Świat

Dziś popatrz na nią z wdzięcznością. 19 listopada to Dzień Toalety i nie ma się z czego śmiać

opublikowano:
hole-218074_1280.webp
Dziś dzień toalety (Fot. Pixabay)
Dla osób wychowanych w zachodniej cywilizacji posiadanie toalety w domu to oczywistość. Jednak historia tego wynalazku oraz współczesne realia pokazują, że nie zawsze tak było, a dla miliardów ludzi posiadanie toalety nadal jest... marzeniem. Międzynarodowy Dzień Toalet, obchodzony 19 listopada, przypomina nam, jak ważne są systemy sanitarne dla zdrowia i bezpieczeństwa.

W XVI wieku Sir John Harington, chrześniak królowej Elżbiety I, opracował pierwszy prototyp toalety z systemem spłukiwania. Idea ta zyskała popularność jednak dopiero w XVIII wieku dzięki patentowi Alexandra Cumminga, który opracował spust w kształcie litery "S", zapobiegający wydostawaniu się zapachów.

W XIX wieku rozwój kanalizacji miejskiej, m.in. w Londynie, oraz wynalazki George’a Jenningsa i Thomasa Crappera sprawiły, że toalety stały się bardziej dostępne. Dziś posiadamy inteligentne toalety z podgrzewanymi siedzeniami i systemami oszczędzania wody, ale nie wszędzie dostęp do nich jest standardem​.

Współczesne wyzwania: brak dostępu do sanitariatów

Według danych ONZ, 3,5 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do bezpiecznych toalet, a 419 milionów osób praktykuje defekację na świeżym powietrzu. Brak odpowiednich warunków sanitarnych prowadzi do rozprzestrzeniania się chorób, takich jak biegunki, robaki jelitowe czy jaglica, a także przyczynia się do niedożywienia. Co roku 1,4 miliona ludzi umiera z powodu złych warunków sanitarnych i braku wody pitnej, a największe problemy występują w krajach o niskich dochodach, takich jak Angola​. W najbiedniejszych krajach afrykańskich, kraje europejskie dofinansowują zatem nie tylko budowy studni, ale także bezpiecznych, higienicznych latryn.

Wnioski z Ukrainy: cywilizacyjny szok

Zupełnie innym spojrzeniem na znaczenie toalet była sytuacja na Ukrainie w czasie rosyjskiej inwazji. Wiele doniesień medialnych wskazywało, że rosyjscy żołnierze, rekrutowani z odległych wschodnich terenów, okupując ukraińskie domy, nie wiedzieli, do czego służą nowoczesne toalety, co stało się symbolem kontrastu między różnymi poziomami cywilizacji. Toalety, symbol zachodnich standardów życia, dla niektórych były zagadką, co podkreśla różnice w rozwoju i dostępie do infrastruktury w różnych częściach świata​.

Toaleta jako wyraz wdzięczności dla cywilizacji

Toaleta jest czymś więcej niż tylko urządzeniem – to symbol postępu i bezpieczeństwa zdrowotnego. W krajach rozwiniętych często zapominamy, jak ważnym krokiem cywilizacyjnym była jej ewolucja. Międzynarodowy Dzień Toalet przypomina nam, że dostęp do tego wynalazku powinien być prawem każdego człowieka, a nie przywilejem. Toaleta jest jednym z tych wynalazków, nad których znaczeniem współczesny człowiek Zachodu w ogóle się nie zastanawia. A szkoda, zwłaszcza w czasach, w których tak wiele osób na Zachodzie próbuje dezawuować zdobycze i znaczenie swojej własnej cywilizacji i chce występować przeciwko niej.

źr. wPolsce24 za lidovky.cz

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.