Świat

Dziś popatrz na nią z wdzięcznością. 19 listopada to Dzień Toalety i nie ma się z czego śmiać

opublikowano:
hole-218074_1280.webp
Dziś dzień toalety (Fot. Pixabay)
Dla osób wychowanych w zachodniej cywilizacji posiadanie toalety w domu to oczywistość. Jednak historia tego wynalazku oraz współczesne realia pokazują, że nie zawsze tak było, a dla miliardów ludzi posiadanie toalety nadal jest... marzeniem. Międzynarodowy Dzień Toalet, obchodzony 19 listopada, przypomina nam, jak ważne są systemy sanitarne dla zdrowia i bezpieczeństwa.

W XVI wieku Sir John Harington, chrześniak królowej Elżbiety I, opracował pierwszy prototyp toalety z systemem spłukiwania. Idea ta zyskała popularność jednak dopiero w XVIII wieku dzięki patentowi Alexandra Cumminga, który opracował spust w kształcie litery "S", zapobiegający wydostawaniu się zapachów.

W XIX wieku rozwój kanalizacji miejskiej, m.in. w Londynie, oraz wynalazki George’a Jenningsa i Thomasa Crappera sprawiły, że toalety stały się bardziej dostępne. Dziś posiadamy inteligentne toalety z podgrzewanymi siedzeniami i systemami oszczędzania wody, ale nie wszędzie dostęp do nich jest standardem​.

Współczesne wyzwania: brak dostępu do sanitariatów

Według danych ONZ, 3,5 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do bezpiecznych toalet, a 419 milionów osób praktykuje defekację na świeżym powietrzu. Brak odpowiednich warunków sanitarnych prowadzi do rozprzestrzeniania się chorób, takich jak biegunki, robaki jelitowe czy jaglica, a także przyczynia się do niedożywienia. Co roku 1,4 miliona ludzi umiera z powodu złych warunków sanitarnych i braku wody pitnej, a największe problemy występują w krajach o niskich dochodach, takich jak Angola​. W najbiedniejszych krajach afrykańskich, kraje europejskie dofinansowują zatem nie tylko budowy studni, ale także bezpiecznych, higienicznych latryn.

Wnioski z Ukrainy: cywilizacyjny szok

Zupełnie innym spojrzeniem na znaczenie toalet była sytuacja na Ukrainie w czasie rosyjskiej inwazji. Wiele doniesień medialnych wskazywało, że rosyjscy żołnierze, rekrutowani z odległych wschodnich terenów, okupując ukraińskie domy, nie wiedzieli, do czego służą nowoczesne toalety, co stało się symbolem kontrastu między różnymi poziomami cywilizacji. Toalety, symbol zachodnich standardów życia, dla niektórych były zagadką, co podkreśla różnice w rozwoju i dostępie do infrastruktury w różnych częściach świata​.

Toaleta jako wyraz wdzięczności dla cywilizacji

Toaleta jest czymś więcej niż tylko urządzeniem – to symbol postępu i bezpieczeństwa zdrowotnego. W krajach rozwiniętych często zapominamy, jak ważnym krokiem cywilizacyjnym była jej ewolucja. Międzynarodowy Dzień Toalet przypomina nam, że dostęp do tego wynalazku powinien być prawem każdego człowieka, a nie przywilejem. Toaleta jest jednym z tych wynalazków, nad których znaczeniem współczesny człowiek Zachodu w ogóle się nie zastanawia. A szkoda, zwłaszcza w czasach, w których tak wiele osób na Zachodzie próbuje dezawuować zdobycze i znaczenie swojej własnej cywilizacji i chce występować przeciwko niej.

źr. wPolsce24 za lidovky.cz

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.