Sport

TVP się doigrało? Mogą słono zapłacić za pominięcie prezydenta podczas inauguracji igrzysk

opublikowano:
KRRiT wszczęła postępowanie wobec TVP w likwidacji po skargach widzów na pominięcie informacji o udziale prezydenta Karola Nawrockiego w transmisji otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich.
Karol Nawrocki (fot.Fratria/Andrzej Wiktor)
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bada okoliczności relacji Telewizji Polskiej z ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich Mediolan–Cortina 2026. Powodem są skargi widzów dotyczące sposobu przedstawienia udziału najwyższych władz państwowych.

Przewodnicząca KRRiT dr Agnieszka Glapiak wszczęła postępowanie wyjaśniające wobec TVP w likwidacji po sygnałach od odbiorców, którzy zwrócili uwagę na brak informacji o obecności prezydenta RP Karola Nawrockiego podczas inauguracji igrzysk. Sprawa dotyczy transmisji wydarzenia o międzynarodowym znaczeniu, emitowanego przez nadawcę publicznego.

Widzowie wskazują, że komentatorzy relacji ograniczyli się do poinformowania o udziale ministra sportu i turystyki, reprezentującego rząd, pomijając obecność głowy państwa. Zdaniem składających skargi mogło to wprowadzać odbiorców w błąd i naruszać zasadę pełnej informacji.

Jak podkreśliła dr Agnieszka Glapiak, trudno uznać takie pominięcie za przypadkowy błąd redakcyjny. Według szefowej KRRiT brak wzmianki o urzędującym prezydencie podczas wydarzenia tej rangi rodzi poważne wątpliwości co do rzetelności, bezstronności oraz kompletności przekazu, do których zobowiązane są media publiczne.

Rada zwraca również uwagę, że nie był to incydent jednostkowy. W przeszłości dochodziło do podobnych sytuacji, gdy podczas istotnych uroczystości państwowych nie transmitowano wystąpień prezydenta lub całkowicie pomijano jego obecność. Powtarzalność takich zdarzeń wzmacnia obawy dotyczące realizacji misji informacyjnej przez TVP.

W ramach postępowania KRRiT sprawdzi, czy doszło do naruszenia przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, w szczególności tych odnoszących się do obowiązku rzetelnego i bezstronnego informowania opinii publicznej. Przewodnicząca Rady zaznacza, że relacjonowanie wydarzeń o znaczeniu państwowym wymaga szczególnej staranności, a wszelkie przejawy marginalizowania konstytucyjnych organów władzy będą poddawane wnikliwej ocenie.

Źr.wPolsce24 za Tysol

 

Polska

Prezydent powołał I prezesa Sądu Najwyższego. Krytyka Kaczyńskiego nie powstrzymała decyzji

opublikowano:
Dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prezydenta RP, przemawia podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W tle flagi Polski, na ekranie informacje o transmisji na żywo w wPolsce24.
Dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prezydenta RP (fot. wPolsce24)
Prezydent Karol Nawrocki powołał sędziego Zbigniewa Kapińskiego na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego. Sędzia Kapiński obejmie funkcję już w środę – poinformował rzecznik prezydenta, Rafał Leśkiewicz. Wcześniej krytycznie wobec tego kandydata wypowiedział się Jarosław Kaczyński w ostrym wpisie na portalu społecznościowym X, odnosząc się do roli Kapińskiego w lustracji Lecha Wałęsy.
Polska

Kierwiński do dymisji? Do Sejmu wpłynął odpowiedni wniosek po interwencji w mieszkaniu Nawrockich

opublikowano:
2376929_5
(fot. wPolsce24)
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie fałszywego zgłoszenia pożaru w mieszkaniu należącym do matki prezydenta Karola Nawrockiego. Tymczasem posłowie PiS zapowiadają złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra Marcina Kierwińskiego.
Polska

Zdrada polskiej racji stanu? Biejat bagatelizuje Rzeź Wołyńską i krytykuje Nawrockiego

opublikowano:
Magdalena Biejat w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Biełsat – kontrowersyjna wypowiedź o rzezi wołyńskiej.
Wicemarszałek Senatu, Magdalena Biejat, nazwała rzeź wołyńską „atakami na ludność cywilną” i skrytykowała decyzję prezydenta Nawrockiego o odebraniu Orderu Orła Białego Zełenskiemu (fot. wPolsce24)
Wicemarszałek Senatu, Magdalena Biejat, w wywiadzie dla ukraińskojęzycznego kanału TVP/Biełsat nazwała rzeź wołyńską „atakami na ludność cywilną” i skrytykowała decyzję prezydenta Nawrockiego o odebraniu Orderu Orła Białego Zełenskiemu. Pokazuje to priorytety Lewicy: relacje z Ukrainą ponad prawdę historyczną i godność ofiar.
Świat

Bliskie relacje, wielka polityka. Nawrocki i Trump rozmawiają o Polsce

opublikowano:
Spotkanie dwóch przywódców politycznych – lidera Polski i prezydenta USA – siedzących razem w eleganckim, ozdobnym wnętrzu podczas rozmów dyplomatycznych, ujęcie z transmisji telewizyjnej z paskiem informacyjnym o „osobistej przyjaźni i twardym sojuszu” oraz relacjach Polska–USA.
Nieoficjalna wizyta K.Nawrockiego w USA, potwierdza doskonałe stosunki z D.Trumpem (fot. wpolsce24)
Wizyta prezydenta Karola Nawrockiego w Stanach Zjednoczonych stała się okazją do nieformalnych, ale strategicznie istotnych rozmów na najwyższym szczeblu. Relacje polsko-amerykańskie, bezpieczeństwo regionu oraz obecność wojsk USA w Polsce - to tematy które zostały poruszone w rozmowach Trump-Nawrocki.
Polska

Strategiczne rozmowy Nawrockiego w USA. Rząd odpowiada atakiem i manipulacją

opublikowano:
Rafał Leśkiewicz udziela wywiadu mediom na temat wizyty prezydenta Nawrockiego w USA i relacji polsko-amerykańskich.
Rafał Leśkiewicz (fot. wPolsce24)
Wizyta prezydenta Karola Nawrockiego w Stanach Zjednoczonych skoncentrowała się na rozmowach dotyczących bezpieczeństwa Polski oraz wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w regionie i budowie stałej infrastruktury wojskowej. Jak podkreśla rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz, była to wizyta o wyjątkowym znaczeniu politycznym i dyplomatycznym. Jednocześnie mówił o „festiwalu kłamstw i manipulacji”, wypominając przedstawicielom rządu brak wsparcia dla działań głowy państwa i próbę ich podważania.
Świat

Nawrocki w Turcji tuż przed szczytem NATO. Kluczowe rozmowy o bezpieczeństwie Europy

opublikowano:
NATO na zakręcie? Kluczowe spotkanie Nawrocki–Erdogan w Ankarze
NATO na zakręcie? Kluczowe spotkanie Nawrocki–Erdogan w Ankarze (fot. PAP/Paweł Supernak)
Oficjalna wizyta prezydenta Karola Nawrockiego w Turcji, odbywa się tuż przed szczytem NATO w Ankarze. W centrum rozmów z prezydentem Erdoganem znalazły się kluczowe kwestie dotyczące bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki Sojuszu oraz dalszego wzmacniania współpracy militarnej między Polską a Turcją.