Rozrywka

Tysiąc muzyków wydało wspólny album. Nie ma na nim muzyki

opublikowano:
sound-4872773_1280.webp
Boją się, że tak będzie wyglądać ich przyszłość (fot. ilustracyjna Pixabay)
Ponad tysiąc znanych artystów wydało wspólny album. Nie znalazła się na nim jednak muzyka.

Album nosi tytuł „This is what we want?” (ang. tego chcemy?) i jest dostępny w serwisie Spotify. Zyski z jego sprzedaży trafią do organizacji charytatywnej Help Musicians, która pomaga muzykom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. W tworzeniu płyty wzięły udział takie gwiazdy jak Kate Bush, Tori Amos, Billy Ocean, The Clash czy kompozytor muzyki filmowej Hans Zimmer.

Odgłosy pustych studiów 

Na ich albumie nie ma jednak muzyki. Składa się z 12 „piosenek”, które są odgłosami pustych studiów nagraniowych i sal koncertowych. Nagrano go bowiem w proteście przeciwko sztucznej inteligencji (AI). Jego pomysłodawca, kompozytor i były kierownik w firmie AI Ed Newton-Rex wyjaśnił, że symbolizuje on wpływ, jaki na życie i twórczość artystów będzie miała ta technologia.

Bezpośrednim powodem jego wydania są plany zmiany przepisów dotyczących praw autorskich przez brytyjski rząd. Aby cokolwiek stworzyć, modele AI muszą wcześniej przeanalizować ogromne ilości innych treści, stworzonych w większości przez ludzi. W świetle zaproponowanych zmian firmy z branży AI będą mogły w tym celu korzystać za darmo z dzieł, które objęte są prawami autorskimi. Artyści, którzy się na to nie godzą, będą musieli złożyć specjalny wniosek. Krytycy tej zmiany twierdzą, że to niesprawiedliwe i w praktyce ten system nie zadziała.

Rząd twierdzi, że obie strony skorzystają na zmianach 

Album miał swoją premierę we wtorek – w dniu, w którym zamknięto konsultacje publiczne w sprawie tych zmian. Nie był jedynym protestem. Tego samego dnia szereg brytyjskich dzienników opublikowało na pierwszej stronie napis „Make it fair” (ang. sprawcie, by były sprawiedliwe). "The Times" opublikował też list 34 artystów, w którym krytykują postępowanie rządu i oskarżają go o to, że oddają ich prawa autorskie i należne im zyski branży Big Tech. Podpisali się pod nim m.in. Helen Fielding, Stephen Fry czy Ed Sheeran.

Rzecznik brytyjskiego rządu stwierdził, że obecne przepisy dotyczące praw autorskich sprawiają, że zarówno branże twórcze i media, jak i branża AI, nie mogą zrealizować pełni swojego potencjału, a taka sytuacja jest niedopuszczalna. Dodał, że rządowa propozycja, którą konsultowano, ma sprawić, że obie strony tego sporu będą mogły się rozwijać.

źr. wPolsce24 za "Guardian"

Polska

Polacy protestują przeciw migrantom i likwidacji Polski

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-03-22 210805.webp
Protest przeciwko likwidacji państwa polskiego w Krakowie i wielki protest w Zgorzelcu przeciw nielegalnej migracji. Polacy coraz bardziej mają dość rządów Tuska i mówią: STOP!
Rozrywka

Pojedynek dziennikarzy wPolsce24. Marta Kielczyk rzuciła wyzwanie Mirkowi Rogalskiemu

opublikowano:
martakielczyk.webp
Kto dorówna w tenisa Marcie Kielczyk (fot. wPolsce24)
Jeszcze przed świętami Marta Kielczyk zaproponowała redakcyjnemu koledze Mirosławowi Rogalskiemu, że pomoże zrzucić mu zbędne poświąteczne kilogramy. Prowadzący "Teleexpress wPolsce24" zapewne nie w pełni świadomy, na co się zgadza podjął wyzwanie.
Rozrywka

Ależ piękna katastrofa. Nawet młodzi drwią z Trzaskowskiego

opublikowano:
1941182_3.webp
Młodzi ludzie nie chcą głosować na Rafała (fot. wPolsce24)
Niegdyś bardzo popularny wśród młodych ludzi, dziś ci sami młodzi ludzie śmieją się z niego i apelują w sieci, by na niego nie głosować. Rafał Trzaskowski przegrywa internet w popisowym stylu. Sformułowanie "każdy byle nie Trzaskowski" bije rekordy popularności w sieci, a to właśnie najmłodsi wyborcy mogą zdecydować o ostatecznym wyniku wyborów.
Polska

Czerwona kartka dla rządu Tuska. Funkcjonariusze KAS protestują

opublikowano:
KAS.webp
W Warszawie protestują pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Domagają się od rządu objęcia ich uchwałą modernizacyjną na lata 2026-2028 na wzór innych formacji mundurowych oraz dodatkiem stażowym i mieszkaniowym.
Rozrywka

Co tu się wydarzyło? Dziennikarkę wPolsce24 mocno poniosło. Ależ dała pokaz!

opublikowano:
1962669_6.webp
Emilię Ziemnicką poniósł flow (fot. wPolsce24)
Emilia Ziemnicka to jedna z najbardziej lubianych przez widzów dziennikarek naszej stacji. Nic dziwnego - jej profesjonalizm, gracja, styl, urok osobisty i poczucie humoru po prostu zwalają z nóg. Dziennikarze Tele-Expresu, którego jest współprowadzącą, dotarli do pewnego filmu, który pokazuje, co Emilia robi, kiedy nie śledzi jej czujne oko kamery. Albo raczej, kiedy myśli, że nie śledzi jej czujne oko kamery.
Rozrywka

Kogo polscy politycy chcieliby wysłać w kosmos? Odpowiedzi zaskakują

opublikowano:
kosmos3.webp
Marcin Józefaciuk chciałby spróbować swoich sił w kosmosie (fot. wPolsce24)
Reporter Tele-Expresu wPolsce24 Piotr Pawelec rozmawiał dzisiaj z politykami w Sejmie o kosmicznej misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Przy okazji zapytał parlamentarzystów różnych opcji politycznych, którego ze swoich sejmowych kolegów najchętniej posłaliby w kosmos.