Nowy odcinek programu "Ostra Szpila": Politycy kontra Media – kulisy trudnych relacji
Prowadzące program – Małgorzata Gałka, Anna Pawelec i Magdalena Wierzchowska – "zgrabnie wbijają szpileczki", przede wszystkim politykom. Dodatkowo, poruszane są tematy dotyczące wolności prasy i praworządności w Polsce, ilustrowane konkretnymi przykładami.
Dlaczego politycy, zwłaszcza ci z koalicji rządzącej, unikają odpowiedzi na pytania dziennikarzy?
Dziennikarki programu Ostra Szpila wielokrotnie spotykają się z odmową odpowiedzi na pytania ze strony polityków, szczególnie tych z koalicji rządzącej. Politycy ci często zasłaniają się zdawkowymi "dziękuję" lub uciekają przed kamerą. Zdaniem prowadzących, wynika to z zapomnienia przez niektórych polityków, że to obywatele są ich pracodawcami, a dziennikarze jedynie reprezentują ich interesy. Politycy chętniej odpowiadają "przyjaznym" mediom, a na konferencjach prasowych pytania zadają głównie dziennikarze z jednej, wybranej stacji.
Czy Polska rzeczywiście awansowała w rankingu wolności prasy?
Mimo obserwowanego unikania odpowiedzi na pytania od niezależnych mediów, Polska awansowała o 10 pozycji w rankingu wolności prasy po zmianie władzy. Prowadzące program "Ostra Szpila" ironicznie komentują ten fakt, zauważając, że awans ten nastąpił pomimo braku zmian w dostępie do informacji i braku pluralizmu w mediach publicznych. Podobnie ironicznie komentują awans Polski w rankingach praworządności, przypominając sprawę zatrzymania rosyjskiego szpiega, który podawał się za hiszpańskiego dziennikarza, a którego aresztowanie posłużyło za argument w oskarżeniach o łamanie praworządności przez Polskę.
Jaki wpływ na kampanię wyborczą ma kondycja fizyczna polityków?
Program "Ostra Szpila" zwraca uwagę na to, że w kampanii wyborczej ważna jest również kondycja fizyczna kandydatów. Politycy pokazują się na siłowniach, chwalą się zdrowym stylem życia, a kandydat Karol Nawrocki jest wręcz przedstawiany jako "sportowiec od urodzenia". Prowadzące program komentują te działania z przymrużeniem oka, zauważając, że w kampanii ważniejsza będzie raczej wytrzymałość na długie podróże i napięty harmonogram spotkań.
Czy celebryci mają wpływ na wynik wyborów?
Prowadzące pokazują, jak Rafał Trzaskowski korzysta ze wsparcia celebrytów w swojej kampanii wyborczej. Wspierają go m.in. muzycy, aktorzy, a także Michał Żebrowski, który chwalił Trzaskowskiego w wywiadzie i umieścił baner wyborczy na swoim płocie. Dziennikarki zastanawiają się nad skutecznością takiego wsparcia, zwracając uwagę, że w 2020 roku nie przyniosło ono Trzaskowskiemu zwycięstwa.
Jaka jest argumentacja za wprowadzeniem wolnej Wigilii?
Lewica proponuje wprowadzenie wolnej Wigilii, argumentując to potrzebą zapewnienia Polakom czasu na przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Wskazuje się na korzyści dla rodzin, które będą mogły wspólnie spędzić czas na pieczeniu, gotowaniu i ubieraniu choinki.
Jakie są argumenty przeciwko wprowadzeniu wolnej Wigilii?
Przeciwnicy wolnej Wigilii argumentują, że jej wprowadzenie będzie kosztowne dla gospodarki (od 1 do 11 mld zł wg różnych szacunków) i doprowadzi do konieczności pracy w niedzielę handlową. Podkreślają, że Polacy i tak robią zakupy przed świętami, więc zamknięcie sklepów w Wigilię jedynie przesunie je na inne dni.
Czy program "Ostra Szpila" jest feministyczny?
Program Ostra Szpila prowadzą trzy kobiety, co samo w sobie jest zauważalne w mediach. Prowadzące zwracają uwagę na nierówności płciowe w polityce, komentując np. fakt, że kobiety w polityce często mają lepszą kondycję od mężczyzn. Program skupia się na krytyce polityków bez względu na płeć, ale porusza także kwestie ważne z punktu widzenia kobiet, np. wpływ wolnej Wigilii na ich sytuację zawodową.
Czy powstanie program "Męska Skarpeta"?
Redaktorki programu Ostra Szpila żartują z pomysłu stworzenia programu "Męska Skarpeta", który miałby być męskim odpowiednikiem ich programu. Pomysł ten został odrzucony przez dyrekcję telewizji, ale dziennikarze zapowiadają, że będą go dalej promować.
źr. wPolsce24