Rozbito wielką siatkę pedofili. Na zdjęciach operacyjnych policji widać symbole LGBT, wśród sprawców są "osoby zaufania publicznego"

Podkom. Marcin Zagórski z zespołu prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości poinformował, że polscy cyberpolicjanci wraz z kolegami z Komendy Głównej Policji zorganizowali międzynarodową operację FEVER wymierzoną w przestępczość o charakterze pedofilskim.
W Polsce brało w niej udział niemal 600 policjantów, którzy podczas 159 przeszukań znaleźli liczne materiały pedofilskie. Były to filmy i zdjęcia gromadzone na różnych urządzeniach i nośnikach danych.
- Niestety były to też materiały z seksualnego wykorzystania dzieci w wieku niemowlęcym – przekazał Zagórski.
Pół miliona plików
Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. komputery, twarde dyski, telefony i karty SIM – łącznie ponad 1,7 tys. urządzeń i nośników danych, ponad 520 tys. plików wideo i zdjęć o charakterze pedofilskim. Znaleźli także narkotyki i trzy sztuki broni palnej, na które właściciel nie miał zezwolenia.
Łącznie zatrzymanych zostało 166 osób, w tym w Polsce 98 osób w wieku od 22 do 78 lat. To m.in. osoby, które produkowały zdjęcia i filmy przestawiające seksualne wykorzystanie nieletnich, prowadziły fora internetowe, na których wymieniały się zgromadzonym materiałem i doprowadzały osoby niepełnoletnie do myśli samobójczych. Wśród sprawców byli również bliscy ofiar i osoby zaufania publicznego.
Podejrzani usłyszeli zarzuty posiadania, rozpowszechniania i produkowania treści o charakterze pedofilskim. W 48 przypadkach sądy zadecydowały o tymczasowym areszcie.
Kara za publiczne prezentowanie treści pornograficznych wynosi nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Co godzinę trzy filmy
Jednym z elementów operacji FEVER była akcja "Kidflix", którą Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości realizowało wspólnie z policją niemiecką. W jej efekcie służby zamknęły jedną z największych pedofilskich platform streamingowych na świecie.
- Od kwietnia 2022 r. do marca na platformie zalogowało się około 1,8 miliona użytkowników na całym świecie. 11 marca serwer, na którym było wówczas ok. 72 tys. filmów, zajęły władze niemieckie i holenderskie – zaznaczył Zagórski.
Platformę cyberprzestępcy założyli w 2021 r. Szybko stała się ona jednym z najpopularniejszych serwisów wykorzystywanych przez pedofilów. Za jej pośrednictwem użytkownicy za opłatą pobierali i odtwarzali filmy przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci.
W czasie działania platformy ukazało się na niej ok. 91 tys. nagrań wideo o łącznym czasie trwania wynoszącym 6288 godzin. Co godzinę w serwisie pojawiały się średnio ponad trzy nowe nagrania.
Do współpracy w operacji FEVER, wspieranej przez Europol i J-CAT, Polacy zaprosili 11 państw: Danię, Estonię, Niemcy, Grecję, Węgry, Irlandię, Łotwę, Rumunię, Hiszpanię, Szwecję i Bułgarię. Swój udział na poziomie międzynarodowym miała Wielka Brytania (NCA) i Stany Zjednoczone (FBI), a także amerykański Departament Śledczy ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego (HSI) oraz Narodowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (NCMEC) – prywatna organizacja non-profit założona w 1984 r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych.
źr. wPolsce24 za policja.gov.pl/PAP
źr. fot. policja.gov.pl