Chcieli nazwać córkę Parodia. Urzędnicy uratowali honor dziecka
Jak przypomina urząd, zgodnie z prawem imię nie może mieć formy zdrobniałej ani ośmieszającego lub nieprzyzwoitego charakteru. Dzięki tej zasadzie udało się ochronić pewną dziewczynkę przed tym, by przez całe życie musiała przedstawiać się jako Parodia.
Powrót Telesfora i Bolka
Rok 2024 przyniósł też niespodzianki wśród zaakceptowanych imion. Po raz pierwszy od stu lat katowiccy rodzice zdecydowali się nazwać swoich synów Telesfor i Bolko. Te historyczne imiona wróciły do rejestrów, ale tradycja wciąż trzyma się mocno. Wśród chłopców prym wiedzie Jan (121 zgłoszeń), a zaraz za nim Antoni (111) i Leon (103). Dziewczynki najczęściej nazywano Mają (115), Laurą (108) oraz ex aequo Zofią i Alicją (97).
Kierownik USC w Katowicach Mirosław Kańtor zauważył, że imię Jan, choć popularne od lat 50. XX wieku, po raz pierwszy zajęło pierwsze miejsce. Natomiast Leon, który na dekady zniknął z rejestrów, triumfalnie powrócił w ostatnich latach.
Fenomen Mai
Maja, która po raz pierwszy pojawiła się w Katowicach w latach 70. XX wieku, wspięła się na szczyt dzięki swojej ponadczasowej urodzie. W tym roku zdetronizowała Hanię, ubiegłoroczną liderkę.
Katowice pokazują, że moda na imiona bywa kapryśna, ale historia lubi zataczać koło – zarówno w przypadku Mai, jak i nieco bardziej egzotycznych wyborów, takich jak Telesfor i Bolko.
Jakie zaskakujące imiona będą nadawali rodzicie swoim dzieciom w 2025 roku?
źr. wPolsce24 za PAP