Polska

Ukraińcy też mają dość komentarzy Sikorskiego. Mógł mocno zaszkodzić negocjacjom z Amerykanami

opublikowano:
mid-25311161 2025-03-12_11.28.21.webp
Radosław Sikorski podczas posiedzenia rządu, na którym Donald Tusk apelował o "nie wzniecanie konfliktów międzynarodowych" (Fot. PAP/Radosław Pietruszka)
Donald Tusk apeluje na posiedzeniu rządu o powściągliwość, a Ukraińcy proszą, by dać im spokojnie negocjować z USA bez podsycania złych emocji. Nikt nie wymienia nazwiska polskiego ministra spraw zagranicznych, ale wszyscy wiedzą, że chodzi o jego "twitterową nadaktywność". Bezsensowny spór, w jaki Radosław Sikorski wdał się z Elonem Muskiem mógł zaszkodzić Ukraińcom, a przynajmniej mieli takie obawy.

Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych Polski i obecny poseł do Parlamentu Europejskiego, wielokrotnie wzbudzał kontrowersje swoimi wypowiedziami na platformie X (dawniej Twitter). Jego aktywność w mediach społecznościowych niejednokrotnie prowadziła do napięć na arenie międzynarodowej.

Kontrowersje wokół Nord Stream 

We wrześniu 2022 roku, po eksplozjach gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim, Sikorski opublikował na Twitterze zdjęcie miejsca wycieku z podpisem "Thank you, USA". Wpis ten wywołał spekulacje, sugerując, że Stany Zjednoczone mogą być zaangażowane w incydent. Później Sikorski usunął ten tweet, jednak jego komentarz spotkał się z krytyką zarówno ze strony amerykańskich, jak i polskich oficjeli, którzy dystansowali się od takich sugestii.

Słowa o podziale Ukrainy

W styczniu 2023 roku Sikorski stwierdził, że polski rząd rozważał możliwość podziału Ukrainy w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji, gdy istniało ryzyko upadku Kijowa. Te słowa zostały stanowczo odrzucone przez przedstawicieli polskiego rządu, którzy uznali je za nieodpowiedzialne i mogące wspierać rosyjską propagandę.

Spór z Elonem Muskiem o Starlink

Za to kilka dni temu doszło do publicznego sporu między Sikorskim a Elonem Muskiem, założycielem SpaceX i właścicielem systemu satelitarnego Starlink. Sikorski skrytykował Muska za rzekome groźby wycofania usługi Starlink z Ukrainy, podkreślając, że Polska finansuje te usługi dla naszego wschodniego sąsiada, co kosztuje 50 milionów dolarów rocznie.

W odpowiedzi Musk oskarżył Sikorskiego o "zmyślanie" i nazwał go "małym człowiekiem", twierdząc, że Polska pokrywa jedynie niewielką część kosztów, a nie ma realnej alternatywy dla Starlinka. Warto podkreślić też, że Musk nie sugerował wcześniej, że ma zamiar odciąć Ukrainę od systemów starlink.

Reakcje międzynarodowe i apele o rozwagę

Aktywność Sikorskiego w mediach społecznościowych spotkała się z reakcjami zarówno ze strony sojuszników, jak i przeciwników. W kontekście trwających negocjacji w Arabii Saudyjskiej, zarówno Ukraińcy, jak i Amerykanie sugerowali polskim ministrom ostrożność w komentowaniu wypowiedzi amerykańskich polityków, aby nie zakłócać delikatnych rozmów. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu apelował o kierowanie się zdrowym rozsądkiem i unikanie niepotrzebnych konfliktów na arenie międzynarodowej.

Aktywność Radosława Sikorskiego na platformie X wielokrotnie prowadziła do napięć dyplomatycznych, podkreślając znaczenie odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych przez osoby pełniące funkcje publiczne.

źr. wPolsce24

Polska

Obrońcy granicy blokują migrantów. Państwo abdykowało

opublikowano:
granica.webp
Ruch Obrony Granic rośnie w siłę i ma realne sukcesy. Dzięki akcji wolontariuszy na granicy polsko-niemieckiej Niemcy wstrzymali podrzucanie nam imigrantów w taki sposób, w jaki dotąd mieli w zwyczaju. Aktywiści nie wierzą jednak w to, że Niemcy odpuścili. Uważają, że zmienią po prostu sposób działania.
Polska

Polacy mają dość. Wielki marsz po zabójstwie 24-letniej Klaudii z Torunia. Zabił ją pijany imigrant

opublikowano:
mid-25706160.webp
W Marszu Milczenia w Toruniu brało udział co najmniej 10 tys. osób (Fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Ponad 10 tysięcy osób przeszło ulicami Torunia w Marszu Marszu Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii, zamordowanej przez imigranta z Wenezueli.
Polska

Tak Trzaskowski miał ratować Tuska przed wyrokiem. Burza po ujawnieniu przez wPolsce24 założeń „ustawy bezkarnościowej”

opublikowano:
AWIK6641.webp
Jednym z beneficjentów ustawy bezkarnościowej miał być Donald Tusk (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Potężna burza rozpętała się po ujawnieniu przez telewizję wPolsce24 informacji o przygotowanej w otoczeniu ministra sprawiedliwości Adama Bodnara „ustawie bezkarnościowej”. Miała ona zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy po grudniu 2023 roku łamali prawo w imię „demokracji walczącej”.
Polska

Nocne spotkanie z politykami PiS. Szymon Hołownia przyznał się do błędu

opublikowano:
mid-25707326.webp
Szymon Hołownia przyznał się do błędu. (fot.PAP/Radek Pietruszka)
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej odniósł się do spotkania z Jarosławem Kaczyńskim, które odbyło się w domu europosła PiS Adama Bielana. Lider Polski 2050 przyznał, że zaakceptowanie przez niego miejsca spotkania było błędem.
Polska

Polscy urzędnicy dostają polecenia od Niemców? Interwencja R. Bąkiewicza w biurze burmistrza Słubic

opublikowano:
1989672_6.webp
(fot. wPolsce24)
- Polski urzędnik, na podstawie niemieckich dokumentów, ściąga polskie banery z mostu w Słubicach. To skandaliczna sytuacja. Dlaczego polska administracja, na polecenie niemieckich urzędów, sprząta niemiecki most? - pytał na antenie wPolsce24 Robert Bąkiewicz, lider Ruchu Ochrony Granic. Aktywista interweniował w tej sprawie w biurze burmistrza Słubic.
Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.