Polska

Duża zmiana dla uczniów. Znamy terminy ferii. Ministerstwo podało daty

opublikowano:
20160209_121403.webp
Czekają nas spore zmiany w kalendarzu ferii (fot Fratria.pl)
Nie cztery, jak było dotychczas, a trzy terminy szkolnych ferii - uczniowie i rodzice już w przyszłym roku muszą przygotować się na małą rewolucję podczas zimowej przerwy między semestrami.

W 2027 r. uczniowie będą mieć dwutygodniowe ferie zimowe w jednym z trzech terminów między 18 stycznia a 28 lutego - Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało terminy ferii w roku szkolnym 2026/2027.

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.

W tym roku po raz ostatni ferie zimowe były w czterech terminach. Od roku szkolnego 2025/2026 będą trzy terminy odpoczynku dla uczniów w ramach ferii zimowych. Na nowo określane są też grupy województw, w których ferie będą w tym samym terminie. Odstąpiono od zasady rotacji grup województw, zgodnie z którym grupa województw, która w danym roku miała ferie w ostatnim terminie, w następnym będzie je miała w pierwszym terminie itd. Uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego nie będą mieli tak jak dotąd stałego terminu ferii na przełomie stycznia i lutego.

I tak w roku szkolnym 2025/2026 ferie zimowe od 19 stycznia do 1 lutego ferie będą mieć uczniowie z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego; od 2 do 15 lutego – z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego i opolskiego; od 16 lutego do 1 marca – z województw: podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i śląskiego.

Z kolei zgodnie z opublikowaną w piątek informacją na temat terminów ferii zimowych, w roku szkolnym 2026/2027 dwutygodniową przerwę w nauce od 18 stycznia do 31 stycznia 2027 r. będą mieć uczniowie z województw: podkarpackiego, podlaskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego i opolskiego; od 1 do 14 lutego 2027 r. - z województw: mazowieckiego, pomorskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego; od 15 do 28 lutego 2027 r. - z województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego. 

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Karol Nawrocki dla wPolsce24: Projekt pt. Rafał Trzaskowski reanimują wszystkie instytucje państwa Tuska. A i tak sobie nie radzi

opublikowano:
żaklina z KN.webp
Afera NASK jest oburzająca, ale nie powinniśmy nią być chyba zdziwieni – mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Karol Nawrocki, komentując informacje dotyczące możliwego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej jego głównego rywala w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego.
Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.