Polska

O historię trzeba dbać. Polscy uczniowie naprawiają elementy niemieckiego obozu śmierci

opublikowano:
mid-25127455.webp
Uczniowie wrocławskiej szkoły wraz z pedagogiem i rzeźbiarzem dbają o elementy byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. (fot.PAP/Leszek Szymański)
„Bierne uczestniczenie” w obchodach rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau to dla nich za mało. Świdnicki rzeźbiarz wraz z pedagogiem i uczniami z niepełnosprawnościami od kilku lat dbają o elementy, które na co dzień przypominają, co wydarzyło się przed laty w obozie śmierci.

W poniedziałek odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W wydarzeniu udział wzięli przywódcy wielu państw oraz delegacje z różnych stron świata. Nie zabrakło także ocalałych, którzy wygłosili przemówienia.

- Nas, którzy przeszliśmy w swoim czasie pozytywne selekcje, już było bardzo niewielu, a tych którzy doczekali wolności już naprawdę niewiele. A teraz została tylko garstka. Dlatego sądzę, że nasze myśli powinniśmy skierować ku olbrzymiej większości, ku tym milionom ofiar, które nigdy nam nie powiedzą, co przeżywały, co czuły, ponieważ pochłonęła je zagłada – mówił podczas wystąpienia Marian Turski, były więzień KL Auchwitz-Birkenau.

Wyjątkowa lekcja historii

Udział w poniedziałkowych obchodach wzięli również świdnicki rzeźbiarz Tomasz Rosiński oraz Piotr Kondratowicz, pedagog z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Osób Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu. Ich obecność nie była przypadkowa, ponieważ już od kilku lat wraz z uczniami ze wspomnianej szkoły zajmują się renowacją drewnianych elementów znajdujących się na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Jak tłumaczy w rozmowie z Interią Tomasz Rosiński, w ten sposób chce nie tylko oddać hołd ofiarom, ale także zrobić coś dobrego w tym historycznym miejscu.

- Uczestniczymy w obchodach rocznicy od ośmiu lat, ale nie robimy tego w sposób bierny. Odnawiamy drewniane elementy obozowego piekła – dodaje.

Rzeźbiarz podkreśla, że chce, aby niepełnosprawna młodzież po zwiedzeniu muzeum i warsztatach historyczno-kreatywnych wychodziła z pozytywnym przesłaniem na przyszłość.

- Tylko niedawno odnowiliśmy ławki w alei brzóz, biurko z gabinetu SS, kredensy z archiwum, ławki w Brzezince koło sauny, wzmocniliśmy wejścia do schronu w pobliżu domu Rudolfa Hössa, komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – wymienia Rosiński.

Z kolei Piotr Kondratowicz, pedagog z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 we Wrocławiu w rozmowie z Interią podkreślał sens takiego działania.

- Często stawiam sobie pytania: czy takie działanie ma sens, czy warto? Sensem mojego życia jest bycie skutecznym pedagogiem, a wizyta w obozie koncentracyjnym nikogo nie pozostawia obojętnym – mówi pedagog.

- To nie historia się powtarza, to ludzie powtarzają historię – to motto przyświeca młodzieży z naszego ośrodka – dodaje Kondratowicz.

źr. wPolsce24 za Interia

Salon Dziennikarski

Trzaskowski traci poparcie. Zmęczenie? - Salon Dziennikarski

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-19 184034.webp
W najnowszym odcinku „Salonu Dziennikarskiego” komentatorzy analizują kampanię prezydencką, zmiany w sondażach i bieżące afery polityczne. Poruszają też dramatyczną sprawę śmierci dziecka i szerszy kontekst debaty o aborcji w Polsce.
Polska

Ujawniamy! Na Woronicza cenzura, kazali wyłączyć wPolsce24 i Republikę

opublikowano:
cenzura tvp.webp
W siedzibie TVP nie można oglądać wPolsce24 (Fot. screenYT/wPolsce24)
Dziś w całej siedzibie TVP w likwidacji wyłączono sygnał Telewizji wPolsce24 i Republiki. Stało się to po ujawnieniu przez konserwatywne stacje nieprawidłowości związanych z organizacją „debaty” Rafała Trzaskowskiego w Końskich.
Polska

Trzaskowski zbada się na narkotyki? Zobacz, jak kandydat PO zareagował na to pytanie!

opublikowano:
trzaskowski narkotesty.webp
Czy Rafał Trzaskowski podda się narkotestowi? (Fot. screenYT/wPolsce24)
- Czy podda się pan testowi na obecność narkotyków – zapytała dziennikarka Telewizji wPolsce24 po wiecu Rafała Trzaskowskiego w Białej Podlaskiej. Podobne pytanie stacja stawia także pozostałym kandydatom na prezydenta, członkom rządu, posłom i wszystkim innym osobom publicznym mającym wpływ na życie Polaków.
Polska

Gigantyczny baner Karola Nawrockiego. Rolnicy wyorali pole dla kandydata

opublikowano:
1907856_5.webp
Jest wielki i zupełnie naturalny. Rolnicy zrobili baner dla Karola Nawrockiego (fot. wPolsce24)
Rolnicy ze wsi Chełchy Dzierskie na północnym Mazowszu stworzyli największy, bo aż pięciohektarowy baner Karola Nawrockiego.
Polska

Zamiast polskich rolników będzie niedobre jedzenie z GMO. Umowa z krajami Mercosur to dla nas istny armagedon!

opublikowano:
armagedon.webp
Wstrząsające kulisy przygotowań do umowy UE-Mercosur (Fot. screen wPolsce24)
Jak tylko w Polsce odbędą się wybory prezydenckie, Unia przyspieszy finalizację fatalnej dla naszego rolnictwa umowy z krajami Mercosur. Ta oznacza zaś bankructwo polskich rolników.
Polska

Nawet fani Trzaskowskiego są załamani swoim kandydatem. Władza postawi teraz na Hołownię?

opublikowano:
rafał trzaskowski AW Sejm.webp
Rafał Trzaskowski ma powód do zmartwień (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Spadające sondaże, bardzo dziwne wystąpienia publiczne i potężne rozczarowanie wyborców – nastroje w sztabie Rafała Trzaskowskiego są fatalne.