Polska

Seniorka omal nie padła ofiarą oszustwa. Uratowała ją kamera w mieszkaniu

opublikowano:
Seniorka z Konina uniknęła kradzieży – szybka reakcja wnuczki przez kamerę odstraszyła oszusta
Policja prosi o pomoc w znalezieniu oszusta (fot. zrzut ekranu z X)
Seniorce udało się uniknąć bycia okradzioną przez oszusta. Pomogła jej wnuczka – oraz zainstalowana w mieszkaniu kamera.

Zdarzenie miało miejsce w Koninie. W środę doszło tam do serii oszustw, których ofiarą padli starsi ludzie.

Trzy oszustwa jednego dnia

Pierwszymi ofiarami oszusta było starsze małżeństwo, 92-latka i 88-latek. Policja poinformowała, że powiedział im, że mogą odebrać w banku naliczone odsetki emerytalne, w wysokości 40 tys. zł, ale najpierw muszą u niego zapłacić 400 zł podatku. Następnie ten sam oszust powiedział 89-letniej kobiecie, że należy jej się cztery tysiące euro po zmarłym mężu, jeśli zapłaci u niego 1200 złotych podatku. Następnie dał jej cztery banknoty o nominale tysiące lei – policja twierdzi, że były bezwartościowe.

Trzecią ofiarą oszusta miała zostać 86-latka. Tym razem jednak udało się pokrzyżować jego plany. Było to możliwe, bo rodzina zainstalowała w jej mieszkaniu kamerę. Na filmie, który opublikowała policja, widać, jak mężczyzna wchodzi do jej mieszkania i prosi o szklankę wody. Gdy kobieta wyszła do kuchni, by ją przynieść, zaczął przeszukiwać szuflady, zapewne w poszukiwaniu pieniędzy i cennych przedmiotów. Gdy seniorka wróciła, powiedział jej, że dostała sześć tysięcy euro z zakładu pracy i wymieni te pieniądze w banku.

Szybka reakcja wnuczki 

 Zanim zdążył zażądać od niej opłacenia „podatku”, interweniowała jej wnuczka, która obserwowała tę scenę przy pomocy kamery. Babcia! - rozległo się z zamontowanego na niej głośnika. Zdezorientowany oszust zajrzał za drzwi, czy to zza nich dobiega jej głos. Halo, proszę wyjść stamtąd! - krzyknęła do niego wnuczka. Mężczyzna chwycił leżący na stole telefon, ale gdy zorientował się, że także nie on był źródłem dźwięku, uciekł z jej mieszkania. Ja później do pani przyjdę – rzucił na pożegnanie.

Kobieta nie straciła pieniędzy, a dzięki nagraniu z kamery policja wie, jak wyglądał oszust. Policjanci zdecydowali się na opublikowanie jego wizerunku. Apelujemy do wszystkich, którzy mogą rozpoznać sprawcę, o kontakt z Komendą Miejską Policji w Koninie. Każda informacja może pomóc w jego zatrzymaniu – napisali. Osoby, które rozpoznają oszusta, są proszone o kontakt z Komendą Miejską Policji w Koninie pod numerem tel. 47 77 52 143. Oszust najprawdopodobniej ma na sumieniu więcej ofiar - policja poinformowała, że podobne przypadki odnotowano także w sąsiednich powiatach.

źr. wPolsce24 za TVN24

Polska

ROZMOWA WIKŁY: Zachodnie patologie już w Polsce! Kamiński ostrzega przed zabójczą poprawnością polityczną w policji

opublikowano:
Mariusz Kamiński w rozmowie z Marcinem Wikłą
Mariusz Kamiński w rozmowie z Marcinem Wikłą (fot. wPolsce24)
W relacjach z Ukrainą zapanowała zmowa milczenia, a polska policja zaczyna ulegać zachodniej politycznej poprawności kosztem bezpieczeństwa obywateli – alarmuje Mariusz Kamiński. Były szef MSW i obecny europoseł Prawa i Sprawiedliwości w mocnych słowach podsumowuje postawę rządu Donalda Tuska, uległość wobec Kijowa oraz brutalne ataki na polityków opozycji.
Polska

Polska pomoc, ukraińska niewdzięczność i kłamstwo wołyńskie – Czarnek w mocnym wystąpieniu

opublikowano:
Przemysław Czarnek w Lublinie krytykuje Zełenskiego i decyzje Ukrainy dotyczące UPA podczas konferencji pod pomnikiem Ofiar Wołynia.
Przemysław Czarnek podczas konferencji w Lublinie (fot. wPolsce24)
Profesor Przemysław Czarnek podczas konferencji pod pomnikiem Ofiar Wołynia w Lublinie skrytykował decyzje władz Ukrainy dotyczące uhonorowania UPA i zaapelował o odebranie Orderu Orła Białego prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. Podkreślił znaczenie prawdy historycznej i konieczność uczczenia ofiar ludobójstwa na Wołyniu, domagając się natychmiastowej zgody na wszystkie ekshumacje i możliwość godnego pochówku ofiar.
Polska

„Dla mnie to bohater”. Wstrząsające odpowiedzi Ukraińców w nowym reportażu. Ta prawda boli?

opublikowano:
Reportaż w cieniu Bandery
(fot. wPolsce24)
Kim dla współczesnych Ukraińców jest Stepan Bandera? Choć Warszawa i Kijów budują strategiczne sojusze, przeszłość wciąż kładzie się cieniem na wzajemnych relacjach. Najnowszy, poruszający reportaż telewizji wPolsce24 odsłania kulisy tematu, który wciąż budzi skrajne emocje po obu stronach granicy. Zapraszamy już dziś po Wiadomościach wPolsce24.
Polska

Obywatel Zimbabwe zranił Polaka w Lublinie. Dlaczego MSWiA zwlekało z deportacją?

opublikowano:
zimbabwe
41-letni obywatel Zimbabwe, który w jednym z lubelskich klubów przed tygodniem poważnie ranił Polaka, zostanie deportowany. Dlaczego trwało to tak długo? Telewizja wPolsce24 pyta szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego.
Polska

„Ojciec narodu”, „bohater”. Reportaż telewizji wPolsce24 obnaża bolesną prawdę o Ukrainie

opublikowano:
Bandera 2
„Kim jest dla ciebie Stepan Bandera?” – pytał mieszkańców zachodniej Ukrainy Piotr Czyżewski, autor reportażu „W cieniu Bandery. Złowroga spuścizna UPA” wyemitowanego na antenie telewizji wPolsce24. W odpowiedzi słyszał: „Ojciec narodu”, „bohater Ukrainy”.
Polska

ROZMOWA WIKŁY: Lobby ukraińskie i niemieckie kieruje rządem – były wicepremier Jacek Sasin nie zostawia suchej nitki na rządzie Tuska

opublikowano:
Jacek Sasin podczas programu Rozmowa Wikły w stacji wPolsce24, komentuje politykę rządu i relacje z Ukrainą
Jacek Sasin krytykuje rząd za wpływy lobby ukraińskiego i niemieckiego – Rozmowa Wikły (fot wPolsce24)
Były wicepremier Jacek Sasin w programie „Rozmowa Wikły” ostro skrytykował działania obecnego rządu, zarzucając mu uległość wobec „lobby ukraińskiego” oraz brak skutecznej obrony polskich interesów narodowych. Polityk odniósł się również do kwestii historycznych i relacji z Ukrainą, a także zapowiedział zmiany w kierownictwie politycznym, które jego zdaniem są konieczne, by przywrócić normalność w polskiej polityce zagranicznej.