Polska

Rząd odrzucił propozycje Episkopatu w sprawie lekcji religii. Zamiast porozumienia będą kroki prawne

opublikowano:
rosary-1211064_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Komisja Wspólna Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski nie doszła do porozumienia w sprawie zmian w organizacji lekcji religii. Strona kościelna wyraziła dezaprobatę postawą przedstawiciela rządu i zapowiedziała podjęcie kroków prawnych.

Kościół próbuje dojść do porozumienia z rządem w sprawie nauczania religii w szkołach. Wśród proponowanych zmian mowa jest m.in. o łączeniu uczniów z różnych grup, roczników i oddziałów klasowych. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zmniejszyć liczbę godzin lekcji religii do jednej. Kolejna zmiana ma dotyczyć miejsca wspomnianego przedmiotu w planie zajęć. Religia miałaby znaleźć się po lub przed pozostałymi lekcjami.

Spotkanie w ramach Komisji Wspólnej odbyło się w poniedziałek. Ze strony rządu wziął w nim udział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, a KEP reprezentował zastępca jej przewodniczącego metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Jak wynika z oświadczenia KEP, strony nie doszły do porozumienia.

Sprzeciw KEP

Strona kościelna wyraziła swój sprzeciw wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Uważa również za nieuzasadnione i dyskryminujące przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych – przekazała w komunikacie Konferencja Episkopatu Polski.

Przedstawiciele Kościoła wyrazili również „dezaprobatę wobec odrzucenia ich propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia”.

Episkopat proponował, aby wprowadzić obligatoryjność nauczania religii lub etyki. W zakresie zmniejszania liczby godzin KEP chciała stopniowej redukcji w szkołach ponadpodstawowych. Z kolei w podstawówkach wymiar zajęć miałby pozostać bez zmian.

Nauczanie religii w szkole uznawane jest za standard w zdecydowanej większości europejskich państw oraz jeden z symboli przemian wolnościowych w Polsce po 1989 roku – podkreśla KEP.

Kościół nie odpuszcza

Jednocześnie władze Kościoła podkreśliły, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów będą podejmowane dalsze kroki prawne.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany dotyczące łączenia grup uczniów podczas lekcji religii są niezgodne z ustawą o systemie oświaty. Zdaniem TK takie decyzje muszą być podejmowane we współpracy z władzami kościołów i związków wyznaniowych. W orzeczeniu podkreślono, że główną przyczyną uchylenia rozporządzenia był brak konsultacji ze wspomnianymi podmiotami.

źr. wPolsce24 za episkopat.pl

Polska

Alarmujący sondaż prezydencki. Karol Nawrocki wyjątkiem

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-10 084239.webp
Dystans między dwoma głównymi kandydatami na urząd prezydenta Polski się zmniejsza - wynika z najnowszego sondażu. Rafał Trzaskowski zaliczył spadek poparcia. Natomiast Karol Nawrocki jest jedynym kandydatem, który zanotował wzrost.
Polska

"Wiadomości wPolsce24" – Pełne wydanie z 9 grudnia 2024

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-09 213435.webp
"Wiadomości wPolsce24" to codzienny program informacyjny nadawany o godzinie 19:30, dostarczający najświeższych informacji z kraju i ze świata.
Polska

Zbigniew Ziobro o stawce wyborów prezydenckich: Tusk i Bodnar zdają sobie sprawę, że jak przegrają czeka ich poważna odpowiedzialność

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-09 211406 2024-12-09_20.14.32.webp
- Donald Tusk i pan minister Bodnar doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przekroczyli czerwone linie i w momencie, kiedy przegrają wybory, to czeka ich bardzo poważna odpowiedzialność, w tym odpowiedzialność karna – ocenił były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Polska

Cytrusy drogie, a owoce pełne pestycydów. Za to Ukraina eksportuje coraz więcej zbóż. Agro-flesz

opublikowano:
videoframe_43897095.webp
Średnio o 10 procent podrożały w ostatnim czasie cytrusy, którymi Polacy lubią się zajadać, gdy kończy się urodzaj na uprawiane u nas owoce. Najbardziej podrożały mandarynki, grejpfruty oraz banany, najmniej pomarańcze.
Polska

Sąd Najwyższy uchylił postanowienie PKW w sprawie PiS

opublikowano:
mid-24c11513PP.webp
Czy PKW wykona decyzję Sądu Najwyższego (fot. wPolsce24/ PAPRadek Pietruszka)
PKW musi przyjąć sprawozdanie wyborcze PiS - zdecydował Sąd Najwyższy. Oznacza to, że wcześniejsza decyzja podjęta przez Komisję i wstrzymanie dopłat dla partii przez ministerstwo finansów są nielegalne.
Polska

"Wiadomości wPolsce24" – Pełne wydanie z 11 grudnia 2024

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Wiadomości wPolsce24" to codzienny program informacyjny nadawany o godzinie 19:30, dostarczający najświeższych informacji z kraju i ze świata.