Polska

Rząd odrzucił propozycje Episkopatu w sprawie lekcji religii. Zamiast porozumienia będą kroki prawne

opublikowano:
rosary-1211064_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Komisja Wspólna Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski nie doszła do porozumienia w sprawie zmian w organizacji lekcji religii. Strona kościelna wyraziła dezaprobatę postawą przedstawiciela rządu i zapowiedziała podjęcie kroków prawnych.

Kościół próbuje dojść do porozumienia z rządem w sprawie nauczania religii w szkołach. Wśród proponowanych zmian mowa jest m.in. o łączeniu uczniów z różnych grup, roczników i oddziałów klasowych. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zmniejszyć liczbę godzin lekcji religii do jednej. Kolejna zmiana ma dotyczyć miejsca wspomnianego przedmiotu w planie zajęć. Religia miałaby znaleźć się po lub przed pozostałymi lekcjami.

Spotkanie w ramach Komisji Wspólnej odbyło się w poniedziałek. Ze strony rządu wziął w nim udział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, a KEP reprezentował zastępca jej przewodniczącego metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Jak wynika z oświadczenia KEP, strony nie doszły do porozumienia.

Sprzeciw KEP

Strona kościelna wyraziła swój sprzeciw wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Uważa również za nieuzasadnione i dyskryminujące przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych – przekazała w komunikacie Konferencja Episkopatu Polski.

Przedstawiciele Kościoła wyrazili również „dezaprobatę wobec odrzucenia ich propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia”.

Episkopat proponował, aby wprowadzić obligatoryjność nauczania religii lub etyki. W zakresie zmniejszania liczby godzin KEP chciała stopniowej redukcji w szkołach ponadpodstawowych. Z kolei w podstawówkach wymiar zajęć miałby pozostać bez zmian.

Nauczanie religii w szkole uznawane jest za standard w zdecydowanej większości europejskich państw oraz jeden z symboli przemian wolnościowych w Polsce po 1989 roku – podkreśla KEP.

Kościół nie odpuszcza

Jednocześnie władze Kościoła podkreśliły, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów będą podejmowane dalsze kroki prawne.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany dotyczące łączenia grup uczniów podczas lekcji religii są niezgodne z ustawą o systemie oświaty. Zdaniem TK takie decyzje muszą być podejmowane we współpracy z władzami kościołów i związków wyznaniowych. W orzeczeniu podkreślono, że główną przyczyną uchylenia rozporządzenia był brak konsultacji ze wspomnianymi podmiotami.

źr. wPolsce24 za episkopat.pl

Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.
Polska

Wiadomości wPolsce24 20 lipca 2024. Pełne wydanie

opublikowano:
1997290_2.webp
(fot. wPolsce24)
Kolejny atak migranta z użyciem noża, pierwszy od lat przypadek cholery w Polsce i wojna rządu Donalda Tuska z Polakami, którzy protestują przeciwko nielegalnej migracji. Do tego nowe propozycje programowe PiS i zapowiedź wielkiej konwencji w październiku. To wszystko w nowym wydaniu "Wiadomości".
Polska

"Gdybym się nie uchylił, to dziś bym tu nie stał". Wstrząsająca relacja mężczyzny zaatakowanego przez migranta nożem

opublikowano:
1998056_5.webp
Pan Krzysztof został zaatakowany przez Kolumbijczyka (fot. wPolsce24)
Reporter telewizji wPolsce24 Maciej Zemła dotarł do ofiary napadu z użyciem noża w Radomiu. Napastnikiem okazał się być Kolumbijczyk, który wraz z drugim mężczyzną kolumbijskiego pochodzenia, zostali zatrzymani podczas obywatelskiej interwencji za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.
Polska

Migranci rozbili obozowisko w katowickim parku. Sceny jak z Paryża

opublikowano:
1998793_6.webp
Migranci organizują się w Katowicach (fot. wPolsce24)
Okolice katowickiej Doliny Trzech Stawów w zeszłym roku znalazły się na ustach całej Polski za sprawą Senegalczyka, który, kompletnie nagi, załatwiał do jednego z tych stawków swoje potrzeby fizjologiczne. Teraz znowu jest o nich głośno i również za sprawą migrantów, którzy rozbili tam sobie obozowisko.