Rodzice wygłodzonej 3-latki zatrzymani. Lekarze nadal walczą o życie dziecka
Rodzice przywieźli córeczkę do szpitala w niedzielę. Dziewczynka powinna ważyć około 18 kg, jednak waży jedynie 8 kg. Natychmiast trafiła na oddział intensywnej opieki medycznej, gdzie zostało wdrożone powolne karmienie i nawadnianie organizmu.
Sprawą zajęła się Świebodzińska Prokuratura Rejonowa, która bada okoliczności doprowadzenia dziecka do stanu skrajnego wycieńczenia.
Dieta wegańska nie dla dzieci
Przy okazji tej bulwersującej sprawy szybko pojawiły się też informacje, że trzylatka była karmiona zgodnie z zasadami diety wegańskiej, gdyż taką właśnie mają stosować jej rodzice. Tymczasem Instytut Matki i Dziecka nie zaleca stosowania diety wegańskiej u małych dzieci.
-Dieta wegetariańska w tej grupie wiekowej wymaga odpowiedniego zbilansowania, regularnych badań krwi i suplementacji – wyjaśnił PAP dietetyk dr Karol Makiel z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
W poniedziałek media obiegła informacja, że rodzice stosowali u dziewczynki restrykcyjną dietę owocową. - Instytut Matki i Dziecka nie zaleca stosowania diet wegańskich u dzieci, szczególnie do wieku trzech lat – podkreślił dr Makiel.
Anemia, niedowaga, zahamowanie wzrostu
Specjalista wyjaśnił, że wraz ze wzrostem organizmu dziecka powinno się wprowadzać produkty odzwierzęce, takie jak jajka, ryby czy mięso. - Tylko w ten sposób można zapewnić dziecku odpowiednią podaż żelaza, witaminy B12 oraz niezbędnych aminokwasów egzogennych – zaznaczył.
Dieta roślinna nie dostarcza rozwijającemu się organizmowi błonnika, białka, witamin i minerałów w wystarczającej ilości. Niedobory tych składników prowadzą do niedokrwistości, osłabienia odporności, zaburzeń wzrostu oraz nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego.
- Na takich dietach pojawiają się niedobory witaminy B12, żelaza i wapnia, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – powiedział dr Makiel. Jak dodał, stosowanie diet opartych na jednej grupie pokarmów, jak np. owoce, prowadzi do skrajnych niedoborów, które stanowią szczególne zagrożenie dla dzieci.
- Na dietach skrajnie restrykcyjnych pojawia się anemia, niedowaga, zahamowanie wzrostu oraz zaburzenia funkcjonowania organizmu – zaznaczył specjalista.
Dr Makiel podkreślił, że w przypadku dzieci stosowanie jakiejkolwiek diety wykluczającej wymaga konsultacji z pediatrą i regularnych badań krwi. - Instytut Matki i Dziecka w ogóle nie zaleca diety wegańskiej u dzieci. Jeśli jednak stosowana jest dieta wegetariańska, konieczna jest suplementacja witaminy B12, witaminy D oraz kwasów omega-3 – podsumował dr Makiel.
źr. wPolsce24 za PAP