Pracownik TVP nie krył swoich sympatii politycznych. Jego wpis nagle zniknął z sieci

Rafał Trzaskowski zwyciężył w I turze wyborów prezydenckich. Jego przewaga nad Karolem Nawrockim była jednak nieznaczna, ponieważ kandydat PO otrzymał 31,36 proc. głosów, a prezesa IPN poparło 29,54 proc. wyborców.
Emocji przed II turą wyborów nie brakuje. W mediach społecznościowych roi się od komentarzy i opinii, a swoje zdanie wyraził m.in. dyrektor Akademii Telewizyjnej i członek Komisji Etyki TVP, Sławomir Matczak. Pracownik TVP zamieścił na platformie X zdjęcie uśmiechniętego Rafała Trzaskowskiego, trzymającego flagę Polski.
- Fajna fota chcę ją też opublikować 1 czerwca 2025 roku – napisał Matczak.
Portal Wirtualnemedia.pl zwrócił się w tej sprawie o komentarz do biura prasowego TVP w likwidacji. Matczak, który jest szefem Akademii Telewizyjnej TVP od grudnia 2023 roku, usunął już wpis, a Telewizja Polska jeszcze się do niego nie odniosła.
Zasady etyki dziennikarskiej
W dokumencie „Zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej” jest zapis mówiący o tym, że „dziennikarz nie powinien publikować w internecie żadnych informacji i opinii, których nie mógłby przedstawić na antenie”.
- Dotyczy to szczególnie wypowiedzi na temat polityki, spraw międzynarodowych, życia społecznego, ekonomii, mediów, kwestii moralnych, etycznych, religijnych, a także działalności TVP S.A – zapisano w dokumencie.
Pracownicy TVP nie ukrywają sympatii politycznych
Wynik niedzielnych wyborów komentowała w mediach społecznościowych także inna osoba związana z TVP.
- Tu już nie ma miejsca na miękką grę. Wszyscy powinni całą mocą wesprzeć Rafała Trzaskowskiego, żeby postawić zaporę ofensywie nacjonalizmu, faszyzmu i scenariuszowi wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Wszyscy demokratyczni kandydaci: Szymon Hołownia, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat i Joanna Senyszyn. Los Polski leży teraz także w ich rękach, bardziej niż w I turze – napisał na portalu X Krzysztof Luft, który zasiada w radzie programowej TVP, a od kwietnia 2024 roku jest konsultantem dyrektora generalnego Telewizji Polskiej Tomasza Syguta.
Autorem tego komentarza jest członka rady programowej TVP, który w 2019 roku kandydował do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej, a w 2010 roku z rekomendacji prezydenta Bronisława Komorowskiego został członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
źr. wPolsce24 za Wirtualnemedia.pl