Polska

Jest projekt w sprawie depenalizacji marihuany. "Chcemy przekonać posłów faktami, nie ideologią"

opublikowano:
pexels-mfi97-606506 (1).webp
Zdjęcie ilustracyjne (fot.Pexels)
We wrześniu na biurko Marszałka Sejmu ma trafić poselski projekt dotyczący depenalizacji marihuany. W tej chwili toczą się rozmowy między klubami, by zdobyć niezbędne poparcie.

O projekcie informuje RMF FM. Inicjatywa, nad którą pracuje grupa posłów na czele z Klaudią Jachirą oraz Ryszardem Petru, ma przede wszystkim na celu ograniczenie kar za posiadanie niewielkich ilości marihuany. Według założeń ustawy, zmiana przepisów mogłaby odciążyć sądy oraz system penitencjarny. Mimo gotowej treści ustawy, kwestia poparcia budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza wśród polityków PiS, którzy najpewniej zagłosują przeciwko.

Poseł Marcin Józefaciuk (KO), zaangażowany w prace zespołu parlamentarnego, podkreśla, że depenalizacja to nie tylko kwestia światopoglądowa, ale również ekonomiczna. Jak tłumaczy, rezygnacja z karania za posiadanie niewielkich ilości suszu przyniesie oszczędności w sądownictwie i więziennictwie.

- To nie jest legalizacja, a jedynie złagodzenie przepisów. Chcemy przekonać posłów faktami, nie ideologią -  zaznacza polityk Koalicji Obywatelskiej, znany właśnie z rozmaitych ideologicznych wynurzeń.

Nastroje wśród parlamentarzystów są jednak zróżnicowane. Część posłów deklaruje otwartość na debatę, inni podchodzą do tematu ostrożnie, powołując się na potrzebę konsultacji z ekspertami i lekarzami. Zwraca się uwagę również na praktyczne skutki obecnych przepisów. Jak zaznacza Rafał Komarewicz z Polski 2050, młodzi ludzie często płacą zbyt wysoką cenę za drobne przewinienia. 

Warto pamiętać, że marihuana jest narkotykiem a jego nadużywanie może mieć fatalne konsekwencje. Przykłady niektórych państw Zachodu pokazują, że legalizacja palenia "trawki" powoduje wiele problemów społecznych, na przykład wzrost przestępczości. W niektórych stanach USA, gdzie dokonano legalizacji konopi indyjskich, wzrost jej zażywania wyniósł nawet 25 procent. 

źr. wPolsce24 za RMF FM

 

Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.