Polska

„Sytuacja bezpieczeństwa uległa zmianie”. Polska będzie stosować "zakazaną" broń

opublikowano:
soldier-4771927_1280.webp
(fot.ilustracyjna / pixabay)
We wtorek na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej ukazał się komunikat dotyczący wypowiedzenia Konwencji Ottawskiej. We wspólnym oświadczeniu Polski, Estonii, Litwy i Łotwy podkreślono, że sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie uległa znaczącemu pogorszeniu.

Polski resort obrony w opublikowanym komunikacie podkreśla, że wspólne stanowisko Estonii Łotwy, Litwy i Polski jest jedynie rekomendacją wypowiedzenia Konwencji Ottawskiej. Podkreślono jednak, że strony są gotowe i mogą „użyć każdego niezbędnego środka do obrony naszego terytorium i wolności”.

- Od momentu ratyfikacji Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz ich zniszczeniu (Konwencja Ottawska), sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie uległa znacznemu pogorszeniu. Zagrożenia militarne wobec państw członkowskich NATO graniczących z Rosją i Białorusią znacząco wzrosły – poinformowano w komunikacie.

Zdolność odstraszania

Jak podkreśla MON, „zagrożenia militarne wobec państw członkowskich NATO graniczących z Rosją i Białorusią znacząco wzrosły”. Dodano, że kluczowe jest określenie wszystkich środków, które można wykorzystać do wzmocnienia zdolności odstraszania i obrony.

- Wierzymy, że w obecnym środowisku bezpieczeństwa najważniejsze jest zapewnienie naszym siłom zbrojnym elastyczności i możliwości wyboru względem potencjalnego użycia nowoczesnych systemów uzbrojenia i rozwiązań, w celu wzmocnienia obrony zagrożonej wschodniej flanki Sojuszu – zaznaczono w komunikacie.

Prawo humanitarne

Resort zapewnia, że pomimo wycofania się z Konwencji Ottawskiej, strony pozostaną zobowiązane międzynarodowym prawem humanitarnym, w tym do ochrony ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych.

- Nasze państwa będą nadal przestrzegać tych zasad, podczas ochrony naszego bezpieczeństwa – dodano.

Konwencja Ottawska

Konwencja Ottawska została uchwalona na konferencji dyplomatycznej w Oslo 18 września 1997 roku. Traktat ten obowiązuje od 1 marca 1999 roku, a do maja 2019 roku ratyfikowały go już 164 państwa. Konwencja Ottawska zakłada wyeliminowanie min przeciwpiechotnych jako narzędzia walki zbrojnej. Jej przepisy zakazują użycia, składowania, produkcji, przekazywania oraz zniszczenia min przeciwpiechotnych.

źr. wPolsce24 za Ministerstwo Obrony Narodowej

Polska

Polscy urzędnicy dostają polecenia od Niemców? Interwencja R. Bąkiewicza w biurze burmistrza Słubic

opublikowano:
1989672_6.webp
(fot. wPolsce24)
- Polski urzędnik, na podstawie niemieckich dokumentów, ściąga polskie banery z mostu w Słubicach. To skandaliczna sytuacja. Dlaczego polska administracja, na polecenie niemieckich urzędów, sprząta niemiecki most? - pytał na antenie wPolsce24 Robert Bąkiewicz, lider Ruchu Ochrony Granic. Aktywista interweniował w tej sprawie w biurze burmistrza Słubic.
Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.