„Sytuacja bezpieczeństwa uległa zmianie”. Polska będzie stosować "zakazaną" broń

Polski resort obrony w opublikowanym komunikacie podkreśla, że wspólne stanowisko Estonii Łotwy, Litwy i Polski jest jedynie rekomendacją wypowiedzenia Konwencji Ottawskiej. Podkreślono jednak, że strony są gotowe i mogą „użyć każdego niezbędnego środka do obrony naszego terytorium i wolności”.
- Od momentu ratyfikacji Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz ich zniszczeniu (Konwencja Ottawska), sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie uległa znacznemu pogorszeniu. Zagrożenia militarne wobec państw członkowskich NATO graniczących z Rosją i Białorusią znacząco wzrosły – poinformowano w komunikacie.
Zdolność odstraszania
Jak podkreśla MON, „zagrożenia militarne wobec państw członkowskich NATO graniczących z Rosją i Białorusią znacząco wzrosły”. Dodano, że kluczowe jest określenie wszystkich środków, które można wykorzystać do wzmocnienia zdolności odstraszania i obrony.
- Wierzymy, że w obecnym środowisku bezpieczeństwa najważniejsze jest zapewnienie naszym siłom zbrojnym elastyczności i możliwości wyboru względem potencjalnego użycia nowoczesnych systemów uzbrojenia i rozwiązań, w celu wzmocnienia obrony zagrożonej wschodniej flanki Sojuszu – zaznaczono w komunikacie.
Prawo humanitarne
Resort zapewnia, że pomimo wycofania się z Konwencji Ottawskiej, strony pozostaną zobowiązane międzynarodowym prawem humanitarnym, w tym do ochrony ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych.
- Nasze państwa będą nadal przestrzegać tych zasad, podczas ochrony naszego bezpieczeństwa – dodano.
Konwencja Ottawska
Konwencja Ottawska została uchwalona na konferencji dyplomatycznej w Oslo 18 września 1997 roku. Traktat ten obowiązuje od 1 marca 1999 roku, a do maja 2019 roku ratyfikowały go już 164 państwa. Konwencja Ottawska zakłada wyeliminowanie min przeciwpiechotnych jako narzędzia walki zbrojnej. Jej przepisy zakazują użycia, składowania, produkcji, przekazywania oraz zniszczenia min przeciwpiechotnych.
źr. wPolsce24 za Ministerstwo Obrony Narodowej