Polska

Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji tłumaczą, dlaczego wdrażają cenzurę w sieci. Okazało się, że to dla naszego dobra

opublikowano:
mid-25113153.webp
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
Jak informowaliśmy wcześniej "Dziennik Gazeta Prawna" opisał projekt ustawy, którą przygotowuje aktualnie Ministerstwo Cyfryzacji. Według gazety, celem nowych przepisów jest próba cenzurowania sieci, którą mają umożliwić nowe, dodatkowe kompetencje urzędników Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Do tekstu odnieśli się przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, którzy tłumaczą, że wdrażają wspomniane przepisy po to, żeby lepiej chronić nasze prawa.

Nowe przepisy pozwolą UKE rozstrzygać czy zablokować jakieś treści w internecie bez udziału sądu i wiedzy samych internautów. Przepisy mają stać się częścią wdrożenia unijnego rozporządzenia, czyli tzw. aktu o usługach cyfrowych (DSA). Kontrowersyjną procedurę blokowania treści w sieci, jak twierdzi gazeta, dodano "już po przeprowadzeniu konsultacji publicznych, w pierwotnej wersji projektu jej nie było".

W ocenie cytowanych przez gazetę ekspertów, jest to zagrożenie dla wolności słowa.

Co na to przedstawiciele MC?

Do tekstu "DGP" odniósł się m. in. wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który poinformował, że nowe przepisy "mają służyć zwalczaniu nielegalnych treści w internecie, w tym nielegalnych towarów, usług i informacji, z pełnym poszanowaniem Karty praw podstawowych".

-  Obecnie nielegalne treści zamieszczane na platformach internetowych oceniane są wyłącznie przez te platformy i to one decydują o ich usunięciu bądź nie - przekazał Gawkowski na platformie X.

Dodał także, że od decyzji UKE będzie można odwołać się do sądu administracyjnego, bo "demokratyczne wartości i wolność słowa są dla rządu i Ministerstwa Cyfryzacji najważniejszą wartością".

W jego ocenie, państwo ma chronić obywatela, a unijny akt o usługach cyfrowych koncentruje się na tworzeniu bezpieczniejszego środowiska internetowego dla użytkowników i firm cyfrowych oraz na ochronie praw podstawowych w przestrzeni cyfrowej.

 - Wolność słowa, choć kluczowa, nie może usprawiedliwiać działań, które naruszają prawa innych osób - zaznaczył.

Podobne zdanie wyraził na portalu X wiceminister Michał Gramatyka, który zarzucił "DGP" pogoń za "clickbaitem". Konstatował także, że czytający nie rozumieją tego, co czytają: - "Prawi" szaleją, bo nie za bardzo wiedzą o czym rozmowa - napisał polityk.

- Wolność słowa w necie jest i zawsze była dla nas priorytetem - dodał. 

źr. wPolsce24 za X/DGP

 

Polska

Wiadomości wPolsce24: Chcą odsunąć sędziów od wydawania wyroków. Wybór nie był przypadkowy

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-13 195639 2025-01-13_18.57.07.webp
10 sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie ma zostać odsuniętych od wydawania wyroków. Chodzi o osoby, które według obecnego rządu tworzą kategorię tzw. neo-sędziów.
Polska

Premier nie chciał mówić o rosyjskiej firmie w Warszawie, bo... spieszył się na samolot. Poleciał na szczyt NATO, którego celem jest walka z zagrożeniem ze strony Rosji

opublikowano:
mid-25114037.webp
(fot. PAP/Leszek Szymański)
Premier D. Tusk weźmie udział w szczycie NATO w Helsinkach, gdzie będzie mowa m. in. o zabezpieczeniu strategicznej infrastruktury podmorskiej, wzmocnieniu obecności NATO na Bałtyku i zagrożeniach wynikających z rosyjskiej "floty cieni". To kwestie niezwykle ważne, jednak równie istotną sprawą są próby obchodzenia sankcji przez Rosję. O tym - w kontekście warszawskiego ratusza - premier rozmawiać nie chciał, bo... spieszył się na samolot.
Polska

O jego odejściu z policji mówi cała Polska. Tłumaczy, dlaczego zrezygnował

opublikowano:
screenshot-www_youtube_com-2025_01_14-13_40_47.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Dwadzieścia sześć lat i pięć miesięcy. Tyle trwała służba inspektora Waldemara Pankowskiego, komendanta powiatowego policji w Iławie. O ile wcześniej słyszeli o nim głównie mieszkańcy pięknego miasta położonego w woj. warmińsko-mazurskim, o tyle o jego odejściu mówi dziś niemal cała Polska. Dlaczego podjął taką decyzję i skąd pomysł, by odejść z takim hukiem?
Polska

Będzie "podmianka" Trzaskowskiego na Tuska?

opublikowano:
1810985_1.webp
Czy Rafał Trzaskowski zostanie zastąpiony Donaldem Tuskiem (fot. wPolsce24)
Choć kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi oficjalnie zaczyna się dopiero 15 stycznia, to już z różnych stron pojawiają się głosy, że być może to wcale nie Rafał Trzaskowski będzie kandydatek Koalicji Obywatelskiej na najwyższy urząd w państwie. Swoją opinią podzielił się na antenie telewizji wPolsce24 były wiceminister kultury, a obecnie poseł PiS Jarosław Sellin.
Polska

Tusk przykręca śrubę Bodarowi, strasząc go Giertychem

opublikowano:
1811100_2.webp
Radosław Fogiel wiceprzewodniczącym EKR (fot. wPolsce24)
Dzisiejszy raport Prokuratury Krajowej, to według posła PiS Radosława Fogla próba obrony Adama Bodnara przed złością Tuska i dowód na polityczne wpływanie polityków na prokuraturę.
Polska

Zmiany w ministerstwie nauki. Kulasek za Wieczorka, ze stanowiskiem żegna się też Gdula

opublikowano:
1811173_2.webp
Dymisja Dariusza Wieczorka nie była ostatnią w tym resorcie. Ze stanowiskiem żegna się tez wiceminister Maciej Gdula.