Skandal! Afgańczycy wdarli się nielegalnie do Polski, sąd przyznał im pieniądze

Historia brzmi surrealistycznie: W sierpniu 2021 roku, tuż przed szczytem kryzysu migracyjnego, kiedy białoruskie służby w ramach operacji „Śluza” przepychały do Polski tysiące migrantów, granicę z Białorusią przekroczyło – nielegalnie - trzech Afgańczyków. Zostali zatrzymani przez Straż Graniczną. Nie odesłano ich jednak z powrotem na Białoruś, ponieważ wtrącili się aktywiści pomagający migrantom, od których roiło się wtedy na tych terenach. Afgańczycy trafili do ośrodka dla cudzoziemców. Obecnie przebywają w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Zatrzymani i pilnowani
Adwokat reprezentujący Afgańczyków przekonuje, że zatrzymanie było niesłuszne, bo jego klienci chcieli złożyć wnioski o azyl w Polsce, ale strażnicy graniczni ich nie przyjęli. Jak tłumaczył wnioskodawcy byli zatrzymani przez SG, przewiezieni do placówki SG, przebywali w zamkniętych pomieszczeniach i byli pilnowani, a następnie wywiezieni w głąb Puszczy Białowieskiej po to, by wymusić na nich powrót na Białoruś.
Podstawą wniosku o zadośćuczynienie, wyliczone na kwotę po 80 tys. zł dla każdego z nielegalnych imigrantów, jest postanowienie sądu w Hajnówce. Rozpatrywał on zażalenia na zatrzymanie i uznał je za niezasadne i nieprawidłowe.
Długi proces
Proces cywilny w tej sprawie ruszył w 2023 roku. Prokuratura domagała się niższego odszkodowania, natomiast pełnomocnik Straży Granicznej wnosił o oddalenie wniosku. Proces był wiele razy odraczany, bo sąd chciał przesłuchać m.in. wnioskodawców, którzy – z oczywistych względów: są już za granicą - nie stawiali się.
Sąd czekał długo na zagraniczną pomoc prawną, ale jedno z państw nie odpowiedziało. Sprawa jednego z Afgańczyków została wyłączona do odrębnego postępowania. Na początku lipca 2025 roku zakończyło się postępowanie wobec dwóch imigrantów.
Jak zaznaczyła sędzia Anna Wiesława Hordyńska, sąd w pełni podzielił ustalenia sądu w Hajnówce, uznając zatrzymanie za niesłuszne, choć uznał, że kwota po 5 tys. zł jest odpowiednia w kontekście całokształtu okoliczności sprawy.
Wyrok jest nieprawomocny.
źr. wPolsce24 za TVP Białystok/TVN