Polska

Piękny gest przed Świętami. Prezydent Nawrocki z wizytą u pana Jerzego. W tle słynna kawalerka

opublikowano:
Prezydent Karol Nawrocki podczas wystąpienia publicznego na biało-czerwonym tle. Uśmiecha się i macha ręką w kierunku widowni.
Prezydent Karol Nawrocki odwiedził Jerzego Ż w Domu Pomocy Społecznej. (fot. Fratria/ Andrzej Wiktor)
Prezydent Karol Nawrocki tuż przed Bożym Narodzeniem pojawił się w jednym z gdańskich Domów Pomocy Społecznej. Głowa państwa odwiedziła tam pana Jerzego Ż. Prywatne spotkanie nagrywali sprzed budynku reporterzy stacji TVN24.

Jak informuje TVN24, Karol Nawrocki odwiedził Jerzego Ż., który przebywa obecnie w gdańskim Domu Pomocy Społecznej. Szczegóły wizyty nie są znane. W sieci pojawił się film, który nagrali pracownicy stacji TVN. Widać na nim prezydenta podczas prywatnej wizyty w placówce.

Kawalerka - główny temat kampanii wyborczej

Sprawa pana Jerzego była jednym z głównych tematów kampanii prezydenckiej, a niektóre media przy pomocy tej sprawy zarzucały Karolowi Nawrockiemu, że wykorzystał on mężczyznę, aby przejąć gdańską kawalerkę, w której mieszkał.

Kwestia mieszkania stała się przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Śródmieście. Jak tłumaczyła w trakcie kampanii rzeczniczka sztabu Nawrockiego, Emilia Wierzbicki, pan Jerzy obiecał przekazać swoją kawalerkę rodzinie ówczesnego kandydata, za okazywaną przez lata pomoc. Zapewniła, że po pewnym czasie Nawrocki bezskutecznie próbował nawiązać kontakt z mieszkańcem Gdańska. Później okazało się, że przebywa on w Domu Pomocy Społecznej. Strony zawarły umowę kupna-sprzedaży. Jak stwierdziła potem Rada Izby Notarialnej w Gdańsku wszystkie dokumenty notarialne zostały sporządzone w prawidłowy sposób. 

Pomoc, pożyczka i testament

W opublikowanym podczas kampanii wyborczej nagraniu Karol Nawrocki wspominał, że poznał pana Jerzego w 2008 roku, gdy był jego sąsiadem. Podkreślił, że już wtedy był podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale pomoc tej instytucji była niewystarczająca. Dodał, że pomagał mu „na tyle, ile potrafił”.

Mieszkanie było lokalem komunalnym. Pan Jerzy był jego najemcą. Nie miał pieniędzy na jego regularne opłacanie. Wpadał niestety w długi. W 2010 roku poprosił mnie o pożyczkę na wykup, żeby miesięczne koszty były niższe. Sprawa jego sprzedaży pojawiła się dopiero rok później, w 2011 roku. W testamencie zapisał mi cały swój dobytek, w tym mieszkanie – tłumaczył ówczesny prezes IPN.

- Nastąpiła jednak okoliczność, której do tej pory ze względu na dobro Jerzego nie ujawniałem, którą jednak w związku z tym, że kwestionuje się moją uczciwość i czyste w tej sprawie intencje ujawnić muszę, bo ma decydujące znaczenie dla tej sprawy. Pod koniec 2011 roku pan Jerzy trafił do aresztu. Obawiał się, że przez to, także przez długi, straci to mieszkanie i skończy jako bezdomny na ulicy. Dlatego sprawa sprzedaży mieszkania przyspieszyła z jego inicjatywy – dodał.

Przypomnijmy, że decyzją państwa Marty i Karola Nawrockich opisywana przed media kawalerka została przekazana na cele charytatywne - jej właścicielem jest obecnie Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne.

źr. wPolsce24 za TVN24

Polska

Premier Tusk atakuje prezydenta Dudę w sprawie ambasadorów. Kto ma rację w tym sporze?

opublikowano:
screenshot-www_youtube_com-2024_10_11-09_46_19
Prof. Andrzej Przyłębski, były ambasador Polski w Niemczech, analizuje spór kompetencyjny pomiędzy ministerstwem spraw zagranicznych i prezydentem Andrzejem Dudą.
Polska

Jarosław Kaczyński na kongresie PiS: zaatakowany został polski interes narodowy i polska suwerenność

opublikowano:
mid-24a12147
Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości (fot. PAP/Piotr Polak)
Bardzo mocne wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas kongresu tej partii w Przysusze. Były premier podkreślił, że trwa zmasowany atak obecnego rządu na podstawowe wartości i instytucje państwa polskiego. Zostawiliśmy Polskę w dobrej kondycji, a oni ją rujnują - podsumował Jarosław Kaczyński i zapowiedział walkę o Polskę do zwycięstwa.
Polska

W rocznicę wyborów Polacy ocenili rząd Donalda Tuska. Druzgocące opinie

opublikowano:
tuskele
Polacy oceniają rok rządów Donalda Tuska (fot. wPolsce24)
Reporterzy telewizji wPolsce24 rok po wyborach zapytali Polaków, jak im się żyje pod rządami Donalda Tuska i czy premier spełnia swoje obietnice wyborcze. Wyniki ankiety zaskakują, bo nawet mieszkańcy Warszawy nie byli łaskawi w ocenie premiera.
Polska

Wiadomości wPolsce24: Krajobraz po wielkiej wodzie. Zainteresowanie rządu sytuacją powodzian maleje

opublikowano:
powodx
Południe Polski mogło mniej ucierpieć w wyniku powodzi, gdyby ostrzeżenia o wielkiej wodzie zostały potraktowane poważnie
Od powodzi na południu Polski minął już prawie miesiąc, a ewidentnie spada zainteresowanie władz centralnych sytuacją powodzian. - mówi na antenie Wiadomości wPolsce24 reporter Jakub Maciejewski, który pokazuje, z jakimi problemami codziennie muszą mierzyć się mieszkańcy zalanych terenów.
Polska

Jarosław Kaczyński: przez politykę migracyjną Tuska bezpieczeństwo Polaków jest zagrożone

opublikowano:
mid-24a18046
Jarosław Kaczyński zapowiada zbiórkę podpisów pod referendum w sprawie uchodźców (fot. PAP/Tomasz Gzell)
- Już dziś nawet w Warszawie są takie miejsca gdzie dzielnicowi ostrzegają przed migrantami, gdzie dochodzi do prób wtargnięcia nocą do mieszkań, do segmentów. Bezpieczeństwo jest co najmniej zagrożone. Mamy do czynienia ze zjawiskiem, które jest ukrywane przed szerszą opinią publiczną - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej poświęconej polityce migracyjnej.
Polska

Ksiądz Michał Olszewski pozostanie w areszcie. Sąd odrzucił zażalenie

opublikowano:
screenshot-www_youtube_com-2024_10_18-15_04_10
Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie. Sąd odrzucił zażalenie (fot. screen za wPolsce24)
Ksiądz Michał Olszewski pozostanie w areszcie. Sąd rejonowy dla Warszawy Mokotowa odrzucił zażalenie na zatrzymanie duchownego.