Polska

Niemcy chcą, żebyśmy zapomnieli o ich zbrodniach! Szokujące wyniki badań u zachodnich sąsiadów

opublikowano:
JK_NMH_03032018_040.webp
Niemcy nie chcą być łączeni ze swoją historią (Fot. Fratria)
To bezczelność, która aż zapiera dech w piersiach. Jedna trzecia Niemców nie chce, by w jakikolwiek sposób łączyć ich z nazistowską przeszłością kraju. Domagają się „grubej kreski”, za którą będą mogli zostawić nasyconą zbrodniami historię własnego narodu.

Badania Gedenkanstoß MEMO są częścią szerszego projektu MEMO (Multidimensional Remembrance Monitor), które na podstawie dość szeroko zakrojonych sondaży dokumentują zmiany w niemieckiej „kulturze pamięci”. Z tą zaś jest bardzo słabo. Dyskusja o reparacjach dla Polski pokazała, że Niemcy nie wiedzą prawie nic o tym, co ich dziadowie wyprawiali u nas w latach 1939-1945.

Nazistowska przeszłość? A po co to komu

Teraz pojawił się dowód na niechęć obywateli RFN do pamiętania o czymkolwiek, co związane z Hitlerem i latami, kiedy był on u władzy. Według opublikowanych we wtorek badań Gedenkanstoß MEMO ponad jedna trzecia Niemców chce odcięcia się od czasów nazizmu, wzywając do czegoś w rodzaju „grubej kreski”, którą należy odkreślić zbrodniczą przeszłość i iść do przodu.

Pod koniec marca jeszcze bardziej przerażający sondaż opublikowała gazeta „Die Zeit”. Ponad połowa jego respondentów stwierdziła, że nie należy już wracać do nazistowskiej przeszłości ich kraju.

Jednocześnie, według Gedenkanstoß MEMO, jedna czwarta respondentów uważa, że Żydzi wykorzystują pamięć o Holokauście dla własnych korzyści. Wcześniejsze edycje tego badania wskazywały z kolei, że większość Niemców nie odwiedza miejsc pamięci związanych z II wojną światową poza granicami Niemiec, a najczęściej odwiedzanym miejscem jest Francja, zwłaszcza miejsca związane z walkami i cmentarzami wojennymi w Normandii.

"Wina prawicy"

Co ciekawe, za zmiany w „kulturze pamięci” zdaniem niemieckich mediów odpowiada… skrajna prawica.

Antysemickie, prawicowo-populistyczne i historycznie rewizjonistyczne postawy wyraźnie wzrosły w porównaniu z poprzednimi badaniami, a teraz ostatecznie powracają do centrum społeczeństwa - wyjaśnił cytowany przez Deutsche Welle kierownik badania Jonas Rees z Instytutu Interdyscyplinarnych Badań nad Konfliktami i Przemocą na Uniwersytecie w Bielefeld.

źr. wPolsce24 za Deutsche Welle

Polska

Tego się absolutnie nikt nie spodziewał. Sztab PiS-u trzymał wszystko w tajemnicy. Pełne zaskoczenie!

opublikowano:
1917637_5.webp
(screen za wPolsce24)
Konwencja Karola Nawrockiego w Łodzi została zorganizowana z dużym rozmachem. Powszechne zaskoczenie wzbudziła obecność i mocne wystąpienie obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, który zadeklarował, iż zagłosuje na obywatelskiego kandydata na prezydenta. Więcej o kulisach konwencji w "Wiadomościach" na wPolsce24.
Polska

Strefa Starcia Pierwsze Uderzenie: Nie może zwyciężyć cynizm i draństwo!

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-27 224453.webp
W programie "Strefa Starcia Pierwsze Uderzenie" na kanale wPolsce24 omawiano gorąco konwencję wyborczą kandydata obywatelskiego na prezydenta, Karola Nawrockiego, która odbyła się w Łodzi.
Polska

Trzaskowski kontra Nawrocki. Mamy analizę, kto ciężej pracuje w kampanii

opublikowano:
kto więcej pracuje.webp
Karol Nawrocki spotyka się z Polakami znacznie częściej, niż Rafał Trzaskowski (Fot. Screen/wPolsce24)
Ogromna różnica w liczbie spotkań dwóch faworytów do prezydentury. Karol Nawrocki miał ich ponad dwa razy więcej, niż Rafał Trzaskowski.
Polska

Atak nożownika w krakowskim szpitalu. Nie żyje lekarz

opublikowano:
img_0002-2 ok.webp
(materiały prasowe/fot. Karolina Fok / Archiwum SU)
Nie żyje lekarz ranny w ataku nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Jakubowskiego w Krakowie.
Polska

Jak Polacy ocenili ostatnią debatę? Trzaskowski zawiódł nawet mieszkańców Warszawy

opublikowano:
1919958_6.webp
Mieszkańcy Warszawy ocenili debatę prezydencką (fot. wPolsce24)
Nie milkną echa po wczorajszej debacie prezydenckiej. Choć sztabowcy i polityczni koledzy Rafała Trzaskowskiego na czele z premierem Tuskiem jeszcze w trakcie jej trwania ogłaszali zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego, to mieszkańcy Warszawy, nawet ci którzy nie ukrywają swojej sympatii do prezydenta miasta, mieli na ten temat zupełnie odmienne zdanie
Polska

Polki boją się migrantów, a Tusk chce się mścić na samorządach, które nie chcą ich przyjmować

opublikowano:
migranci_polskaa.webp
Polki boją się migrantów (fot. wPolsce24)
Rafał Trzaskowski odpoczywa po debacie, natomiast Karol Nawrocki znów na kampanijnej trasie. Dziś rozmawiał m.in. z samorządowcami. W Rzeszowie ostrzegał przed kolejnymi aktami politycznej zemsty rządu Donalda Tuska, które mogą być wymierzone także w samorządy. A w wielu miejscach w Polsce narastają obawy, że brak zgody na przyjmowanie imigrantów będzie skutkować zamrożeniem pieniędzy.