Niemal same jedynki na świadectwie Barbary Nowackiej. Uczniowie chcą zmian w ministerstwie

Zamiast gratulacji, minister edukacji Barbara Nowacka otrzymała od uczniów symboliczne świadectwo pełne ocen niedostatecznych. Dokument, oparty na opiniach uczniów i nauczycieli, ocenia działania MEN jako „porażające rozczarowanie”.
Według raportu Nowacka nie zdała z następujących „przedmiotów”:
- dotrzymywania obietnic,
- szacunku okazywanego uczniom i nauczycielom,
- planu edukacyjnego na przyszłość,
- odwagi i kręgosłupa moralnego.
Co ciekawe, ministra otrzymała oceny celujące w kategoriach: „słuchanie swoich zwolenników” oraz „ewakuacja z tonącego statku”, a wynik bardzo dobry przyznano jej za „działania populistyczne”. Oceny dostateczne uzyskała jedynie z edukacji zdrowotnej oraz praw uczniów.
Żądanie dymisji: „Koncertowo oblała”
Paweł Mrozek, założyciel Akcji Uczniowskiej, wprost sformułował postulat odwołania szefowej resortu.
- Mówimy to wprost, z pełną odpowiedzialnością: żądamy dymisji Barbary Nowackiej – stwierdził w raporcie, dodając, że ministra „koncertowo oblała” poprawkę, na którą uczniowie liczyli jeszcze rok temu.
50 postulatów rewolucji w szkole
Raport to nie tylko krytyka personalna, ale również lista 50 postulatów zmian, które zdaniem młodzieży są niezbędne w polskiej oświacie. Domagają się oni zniesienia czerwonych pasków na świadectwach, ponieważ – ich zdaniem – promują „wyścigi szczurów”. Jednym z postulatów jest też darmowa komunikacja zbiorowa oraz bezpłatne ciepłe posiłki w szkołach. Na liście znalazł się również punkt, który mówi o tym, że lekcje powinny zaczynać się najszybciej o godzinie 8:30 i kończyć maksymalnie o 16:00, a klasy nie mogą liczyć więcej niż 20 osób.
Co z telefonami i nauczycielami?
Autorzy raportu sprzeciwiają się zakazowi używania telefonów w szkołach, argumentując, że szkoła powinna uczyć mądrego korzystania z technologii, a nie tylko zakazywać. Jednocześnie popierają zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 15. roku życia.
W dokumencie nie zapomniano o kadrze pedagogicznej, postulując stałą waloryzację płac nauczycielskich, redukcję biurokracji oraz zapewnienie nauczycielom ochrony prawnej przed hejtem i agresją.
źr. wPolsce24 za wp.pl











