Polska

W piątek po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

opublikowano:
flag-792067_1280.webp
Dziś po raz pierwszy obchodzimy święto ku pamięci AK (fot. pixabay.com)
W piątek 14 lutego obchodzimy po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Jak będą wyglądały uroczystości?

Inicjatorem powstania tego święta państwowego był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Udało się wspólnie, bez żadnych sporów, zasypać lukę, która powstała w ostatnich latach. Przez 35 lat wolnej Polski dorobiliśmy się wielu bardzo ważnych świąt państwowych, także tych dotyczących polskiego oręża oraz żołnierzy walczących na różnych frontach II wojny światowej. Brakowało jednego dnia, w którym moglibyśmy uczcić Armię Krajową - największą podziemną armię polską i jedną z największych podziemnych armii europejskich - powiedział PAP szef Urzędu Lech Parell.

W piątek Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej będzie obchodzony po raz pierwszy. Główne uroczystości odbędą się w Warszawie. Rano prezydent Duda złoży wiązanki na grobach dowódców Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej na Wojskowych Powązkach. Planowana jest również jego wypowiedź.

Później w ramach organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych obchodów święta oraz 83. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową odbędzie się Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie zaplanowano uroczystości pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego ps. Grot oraz przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, a później na Sali Kolumnowej w Sejmie.

Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej została jednogłośnie przyjęta przez Sejm 9 stycznia. "W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego" - głosi jej preambuła. Jednogłośnie poparł ją również Senat.

6 lutego ustawę o ustanowieniu tego święta podpisał prezydent Andrzej Duda. "To święto jest istotne. Obejmuje całe spektrum oraz oddaje szacunek wszystkim uczestnikom tamtej walki" – zaznaczył prezydent. Wskazał, że upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej, którzy "w konspiracji pod okupacją niemiecką walczyli o odzyskanie niepodległości, o wolną i suwerenną Polskę". Przypomniał również, że AK była największą podziemną armią w Europie w czasie II wojny światowej. "Była także elementem całej podziemnej struktury Polskiego Państwa Podziemnego" – dodał prezydent.

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Amerykańscy eksperci bezlitośni wobec Tuska. Czerwona linia została przekroczona

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-02-20 195641.webp
Działania podejmowane przez premiera Donalda Tuska są analizowane w Stanach Zjednoczonych. Wnioski nie są jednak optymistyczne, a zdaniem ekspertów postawa szefa Platformy Obywatelskiej może negatywnie odbić się na relacjach Polski z USA.
Polska

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

opublikowano:
dzienjezyka2222.webp
Redaktor Jarząbek też świętuje dzień języka ojczystego (fot. Polsce24)
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto, które celebrujemy w sposób szczególny – wspólnie z Wami.
Polska

Poseł PiS o ekipie Tuska: Barbarzyńcy w drogich garniturach i zegarkach

opublikowano:
1852004_2.webp
Poseł PiS Anna Kwiecień w bardzo mocnych słowach oceniła politykę ekipa Tuska (fot. wPolsce24)
- To są barbarzyńcy, naprawdę to są barbarzyńcy. Owszem, noszą drogie garniturki i drogie zegarki, udają Europejczyków, ale mentalnie to są barbarzyńcy, o spojrzeniu bolszewickim - mówiła o ekipie Donalda Tuska poseł PiS Anna Kwiecień, komentując przetrzymywanie w areszcie matki autystycznego dziecka, mimo że są inne metody egzekwowania prawa.
Polska

Co to był za dzień. Wspólnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

opublikowano:
1853157_2.webp
Świętowaliśmy Dzień Języka Ojczystego
Na antenie telewizji wPolsce24 świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, prezentując widzom ulubione cytaty telewizyjnych gwiazd.
Polska

Co Karol Nawrocki sądzi o prezydenturze Andrzeja Dudy?

opublikowano:
1853181_4.webp
Karol Nawrocki ocenił wagę prezydentury Andrzeja Dudy (fot. wPolsce24)
Obywatelski Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, odwiedził dziś Świnoujście, gdzie spotkał się z mieszkańcami, gdzie skomentował m.in. wagę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i jego spotkanie z Donaldem Trumpem. Powiedział też, co sądzi o samej prezydenturze obecnej głowy państwa.
Polska

To będzie kluczowa wizyta prezydenta w USA. Andrzej Duda będzie pierwszym europejskim gościem Trumpa od zaprzysiężenia

opublikowano:
JSZprwbd_19_06_t_rrrr_s_2.webp
Spotkanie prezydentów Dudy i Trumpa (fot. Jakub Szymczuk, KPRP)
Prezydent Andrzej Duda będzie pierwszym europejskim przywódcą z którym Donald Trump spotka się od swojego zaprzysiężenia. To bardzo ważna wizyta, która pokazuje rolę Polski i polskiego prezydenta w Europie - zauważył poseł PiS Jan Dziedziczak na antenie telewizji wPolsce24.