Rząd chce nastraszyć Polaków? Mamy być gotowi na trzy dni grozy

Polska podąża śladem innych krajów europejskich i przygotowuje poradnik kryzysowy dla obywateli. Według wytycznych, każde gospodarstwo domowe powinno być w stanie samodzielnie przetrwać przez trzy dni – informuje Robert Klonowski z MSWiA. Poradnik ma trafić do obywateli do końca roku.
Od początku roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pracują nad stworzeniem poradnika kryzysowego. Broszura zawierać będzie informacje dotyczące przetrwania w sytuacjach kryzysowych przez 72 godziny.
Robert Klonowski, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego w MSWiA, podkreśla, że poradnik ma w prosty i zwięzły sposób dostarczać kluczowych informacji na temat różnych zagrożeń oraz metod radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Znajdą się w nim wskazówki dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa domownikom, przygotowania się na dłuższe przerwy w dostawie prądu oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.
Jakie zapasy przygotować?
W poradniku znajdą się również zalecenia dotyczące zapasów niezbędnych do przetrwania przez trzy dni bez zasilania. Standard ten obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej, gdzie obywatele są zobowiązani do zapewnienia sobie podstawowych środków do przeżycia w sytuacjach kryzysowych.
Klęski żywiołowe, pożary i pierwsza pomoc
Publikacja ma również zawierać informacje na temat stanów klęski żywiołowej, zasad zapobiegania pożarom, podstaw pierwszej pomocy oraz ochrony zwierząt domowych w przypadku zagrożenia.
Sygnały alarmowe
W poradniku znajdą się także informacje o zasadach alarmowania i ostrzegania ludności. Klonowski przypomniał, że trzyminutowy modulowany sygnał syreny oznacza zagrożenie, a trzyminutowy sygnał ciągły oznacza jego brak. Jak zaznacza ekspert, obecnie niewielu Polaków ma świadomość istnienia i znaczenia tych sygnałów.
Wersje językowe i dostępność
Poradnik będzie dostępny online w różnych wersjach językowych, w tym w ukraińskim. Planowane jest również przygotowanie specjalnej edycji dla dzieci oraz wersji w alfabecie Braille'a dla osób niewidomych. Inspiracją dla polskiego poradnika są podobne publikacje ze Szwecji, dostępne w kilkunastu językach.
Koszt i termin realizacji
Koszt opracowania i dystrybucji poradnika szacowany jest na kilkanaście do kilkudziesięciu milionów złotych. Dokument ma zostać ukończony do końca kwietnia, a jego druk i dystrybucja planowane są na drugą połowę roku. Do końca 2025 roku poradnik powinien trafić do wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.
źr. wPolsce24 za PAP