Komendant nie gryzł się w język, odchodząc z policji. Mocne słowa pod adresem przełożonych
Inspektor Waldemar Pankowski podczas uroczystości związanych ze swoim odejściem z formacji zabrał głos, ujawniając kulisy podjętej decyzji. Dotychczasowy komendant KPP w Iławie mówił o zachowaniu swoich przełożonych. Poinformował, że jego zwierzchnik, komendant wojewódzki policji w Olsztynie zaproponował mu przeniesienie do Giżycka.
- Tylko 200 km, 2,5 godziny jazdy. Komendant Elszkowski (komendant wojewódzki policji w Olsztynie – red.) nie rozpatrzył mojej sytuacji życiowej, że mam rodzinę, dzieci, tylko podjął tę decyzję ad hoc. Wiadomo, że to propozycja, której przyjąć nie mogłem. Mam żonę, 6-letnią córkę i dwójkę dzieci, które już straciłem dzięki policji, można powiedzieć, bo cały czas pracowałem – powiedział insp. Pankowski.
- Może to polecenie Komendanta Głównego Policji? Że do dnia 10 stycznia trzeba zrobić czystki, „czarne owce" wyeliminować. Ruchy kadrowe zaczynają się w całym kraju. Komendanci wojewódzcy proponują niewygodnym komendantom jednostki oddalone o 200 km. Jest to dla mnie bardzo krzywdząca sytuacja – dodał.
Kwalifikacje i doświadczenie
Insp. Pankowski odczytał fragment rozkazu personalnego, który dotyczył jego samego. W dokumencie pozytywnie oceniono jego kwalifikacje, doświadczenie i skuteczność. Odchodzący ze służby policjant pytał o to, jak można „pozbawić z dnia na dzień dalszej służby” człowieka „z takimi kwalifikacjami”.
- Panie Komendancie Główny Policji, czy Pan zezwala na to, aby Pana podwładni, komendanci wojewódzcy, zarządzali w tej sposób swoimi kadrami, marnowali zasoby ludzkie i środki publiczne? Panie komendancie, sam słyszałem w wywiadzie, którego Pan udzielił, że będzie Pan walczył o każdego policjanta, że nie pozwoli Pan odejść na emeryturę. Jak to się ma do mojego przypadku? – pytał 45-latek.
Dotychczasowy szef iławskiej policji nawiązał także do pojawiających się od dłuższego czasu informacji dotyczących trudnej sytuacji kadrowej w policji.
- Czy polską policję stać na to, żeby zwolnić policjanta w wieku 45 lat z dnia na dzień i płacić mu 10 tys. zł emerytury miesięcznie? – pytał.
- Kosztuje mnie to dużo odwagi, ale powiedziałem sobie: dość tego. Muszę stanąć w prawdzie i powiedzieć, jak naprawdę wygląda sytuacja w polskiej policji. Mam nadzieję, że to może nie będzie wystrzał z granatnika – jak w Komendzie Głównej Policji – ale przynajmniej mój przypadek zwróci uwagę innym policjantom, innym komendantom, żeby się nie bali mówić, jak jest w tej formacji – podkreślił.
Kończąc swoje przemówienie, odchodzący ze służby funkcjonariusz zwrócił się do komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie insp. Mirosława Elszkowskiego.
- Prawo w Polsce nie obowiązuje. Jako człowiek honoru nie mogę podać panu ręki. Proszę podać faktyczne podstawy mojego zwolnienia ze służby – powiedział insp. Pankowski.
źr. wPolsce24 za infoilawa.pl