Polska

Tysiące badań przesuniętych na przyszły rok. Zdaniem MZ Polacy zbyt często... korzystają z lekarzy

opublikowano:
Minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda (L), kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Narodowym Instytucie Onkologii prof. Andrzej Nowakowski (3L) i dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii dr hab. n. med. Beata Jagielska (2L) podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Instytutu Onkologii nt. skuteczności testów HPV-DNA przeprowadzonych w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, 8 bm. w siedzibie MZ w Warszawie. (mr)
(fot. PAP/Rafał Guz)
Według informacji, do których dotarliśmy, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku już kilkanaście tysięcy badań TK zostało przesuniętych na 2027 rok. Zapytaliśmy UCK o to, jakie kryterium przyjęto dla pacjentów, którym przesunięto ważne badania. Podobne pytania zadaliśmy w resorcie zdrowia, by poznać skalę problemu. Niestety, UCK do momentu publikacji nie odniosło się do naszych pytań. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy natomiast, że... Polacy zbyt często się badali.

Tysiące badań przesuniętych. Co dzieje się w UCK?

Z naszych ustaleń wynika, że w gdańskim UCK już kilkanaście tysięcy badań tomografii komputerowej zostało przesuniętych na 2027 rok. To oznacza realne wydłużenie kolejek do jednego z kluczowych badań diagnostycznych, od którego często zależy szybkie wykrycie poważnych chorób.

Na razie nie wiadomo, jaka jest skala podobnych przesunięć w całej Polsce. Ministerstwo Zdrowia nie podało konkretnych danych ogólnokrajowych, wskazując, że "sytuacja jest na bieżąco analizowana" - wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Resort: „To nie limitowanie, tylko porządkowanie systemu”

Ministerstwo przekonuje jednocześnie, że obecne zmiany – obowiązujące od 1 kwietnia – nie mają na celu ograniczenia dostępu do badań, lecz eliminację nadużyć i uporządkowanie systemu. Jak podkreślono w odpowiedzi, liczba badań obrazowych w ostatnich latach znacząco wzrosła, a część z nich była zlecana bez wystarczających wskazań medycznych. Polacy za często się badali?

Cóż, zdaniem decydentów w resorcie w szpitalach dochodziło do „rozbijania” diagnostyki na kilka procedur zamiast jednego kompleksowego badania. Według MZ, takie praktyki nie tylko generują koszty, ale też blokują dostęp dla pacjentów wymagających pilnej diagnostyki. Dlatego postanowiono "uporządkować system" i jedocześnie... przenieść większość badań na kolejne lata.

Kontrowersyjna zmiana wycen

Przypomnijmy, jednym z kluczowych elementów reformy jest zmiana zasad finansowania tzw. nadwykonań. W praktyce oznacza to, że część badań wykonywanych ponad limit jest obecnie rozliczana na poziomie 50–60 proc. dotychczasowej wyceny. Ministerstwo nie zapowiada na razie wycofania się z tej decyzji.

Wręcz przeciwnie, już liczy „uwolnione” w ten sposób oszczędności (ok. 625 mln zł), które mają zostać przeznaczone na leczenie pacjentów wymagających pilnej pomocy. Jednocześnie resort przypomina, iż szczególną ochroną objęci są pacjenci onkologiczni (karta DiLO) oraz dzieci.

Bez wątpienia nowe zasady oznaczają poważne wyzwanie dla szpitali. Resort sugeruje, że placówki powinny renegocjować umowy z personelem, ponieważ wynagrodzenia w diagnostyce często są powiązane z ceną badania.

To w praktyce przerzuca część odpowiedzialności za bilansowanie kosztów na dyrektorów szpitali. Jednocześnie, MZ nie zadeklarowało wprost wykorzystania środków z Funduszu Medycznego do bieżącego finansowania braków w diagnostyce. Wskazało natomiast na inne działania, m. in. program o wartości ponad 1 mld zł na restrukturyzację szpitali, rozwój centralnej e-rejestracji i lepsze planowanie świadczeń na podstawie map potrzeb zdrowotnych.

Jednym z kluczowych elementów reformy ma być także zmiana zasad kierowania na badania. Powołano specjalny zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Edyty Szurowskiej:

- Dlatego jednym z działań Ministerstwa Zdrowia jest powołanie zespołu ekspertów, który kompleksowo zajmie się uporządkowaniem zasad kierowania na badania obrazowe. Zespół, działający pod kierownictwem prof. Edyty Szurowskiej, konsultant krajowej w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, z udziałem przedstawicieli środowiska klinicznego, w tym gen. broni prof. Grzegorza Gieleraka, ma za zadanie wypracowanie jednolitych standardów klinicznych oraz rekomendacji dla całego systemu - czytamy w odpowiedzi MZ.

Pierwsze efekty tych prac mają pojawić się w ciągu kilkunastu miesięcy. Choć resort mówi o „racjonalizacji systemu”, fakty są takie, że pacjenci już odczuwają skutki zmian. Przesuwanie badań na kolejny rok oznacza ryzyko pogłębienia tzw. długu zdrowotnego, czyli opóźnień w diagnostyce i leczeniu, które mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Na razie Ministerstwo Zdrowia zapowiada dalsze analizy i monitoring sytuacji.

Konkretne decyzje mają zapaść dopiero po ocenie skutków reformy w kolejnych miesiącach. Być może będzie wówczas odpowiedni moment, żeby przypomnieć popularne powiedzenie, które w tych okolicznościach brzmi szczególnie złowrogo: Operacja się udała, ale pacjent...

źr. wPolsce24

 

Polska

„Ludzie dążą do obrony własnej tożsamości”. Rozmowa z liderem francuskiego Zjednoczenia Narodowego już w sobotę na antenie wPolsce24

opublikowano:
Rozmowa z Jordanem Bardellą w sobotę na antenie wPolsce24
- Ludzie dążą do ochrony granic oraz do obrony własnej tożsamości, chcą Europy narodów, chcą nowej architektury europejskiej – przekonuje na antenie telewizji wPolsce24 francuski polityk Jordan Bardella, jeden z liderów Zjednoczenia Narodowego. Cała rozmowa w sobotę o godz. 12.30.
Polska

Prezydent Karol Nawrocki podjął decyzję w sprawie Orderu Orła Białego dla Wołodymyra Zełeńskiego

opublikowano:
Prezydent Karol Nawrocki dokładnie wyjaśnił swoją decyzję
Prezydent Karol Nawrocki dokładnie wyjaśnił swoją decyzję (Fot. PAP/Marcin Obara)
Karol Nawrocki zdecydował, że Wołodymyr Zełeński straci najwyższe polskie odznaczenie. Prezydent podkreślił, że Polacy nie zapominają o swoich przodkach, pomordowanych w bestialski sposób przez UPA.
Polska

„To człowiek Trzaskowskiego. Chwalił się tym”. Były pracownik Szpitala Południowego ujawnia kulisy pracy na SOR

opublikowano:
Szpital Południowy w Warszawie, gdzie według relacji byłego pracownika dochodziło do konfliktów na SOR
Dawid wymyślił jakąś niesamowicie pilną konsultację. I natychmiast chciał, żeby chirurdzy przyszli konsultować – opowiada na antenie wPolsce24 były pracownik warszawskiego Szpitala Południowego. Zarządzana przez ratusz placówka od kilku dni znajduje się w centrum skandalu, a jej bohaterem jest młody lekarz bez specjalizacji i były radny KO Dawid Kacprzyk.
Polska

ROZMOWA WIKŁY. "Tusk gra Zełeńskim przeciw Polsce". Michał Dworczyk demaskuje kulisy kryzysu

opublikowano:
Michał Dworczyk w rozmowie z Marcinem Wikłą
Michał Dworczyk w rozmowie z Marcinem Wikłą (fot. wPolsce24)
Relacje polsko-ukraińskie znalazły się na historycznym wirażu, a strona ukraińska z pełną świadomością i premedytacją eskaluje napięcie. W najnowszej "Rozmowie Wikły" na antenie telewizji wPolsce24 europoseł PiS Michał Dworczyk bezlitośnie obnaża kulisy polityki Kijowa, uległość rządu Donalda Tuska oraz rosnący w siłę kult zbrodniarzy z UPA na Ukrainie.
Polska

Uzbrojony w dwa noże groził śmiercią. 35-letni obywatel Kuby zatrzymany w w województwie zachodniopomorskim - WIDEO

opublikowano:
2403226_4
Uzbrojony w dwa noże groził śmiercią. 35-letni obywatel Kuby zatrzymany w Szczecinie (fot. policja)
35-letni obywatel Kuby, który z dwoma nożami w rękach groził pozbawieniem życia dwóm osobom, trafił na dwa miesiące do aresztu. Do zdarzenia doszło na terenie powiatu choszczeńskiego, a sprawca został zatrzymany przez policję jeszcze tego samego dnia.
Polska

„Lepszy SORt. Zdrowie dla wybranych”. Szokujące kulisy afery w Szpitalu Południowym w reportażu telewizji wPolsce24

opublikowano:
szpital reort
Co sprawiło, że politycy Koalicji Obywatelskiej wpadli w taki popłoch? Dlaczego uciekają przed pytaniami, chowają się po kątach? Czy afera w warszawskim Szpitalu Południowym zakończy wiele karier, a może nawet zatopi rząd Donalda Tuska? Reportaż wPolsce24 "„Lepszy SORt. Zdrowie dla wybranych”.