Kara za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II

Tradycja sięga roku 2005 – w dniu pogrzebu Jana Pawła II krzyż został rozświetlony po raz pierwszy. W kolejnych latach działo się to w dniu śmierci papieża Polaka. To hołd górali dla Jana Pawła II, ponieważ Tatry były szczególnie bliskie jego sercu – jeszcze jako Karol Wojtyła wielokrotnie wędrował po szlakach, odwiedzał Dolinę Chochołowską, Morskie Oko czy Kalatówki.
Także w tym roku poświata ze szczytu była dobrze widoczna z Zakopanego i wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców oraz turystów.
Jak co roku akcja górali wywołała kontrakcję TPN. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Parku Narodowego, poruszanie się po szlakach po zmroku – w okresie od 1 marca do 30 listopada – jest zabronione. Zakaz ten obejmuje wszystkie szlaki na terenie parku.
Jak powiedział PAP komendant straży TPN Andrzej Krzeptowski, dwie osoby, które znalazły się na szczycie po zmroku, ukarano mandatami w wysokości po 500 zł.
- Zostali ukarani za poruszanie się po szlaku po zmroku, czyli wbrew przepisom parku. Na szczycie Giewontu oświetlili krzyż lampami akumulatorowymi. Zatrzymano ich w rejonie masywu Giewontu. Inne osoby, które zmierzały na szczyt Giewontu jeszcze przed zmrokiem, zostały poinformowane, że powinny wrócić na dół. Wiele z nich rzeczywiście zawróciło, ale te dwie osoby zignorowały zakaz i zostały ukarane – powiedział komendant straży TPN.
źr. wPolsce24 za PAP (Szymon Bafia)