Polska

Gronkiewicz-Waltz w Parlamencie Europejskim. Objęła mandat Kierwińskiego

opublikowano:
_MG_1061.webp
Hanna Gronkiewicz-Waltz objęła mandat po Marcinie Kierwińskim. (fot. Fratria/ Julita Szewczyk)
Na początku poniedziałkowego posiedzenia szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola ogłosiła, że Hanna Gronkiewicz-Waltz objęła mandat europosła po Marcinie Kierwińskim.

Metsola poinformowała, że Parlament Europejski w poniedziałek przyjął do wiadomości wybór Hanny Gronkiewicz-Waltz na europosłankę. Datą objęcia mandatu przez polityk Koalicji Obywatelskiej jest 10 października. To właśnie wtedy marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie w tej sprawie. Wynika to z faktu, że kwestię uzupełniania miejsc w PE samodzielnie regulują państwa członkowskie.

Marcin Kierwiński przesłał pełnić funkcję europosła po tym, jak wrócił do polskiej polityki, zostając pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi. Jego mandat wygasł 26 września, a cztery dni później marszałek Sejmu potwierdził ten fakt. Z kolei Parlament Europejski przyjął to do wiadomości 7 października.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Marcin Kierwiński startował z listy KO w okręgu warszawskim. Zdobył 143 179, głosów osiągając najlepszy wynik partii w okręgu numer 4. Kolejni byli Kamila Gasiuk-Pihowicz i Michał Szczerba, którzy również zdobyli mandat europarlamentarzystów. Czwarta była Hanna Gronkiewicz-Waltz, jednak wynik KO gwarantował partii tylko 3 miejsca w PE. W związku z rezygnacją Kierwińskiego jego miejsce zajęła osoba z kolejnym najlepszym wynikiem na liście, który należał do byłej prezydent Warszawy.

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.
Polska

Podliczono wszystkie głosy. Są wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych

opublikowano:
wyniki100.webp
Wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych. Większość Polski przedstawia się w niebieskich barwach (Karol Nawrocki), ale duże miasta dały zwycięstwo Trzaskowskiemu.