Polska

Bodnar chce uchylenia immunitetu I prezes Sądu Najwyższego. Komunikat prokuratury

opublikowano:
AS_DSC00984_20250204.webp.jSfM0qP0MSmno9tjsAkA.7aKyHBHzZ_.webp
Bodnar chce uchylenia immunitetu Małgorzaty Manowskiej. (fot.Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Adam Bodnar chce uchylenia immunitetu Małgorzaty Manowskiej - pierwszej prezes Sądu Najwyższego oraz przewodniczącej Trybunału Stanu. Do obydwu instytucji trafiły już wnioski w tej sprawie.

Jak przekazała w komunikacie Prokuratura Krajowa w wyniku przeprowadzonego śledztwa „prokurator uzyskał materiał dowodowy dostatecznie uzasadniający podejrzenie, że Małgorzata Manowska, sędzia Sądu Najwyższego oraz członek Trybunału Stanu, popełniła trzy czyny zabronione.

Pierwszy z nich miał polegać na przekroczeniu uprawnień w związku z uznaniem ważności głosowań Kolegium SN mimo braku kworum.

- W okresie od 7 października 2021 r. do 12 lipca 2022 r. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zdecydowała o przeprowadzeniu szeregu głosowań Kolegium SN w trybie obiegowym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, przekazując projekty uchwał członkom kolegium. Jako podstawę tych działań wskazała art. 31zzg ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – informuje PK.

- Tymczasem podczas 7 głosowań Kolegium SN, w okresie od października 2021 do lipca 2022 roku, kworum to nie zostało zachowane – głosowało mniej niż wymaganych prawem jedenastu członków – dodano.

Prokuratura zarzuca Manowskiej również „niedopełnienie obowiązków w związku z niezwołaniem w ustawowym terminie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu”. Sprawa dotyczy wniosku o zwołanie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu między innymi w sprawie uchylenia jego regulaminu, który 20 marca 2024 roku złożył członek Trybunału Stanu Przemysław Rosati wraz z podpisami 5 innych członków Trybunału Stanu.

- Przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Manowska zaniechała zwołania posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu nie tylko w terminie 45 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku, ale też do dnia dzisiejszego, wskutek czego nie dopełniła swojego obowiązku wynikającego wprost z § 7 ust. 3 regulaminu Trybunału Stanu – uważa PK.

Jak przekazała prokuratura, wniosek o uchylenie immunitetu pierwszej prezes SN dotyczy także „niedopełnienia obowiązków w związku z niewykonaniem prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczącego uchwały o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna”.

- Prokurator ustalił, iż nie zachodziły żadne przeszkody prawne ani faktyczne, które uniemożliwiałyby wykonanie obowiązku nałożonego postanowieniem Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 10 maja 2021 roku, sygn. akt I Co 76/21, który sprowadzał się do wykonania czynności technicznej – opatrzenia opublikowanej na stronie internetowej uchwały Sądu Najwyższego stosowną adnotacją – podaje PK.

Pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wymaga zgody Trybunału Stanu oraz właściwego sądu dyscyplinarnego - Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.

źr. wPolsce24 za Prokuratura Krajowa

Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt ministrów w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.