Bodnar chce uchylenia immunitetu I prezes Sądu Najwyższego. Komunikat prokuratury

Jak przekazała w komunikacie Prokuratura Krajowa w wyniku przeprowadzonego śledztwa „prokurator uzyskał materiał dowodowy dostatecznie uzasadniający podejrzenie, że Małgorzata Manowska, sędzia Sądu Najwyższego oraz członek Trybunału Stanu, popełniła trzy czyny zabronione.
Pierwszy z nich miał polegać na przekroczeniu uprawnień w związku z uznaniem ważności głosowań Kolegium SN mimo braku kworum.
- W okresie od 7 października 2021 r. do 12 lipca 2022 r. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zdecydowała o przeprowadzeniu szeregu głosowań Kolegium SN w trybie obiegowym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, przekazując projekty uchwał członkom kolegium. Jako podstawę tych działań wskazała art. 31zzg ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – informuje PK.
- Tymczasem podczas 7 głosowań Kolegium SN, w okresie od października 2021 do lipca 2022 roku, kworum to nie zostało zachowane – głosowało mniej niż wymaganych prawem jedenastu członków – dodano.
Prokuratura zarzuca Manowskiej również „niedopełnienie obowiązków w związku z niezwołaniem w ustawowym terminie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu”. Sprawa dotyczy wniosku o zwołanie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu między innymi w sprawie uchylenia jego regulaminu, który 20 marca 2024 roku złożył członek Trybunału Stanu Przemysław Rosati wraz z podpisami 5 innych członków Trybunału Stanu.
- Przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Manowska zaniechała zwołania posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu nie tylko w terminie 45 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku, ale też do dnia dzisiejszego, wskutek czego nie dopełniła swojego obowiązku wynikającego wprost z § 7 ust. 3 regulaminu Trybunału Stanu – uważa PK.
Jak przekazała prokuratura, wniosek o uchylenie immunitetu pierwszej prezes SN dotyczy także „niedopełnienia obowiązków w związku z niewykonaniem prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczącego uchwały o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna”.
- Prokurator ustalił, iż nie zachodziły żadne przeszkody prawne ani faktyczne, które uniemożliwiałyby wykonanie obowiązku nałożonego postanowieniem Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 10 maja 2021 roku, sygn. akt I Co 76/21, który sprowadzał się do wykonania czynności technicznej – opatrzenia opublikowanej na stronie internetowej uchwały Sądu Najwyższego stosowną adnotacją – podaje PK.
Pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wymaga zgody Trybunału Stanu oraz właściwego sądu dyscyplinarnego - Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.
źr. wPolsce24 za Prokuratura Krajowa