Za przekroczenie prędkości utrata prawa jazdy nawet na pięć lat? Wkrótce nowe przepisy

Zmianie ma ulec art. 102, według którego kierowca z 3-miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdów, jeśli złamał ten zakaz, otrzymał nowy - na 6 miesięcy. Teraz od razu kierowca za złamanie zakazu, otrzymałby 5 letni zakaz prowadzenia pojazdów.
Ministerstwo Infrastruktury wprowadza zmiany w prawie drogowym, które mogą znacząco wpłynąć na kierowców. Nowelizacja zakłada, że za złamanie trzymiesięcznego zakazu prowadzenia pojazdów, prawo jazdy będzie cofane nawet na pięć lat - informują WP Wiadomości.
Oprócz tego, po 5-letnim zakazie, dany kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.
Osoba, która pomimo czasowego zakazu będzie kierowała samochodem i zostanie zatrzymana przez policję, straci uprawnienia na stałe. Dopiero po pięciu latach uzyska możliwość ponownego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy - informuje portal rankomat.pl.
Eksperci komentują pomysł ministerstwa.
Mecenas Piotr Majewski z kancelarii Głogowski Majewski zwraca uwagę na niespójność nowych przepisów z kodeksem karnym. - Sankcja musi być proporcjonalna do wagi naruszenia przepisu. Proponowane cofnięcie uprawnień na pięć lat jest zbyt surowe w porównaniu do innych sankcji - mówi adwokat. Za kierowanie z zatrzymanym prawem cofną uprawnienia aż na pięć lat - przekazują WP Wiadomości, cytując Rzeczpospolitą.
Warto przypomnieć, za jakie złamanie przepisów nakładany jest 3-miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów.
Stracić prawo jazdy może nie tylko przez przekroczenie dopuszczalnej prędkości na terenie zabudowanym, ale również przez nadbagaż, przy czym w przypadku samochodów osobowych, podstawą do zatrzymania prawa jazdy będzie dopiero sytuacja, gdy liczba osób w samochodzie przekracza o ponad 2 liczbę miejsc wskazaną w dowodzie rejestracyjnym. Tym samym podróżowanie w 7 osób przy 5 miejscach wskazanych w dowodzie, nie będzie podstawą do zatrzymania prawa jazdy w tym trybie - czytamy na portalu legalnajazda.pl.
źr. wPolsce24 za Rzeczpospolita, WP Wiadomości, legalnajazda.pl, rankomat.pl