Gospodarka

Ukrainiec Kaczka grozi nam odwetem. W tle otwarcie granicy na żywność

opublikowano:
kaczka taras.webp
Taras Kaczka grozi Polsce "odwetem" (Fot. screen YT/Fundacja Batorego)
Ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kaczka szantażuje Polskę? Tak wynika z analizy znanego brukselskiego portalu.

Chodzi o utrzymywane wciąż przez Polskę embargo na ukraińską żywność. Podobne, jednostronne zakazy obowiązują na Węgrzech i na Słowacji. Zdaniem Politico Ukraina próbuje wymóc na Unii, by ta z kolei wymogła na tych krajach liberalizację przepisów.

Przypomnijmy, że w kwietniu  2023 r. Polska wprowadziła zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy. Od września 2023 r. zakaz ten został rozszerzony na produkty przetworzone, takie jak mąka pszenna, śruty, otręby i makuchy rzepakowe.

"Podjęcie kroków w celu wyrównania bilansu handlowego"

- Brak postępów w przeglądzie umowy handlowej zmusi nas do podjęcia kroków w celu wyrównania bilansu handlowego. I niestety, te decyzje będą najmniej przyjemne dla krajów, które teraz politycznie spowalniają negocjacje w sprawie wolnego handlu – powiedział wiceminister gospodarki Taras Kaczka.

„Ukraina wysyła jasny komunikat do UE: jeśli nie rozwiążesz naszych problemów handlowych, będą konsekwencje” – czytamy na Politico.

W czerwcu wygasa umowa

Rolniczy portal Farmer pl. przypomina, że obecna umowa o wolnym handlu UE z Ukrainą wygaśnie 6 czerwca. Wiadomo, że nie zostanie raczej przedłużona w obecnej formie, ale, prawdopodobnie, nastąpić ma powrót do zasad wynikających z umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

Ta z kolei zakłada stopniowe otwieranie unijnego rynku na towary z Ukrainy, w miarę jak kraj ten zacznie wdrażać unijne standardy produkcji, jakości i bezpieczeństwa. Zakłada również otwarcie ukraińskiego rynku dla eksportu z UE” – informuje portal.

źr. wPolsce24 za Politico.eu, Farmer.pl

 

Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.