TVN już nie na sprzedaż. Amerykanie zmienili zdanie

„Przez ostatnie kilka miesięcy prowadziliśmy przegląd opcji strategicznych dla TVN. Jedną z możliwości branych pod uwagę była sprzedaż spółki. Taki proces nie jest niczym wyjątkowym w przypadku spółek giełdowych, takich jak Warner Bros. Discovery” – przypomnieli szefowie w oświadczeniu. „Dzisiaj chcielibyśmy Was poinformować, że zakończyliśmy ten etap. Podjęliśmy decyzję, że optymalną opcją jest pozostanie TVN w strukturach WBD i rozwijanie naszego biznesu w ramach jednej grupy” – dodali.
Podkreślili też, że TVN „odgrywa kluczową rolę w międzynarodowych strukturach Warner Bros. Discovery”.
Jeszcze w ubiegłym tygodniu wydawało się, że wszystko zmierza w stronę sprzedaży. Media podawały, żen zgłosiło się trzech zainteresowanych: najbliżej kupna miał być najbogatszy Polak Michał Sołowow. Oprócz niego w wyścigu startowało konsorcjum ok. 30 polskich inwestorów skupionych wokół Wirtualnej Polski oraz Ringier Axel Springer Polska wspólnie z funduszem private equity CVC Capital Partners. Potem portal Business Insider Polska ujawnił, że z rozmów o przejęciu TVN wycofał się holding Sołowowa. Przyczyną miała być globalna niepewność gospodarcza spowodowana nałożeniem przez administrację Donalda Trumpa ceł.
Z informacji portalu Wirtualne Media wynika, że to Warner Bros. Discovery wycofał się pierwszy, zanim jeszcze zainteresowani zdążyli złożyć ostateczne wiążące oferty.
Grupa TVN weszła w skład koncernu Discovery na początku 2018 roku, gdy ten sfinalizował przejęcie za 14,6 mld dolarów Scripps Networks Interactive, poprzedniego właściciela (od połowy 2015 roku) polskiego nadawcy. Grupa kapitałowa TVN ma w ofercie 12 stacji telewizyjnych (TVN, TVN7, TTV, TVN24, TVN24 BIS, TVN Style, TVN Turbo, HGTV, TVN Fabuła, TVN International, TVN International West, TVN International Extra) i grupa serwisów internetowych (na czele z TVN.pl i TVN24.pl). Do grupy kapitałowej oprócz TVN należy przede wszystkim 100 proc. udziałów brokera reklamowego TVN Media i spółki Stavka nadającej TTV oraz 32 proc. akcji Canal+ Polska.
W 2023 roku grupa TVN zwiększyła przychody o 5 proc. do 2,25 mld zł, a przy znacznie słabszym wzroście kosztów jej zysk netto poszedł w górę z 331,8 do 419,7 mln zł. Nadawca zatrudnia 2,4 tys. pracowników.
źr. wPolsce24 za Wirtualne Media