Złoty medal Pawła Tarnowskiego! Polak mistrzem Europy

Zespół wPolsce24.tv

Telewizja informacyjno-publicystyczna

• 13 października 2024
  • Czas: sek

Polski żeglarz Paweł Tarnowski, którego od lat wspiera Kasa Stefczyka, został mistrzem Europy w żeglarstwie w klasie iQFoil. Brązowy medal zdobyła Ukrainka Anastazja Walkiewicz, która reprezentuje Polski Związek Żeglarski.

Paweł Tarnowski zdobył złoty, a Anastazja Walkiewicz - brązowy medal mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie żeglarskiej iQFoil u wybrzeży Cagliari.

Tarnowski wygrał dwa pierwsze wyścigi i przez cały czas utrzymywał się w czołówce klasyfikacji generalnej, a w piątkowym finale przypieczętował sukces. Pozostałe miejsca na podium zajęli Brytyjczycy Andy Brown i Matthew Barton.

Paweł Tarnowski to utalentowany żeglarz, windsurfer i kitesurfer, członek Żeglarskiej Kadry Narodowej, który swoją postawą uczy, że ciężka praca przynosi dobre owoce. Już jako 13-latek zaczął zdobywać pierwsze medale w międzynarodowych regatach, na początku w młodzieżowej klasie Techno 293, a później w olimpijskiej klasie RS:X. W lutym 2024 roku Tarnowski sięgnął po wicemistrzostwo świata w iQFoil World Championships Lanzarote. W drodze po kolejne medale, od 2009 roku, Pawłowi towarzyszy Kasa Stefczyka.

Walkiewicz rozpoczęła od zwycięstwa w czterech z pięciu pierwszych wyścigów, ale później dwukrotnie znalazła się w trzeciej dziesiątce i wypadła z czołówki. Bardzo dobrze spisała się jednak ponownie w fazie pucharowej i ostatecznie zajęła trzecie miejsce. Zwyciężyła Daniela Peleg z Izraela, a srebrny medal wywalczyła Norweżka Maya Gysler.

Przypomnijmy, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę zawodniczka postanowiła uciec z kraju ogarniętego wojną. Swoje kroki skierowała ku Polsce, gdzie m. in. rozpoczęła pracę w szkółce windsurfingowej.