Gospodarka

Senator Grzegorz Bierecki ostro o wstrzymaniu rozbudowy Małaszewicz: to działanie na korzyść Niemiec

opublikowano:
Senator Grzegorz Bierecki, jeden z głównych inicjatorów rozbudowy terminala przeładunkowego w Małaszewiczach, był gościem telewizji wPolsce24, gdzie w zdecydowanych słowach skomentował działania rządu, które opóźniają inwestycję. Według senatora, na wstrzymywaniu prac korzystają m.in. niemieckie porty.

Temat odkładanej rozbudowy terminala przeładunkowego w Małaszewiczach od ponad roku bulwersuje mieszkańców Polski Wschodniej. Przeciwko opóźnieniom protestują lokalne władze samorządowe i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Od samego początku działania rządu monitoruje m.in. senator Grzegorz Bierecki, który jeszcze w czasach rządu Mateusza Morawieckiego zabiegał o rozbudowę terminala. To m.in. dzięki jego inicjatywie został przyjęta stosowana ustawa, która miała zapewnić szybką i skuteczną realizację projektu.

Gdy zmienił się rząd, Małaszewicze podzieliły los wielu innych strategicznych inwestycji. Plany zostały odłożone, a mieszkańcy wyrażają obawę, że budowa będzie wstrzymana. Gra toczy się o rozwój regionu i gigantyczne pieniądze dla Polski.

Rozbudowany park logistyczny miał przynieść do budżetu państwa 50 miliardów złotych w ciągu 10 lat. Ogromne pieniądze zostałyby w kasach naszych samorządów, a Lubelszczyzna, jeden z najbiedniejszych regionów kraju, byłaby bogatsza o tysiące miejsc pracy.

– Po rozbudowie parku logistycznego w Małaszewiczach, po osiągnięciu przez niego pełnej mocy, 35 par pociągów dziennie, przeładunki byłyby porównywalne z portem w Gdyni. Na Lubelszczyźnie, w Polsce Wschodniej, wydarzyłoby się to, co przeszło sto lat temu wydarzyło się na biednym Pomorzu, biednych Kaszubach, kiedy powstała Gdynia – powiedział w rozmowie z telewizją wPolsce24 senator Grzegorz Bierecki.

Senator Bierecki w rozmowie z telewizją wPolsce24 zauważył, że na tym, że  Małaszewicze nie są rozbudowywane zarabiają przede wszystkim Niemcy i inne państwa, które posiadają porty na Morzu Północnym. Tam trafiają produkty z Dalekiego Wschodu, choć droga morska jest dłuższa niż trasa kolejowa.

– Nie tajono że jedną z przyczyn odmowy przyznania środków europejskich na Małaszewicze jest kwestia odebrania tym portom zarobku – wyjaśnił senator Grzegorz Bierecki.

Całość rozmowy w materiale wideo

źr. wPolsce24

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.