Gospodarka

Senator Grzegorz Bierecki ostro o wstrzymaniu rozbudowy Małaszewicz: to działanie na korzyść Niemiec

opublikowano:
Senator Grzegorz Bierecki, jeden z głównych inicjatorów rozbudowy terminala przeładunkowego w Małaszewiczach, był gościem telewizji wPolsce24, gdzie w zdecydowanych słowach skomentował działania rządu, które opóźniają inwestycję. Według senatora, na wstrzymywaniu prac korzystają m.in. niemieckie porty.

Temat odkładanej rozbudowy terminala przeładunkowego w Małaszewiczach od ponad roku bulwersuje mieszkańców Polski Wschodniej. Przeciwko opóźnieniom protestują lokalne władze samorządowe i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Od samego początku działania rządu monitoruje m.in. senator Grzegorz Bierecki, który jeszcze w czasach rządu Mateusza Morawieckiego zabiegał o rozbudowę terminala. To m.in. dzięki jego inicjatywie został przyjęta stosowana ustawa, która miała zapewnić szybką i skuteczną realizację projektu.

Gdy zmienił się rząd, Małaszewicze podzieliły los wielu innych strategicznych inwestycji. Plany zostały odłożone, a mieszkańcy wyrażają obawę, że budowa będzie wstrzymana. Gra toczy się o rozwój regionu i gigantyczne pieniądze dla Polski.

Rozbudowany park logistyczny miał przynieść do budżetu państwa 50 miliardów złotych w ciągu 10 lat. Ogromne pieniądze zostałyby w kasach naszych samorządów, a Lubelszczyzna, jeden z najbiedniejszych regionów kraju, byłaby bogatsza o tysiące miejsc pracy.

– Po rozbudowie parku logistycznego w Małaszewiczach, po osiągnięciu przez niego pełnej mocy, 35 par pociągów dziennie, przeładunki byłyby porównywalne z portem w Gdyni. Na Lubelszczyźnie, w Polsce Wschodniej, wydarzyłoby się to, co przeszło sto lat temu wydarzyło się na biednym Pomorzu, biednych Kaszubach, kiedy powstała Gdynia – powiedział w rozmowie z telewizją wPolsce24 senator Grzegorz Bierecki.

Senator Bierecki w rozmowie z telewizją wPolsce24 zauważył, że na tym, że  Małaszewicze nie są rozbudowywane zarabiają przede wszystkim Niemcy i inne państwa, które posiadają porty na Morzu Północnym. Tam trafiają produkty z Dalekiego Wschodu, choć droga morska jest dłuższa niż trasa kolejowa.

– Nie tajono że jedną z przyczyn odmowy przyznania środków europejskich na Małaszewicze jest kwestia odebrania tym portom zarobku – wyjaśnił senator Grzegorz Bierecki.

Całość rozmowy w materiale wideo

źr. wPolsce24

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.