Gospodarka

Ratan Tata nie żyje. Był jednym z najbogatszych ludzi świata

opublikowano:
mid-epa11652207.webp
Pogrzeb Ratana Taty, byłego prezesa Tata Group, jednego z największych konglomeratów w Indiach, odbył się w czwartek w Bombaju. Potentat, który był właścicielem takich marek jak Jaguar, Land Rover czy Tetley, zmarł w środę w wieku 86 lat.

Uroczystości pogrzebowe miały niezwykle uroczysty przebieg: trumna, wystawiona w Narodowym Centrum Sztuk Scenicznych w Bombaju, została owinięta indyjską flagą i pokryta wieńcami z białych kwiatów. Przed katafalkiem przedefilowały tysiące ludzi – w tym biznesmeni, politycy i celebryci – by złożyć zmarłemu hołd. Oddano też wojskowy salut.

Głos zabrał nawet premier Indii Narendra Modi, który określił Tatę jako wyjątkowego lidera oraz niezwykłego człowieka. "Zapewnił on stabilne przywództwo jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych indyjskich spółek biznesowych. Jednocześnie jego wkład wykraczał daleko poza zarząd firmą" - napisał Modi na platformie X.

Globalna potęga

Trudno się dziwić, bo odkąd w 1991 r. Ratan Tata objął stanowisko prezesa firmy, przekształcił ją w globalną potęgę. Tata Group jest jedną z największych firm w Indiach, z rocznymi przychodami przekraczającymi 100 mld dolarów, a on sam był jednym z najbardziej cenionych biznesmenów na świecie.

„Jego spuścizna będzie nas nadal inspirować, gdy będziemy dążyć do podtrzymywania zasad, których tak namiętnie bronił” – głosi w oświadczenie, jakie pracownicy firmy wydali po śmierci swego szefa.

mid-epa11652214.webp

Tata Group to grupa kapitałowa założona w 1868 roku, w której skład wchodzi obecnie prawie sto firm, w tym największy w Indiach producent samochodów, największa prywatna huta stali i wiodąca firma outsourcingowa. Przedsiębiorstwa te zatrudniają łącznie około 660 tys. osób na całym świecie. 

Firma była pionierem lotnictwa cywilnego w Indiach, uruchamiając w 1932 roku linie lotnicze, które później przekształciły się w Air India, a następnie zostały przejęte przez rząd. Państwowe linie ponownie wróciły pod zarząd Tata Group w 2021 roku.

Punktem zwrotnym w karierze Ratana Taty okazał się być zakup w 2000 roku Tetley, drugiej co do wielkości firmy herbacianej na świecie. Było to największe przejęcie międzynarodowej marki przez indyjską firmę.

W czerwcu 2008 roku Tata kupiła Jaguara i Land Rovera od Forda za 2,3 mld dolarów. Firma w 2009 roku wprowadziła na rynek Tata Nano, niewielkie auto, które kosztowało około 100 tys. rupii, czyli 2 tys. dolarów. Miało pomieścić do pięciu pasażerów. 

Niektóre z tych decyzji biznesowych się opłaciły, inne - w tym nieudana inwestycja w telekomunikację i Nano, reklamowane jako najtańszy samochód świata - przyniosły poważne straty. Dość przypomnieć, że w 2018 roku wstrzymano produkcję auta.

Dziś w skład spółki Tata wchodzą m. in. firmy Tata Steel, Tata Motors, Tata Power i firma informatyczna Tata Consultancy Services.

Nieśmiały miłośnik zwierząt

Ratan Tata urodził się w tradycyjnej rodzinie Parsów w 1937 roku. Studiował architekturę i inżynierię budowlaną na Uniwersytecie Cornella w USA. Do spółki dołączył w 1961 roku, a od 1991 roku pełnił funkcję prezesa, by przejść na emeryturę w 2017 roku. 

Powszechnie cieszył się opinią człowieka skromnego i nieśmiałego, był też dobrze znany ze swojej działalności dobroczynnej, zwłaszcza na rzecz zwierząt oraz w dziedzinie zdrowia i edukacji.

Pewnie to dlatego na pogrzebie miliardera nie zabrakło jego psa. Zwierzę zostało znalezione przez Tatę na drodze w stanie Goa i takie też dostało imię.

wPolsce na podst. BBC

 

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.