Gospodarka

Nowa linia Kolei Dużych Prędkości? Zimny prysznic dla polskiego rządu z Berlina

opublikowano:
DSC08776 pednolino ok.webp
Czy polska sieć KDP będzie miała połączenie z europejską siecią szybkiej kolei ? (fot. Fratria)
Niemcy nie są zainteresowani tematem budowy Kolei Dużych Prędkości z Berlina do Poznania. Nasi sąsiedzi koncentrują się na rozwiązaniu problemów z własną siecią kolejową i połączenia kolejowe z Polską nie znalazły się na liście ich priorytetów.

W lipcu w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak prowadził rozmowy ze swym niemieckim odpowiednikiem na temat m. in. potrzeby zwiększenia liczby połączeń kolejowych między oboma krajami oraz rozwoju infrastruktury kolejowej łączącej oba państwa. Klimczak wskazywał wówczas na potrzebę podjęcia prac nad wspólnym wytyczeniem korytarza dla Kolei Dużych Prędkości (KDP), który w przyszłości połączyłby Berlin z Poznaniem i dalej z Łodzią i Warszawą.

Przez 9 lat nikt z Niemcami nie rozmawiał

Rozpoczęliśmy ze stroną niemiecką rozmowy na temat możliwości budowy linii dużych prędkości, która w przyszłości połączyłaby Poznań z Berlinem i byłaby połączona z zaplanowaną do budowy linią Y. Przez 9 ostatnich lat nikt takich rozmów z Niemcami nie prowadził. Jest dla nas oczywiste, że polska sieć KDP musi mieć w przyszłości łączność z europejską siecią szybkiej kolei – mówił wtedy Dariusz Klimczak. 

Minister rozmawiał także z Niemcami o elektryfikacji linii kolejowych. – Takie działania są konieczne nie tylko w wypadku linii, których elektryfikacja trwa, ale także innych, które w naszej opinii są konieczne, by poprawić komunikację z Polską zarówno dla przewoźników pasażerskich, jak i kolejowych – tłumaczył.

Berlin nie jest zainteresowany

PAP zapytała wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka o postępy w rozmowach na temat korytarza KDP. 

- Strona niemiecka nie jest zainteresowana tym tematem i podczas tych rozmów wyszło też, iż nie ma zainteresowania, żeby budować cokolwiek od Berlina w kierunku ich wschodniej granicy - powiedział wiceszef MI.

Pytany o powody braku zainteresowania Niemców budową KDP do Polski, Malepszak zwrócił uwagę na problemy z ich własną siecią kolejową. 

- Mają duży problem z przepustowością, a chcą znacząco zwiększać liczbę pociągów i pasażerskich, i towarowych. Połączenia wewnętrzne między głównymi aglomeracjami są dla nich priorytetem, a połączenia w kierunku naszej granicy po prostu takim priorytetem nie są - powiedział.

Co innego to połączenia kolejowe z Paryżem. Od 16 grudnia podróżni będą mogli cieszyć się bezpośrednim połączeniem z Berlina do stolicy Francji. Czas podróży wyniesie około ośmiu godzin.

źr. wPolsce24 za PAP/rynek-kolejowy.pl/dw

 

Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.