Gospodarka

Jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych? Nie kupuj takich „jak z obrazka”!

opublikowano:
strawberry-5079237_1280.webp
Warto kupować truskawki takie jak na zdjęciu - niejednolite w barwie, różnej wielkości i kształtu, ze świeżą szypułką (Fot. Pixabay)
Sezon na truskawki to dla wielu z nas prawdziwy powód do radości. Soczyste, słodkie i pachnące owoce kuszą na straganach już od maja. Ale uwaga – nie każda truskawka, którą widzimy w sklepie, pochodzi z polskiego pola. Jak więc rozpoznać te prawdziwie lokalne? Wbrew pozorom, nie są to te „idealne jak z obrazka”.

W Polsce truskawki to prawdziwy hit upraw. Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, truskawkowe zagony stanowią aż 23 proc. powierzchni wszystkich upraw owoców jagodowych w kraju. W 2023 roku zebrano ich około 180 tysięcy ton! Aż 35 tysięcy gospodarstw zajmuje się truskawkowym biznesem. Dzięki temu latem mamy dostęp do świeżych, lokalnych owoców. Ale wśród nich coraz częściej pojawiają się także truskawki z importu. Jak nie dać się nabrać?

Jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych?

Wygląd – różnorodność to zaleta

Polskie truskawki są... nieidealne. I to jest ich największy atut. Mogą mieć różne kształty i odcienie czerwieni, często jaśniejsze przy szypułce. Są miękkie i delikatne – widać, że dojrzewały na słońcu, nie w chłodni.

Te z zagranicy – na przykład z Hiszpanii czy Grecji – są jak klony: duże, twarde, błyszczące i czerwone na całej powierzchni. Wyglądają świetnie, ale często są odmianami specjalnie hodowanymi do transportu i długiego przechowywania. Mają świetnie wyglądać przez długi czas, ale ta dbałość jedynie o wygląd odbija się zdecydowanie na ich walorach smakowych czy zapachowych.

strawberries-1326148_1280
Takich owoców unikajmy. Wyglądają jak klony, ich intensywny czerwony kolor kryje blade, wodniste wnętrze (Fot. Pixabay)

Zapach polskiej truskawki jest nie do podrobienia

Polska truskawka pachnie! Jej aromat czuć jeszcze zanim ją ugryziemy. Importowana wersja bywa niestety pozbawiona zapachu – to efekt zbioru przed dojrzałością i długiego transportu.

Smak – słodycz z nutą kwasku

Lokalne owoce mają intensywny, słodki smak, często z delikatną kwaskową nutą. Te sprowadzane z południa Europy bywają wodniste, płaskie w smaku – jakby czegoś im brakowało. I rzeczywiście brakuje: czasu na dojrzenie. Po przekrojeniu polska truskawka jest czerwona w środku, soczysta i miękka. Jej szypułka jest świeża i łatwo się odrywa. Truskawki z importu często mają środek blady, czasem wręcz biały – znak, że zostały zerwane zbyt wcześnie. Szypułka? Bywa zwiędła i mocno przytwierdzona.

Kiedy i gdzie kupować, żeby nie żałować?

Polskie truskawki pojawiają się już w maju i są dostępne mniej więcej do końca lipca. Najpóźniej dojrzewają odmiany na północy Polski, w tym słynne, bo wyjątkowo smaczne truskawki z Kaszub. Najlepiej kupować je na lokalnych targach, bazarach albo bezpośrednio od rolników – wtedy mamy największą pewność co do pochodzenia. Jeśli truskawki widzisz w sklepie już w kwietniu, prawie na pewno są z importu.

Dlaczego warto wybierać lokalne owoce?

Truskawki to jedne z najbardziej delikatnych owoców – źle znoszą transport i przechowywanie. Żeby dotarły do nas w dobrym stanie z zagranicy, muszą być zebrane niedojrzałe, często są też traktowane środkami konserwującymi.

Polska truskawka trafia na stragan zazwyczaj dzień po zbiorze. Jest świeża, pełna smaku i aromatu. Taka, jaka powinna być. Może nie wygląda jak z reklamy, ale to właśnie w niej kryje się prawdziwa, letnia słodycz.

źr. wPolsce24 za interia.pl

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.