Świat

"Stolica Europy" - miasto krwawej przemocy i lewicowej iluzji. Radni ostrzegają... przed polską prawicą

opublikowano:
MK7_brfl_2023_jj_DSC01112.webp
(Fot. Fratria)
Strzelaniny, porachunki gangów narkotykowych i dzielnice zamienione w strefy niepokoju – to codzienność, z jaką mierzą się mieszkańcy Brukseli. Tymczasem rada miejska... ogłasza stolicę Belgii „miastem antyfaszystowskim” i przestrzega przed odradzającymi się "skrajnie prawicowymi" ideologiami, m.in. w Polsce.

We wtorek, 22 kwietnia, brukselski samorząd jednogłośnie przyjął deklarację, zgodnie z którą miasto staje się oficjalnie „antyfaszystowskie”. Inicjatywa partii Ecolo-Groen, entuzjastycznie poparta przez socjalistów, liberałów i chadeków, została przegłosowana w atmosferze samozadowolenia.

Żywa skrajna prawica

Wszystko to, zdaniem brukselskich radnych, jest powiązane z zbliżającą się 80. rocznicą zwycięstwa nad nazizmem, który zdaniem samorządowców z belgijskiej stolicy był najwyraźniej ideologią prawicową.

Deklaracja radnych ma podkreślić „walkę z wszelkimi przejawami nienawiści, faszyzmu, skrajnej prawicy, antysemityzmu i islamofobii”. Wśród krajów, które według autorki uchwały Zoubidy Jellab (Ecolo-Groen) są dotknięte „żywą skrajną prawicą”, znalazły się m.in. Polska, Węgry, Niemcy, Włochy, Finlandia a nawet Hiszpania i oczywiście rządzone przez Donalda Trumpa Stany Zjednoczone. Bruksela, jako „stolica Europy”, ma być wobec tych zjawisk w opozycji.

Problem w tym, że podczas gdy władze miasta zajmują się semantyką i deklaracjami ideologicznymi, rzeczywistość brutalnie weryfikuje ich priorytety.

Wszechobecna przemoc

W Poniedziałek Wielkanocny doszło do kolejnej strzelaniny – tym razem w dzielnicy Schaerbeek. Jedna osoba walczy o życie po tym, jak została postrzelona na Rue Allard. Monitoring zarejestrował sceny paniki po pojawieniu się uzbrojonego napastnika, który najpierw mierzył do mężczyzn uzbrojonych m.in. w maczetę, a następnie sam przed nimi uciekał. To nie był odosobniony incydent. Zaledwie kilka dni wcześniej, w nocy z 17 na 18 kwietnia, dwie inne strzelaniny miały miejsce na terenie dzielnicy Anderlecht – jedna z nich zakończyła się śmiercią mężczyzny postrzelonego w głowę.

Nasilająca się fala przemocy, często powiązana z handlem narkotykami, skłoniła znanego brukselskiego prawnika Svena Mary do publicznej krytyki sytuacji. „Wkrótce zaczniemy traktować te wydarzenia jak zwykłe wiadomości, które nikogo już nie ruszają” – ostrzegał Mary, apelując o refleksję nad narastającą brutalnością i coraz młodszymi sprawcami przestępstw.

Tymczasem rada miejska Brukseli żyje w swojej bańce. Radni uchwalając swoją "antyfaszystowską" uchwałę wyrazili dumę, że od ponad 20 lat, żaden "faszystowski" polityk nie dostał się w Brukseli do rady miejskiej. 

źr. wPolsce24 za "Le Soir"

Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Polska

Bruksela chce ingerować w polskie wybory? Bezczelne – mówi Beata Szydło

opublikowano:
beata.webp
Ta propozycja jest co najmniej bezczelna – tak była premier Beata Szydło skomentowała w telewizji wPolsce24 doniesienia, że Komisja Europejska zamierza zorganizować „okrągły stół” w sprawie wyborów prezydenckich w Polsce. Miałby on dotyczyć operacji wpływu w internecie, czyli tego, co rzekomo stało się w Rumunii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.