Świat

Poważne zmiany w przepisach o prawie jazdy. UE wprowadza rygorystyczne sankcje

opublikowano:
woman-6296051_1280.webp
(fot. Pixabay)
Nowe unijne przepisy o prawie jazdy uzgodnione przez polską prezydencję z PE przewidują dwuletni okres próbny dla nowych kierowców. Kraje członkowskie będą mogły obniżyć próg wiekowy dla kategorii B do 17. roku życia, o ile młodej osobie za kółkiem towarzyszyć będzie doświadczony kierowca.

Chodzi o zmiany w dyrektywie o prawie jazdy, które zaproponowała Komisja Europejska, by zmniejszyć - wciąż w jej ocenie zbyt wysoką - liczbę wypadków na drogach w UE. We wtorek nad ranem polska prezydencja zakończyła negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu nowych przepisów.

Porozumienie między prezydencją a PE kończy jeden z ostatnich etapów legislacyjnych. Teraz uzgodniony tekst będą musiały zaakceptować kraje członkowskie i sama izba.

Bezpieczeństwo na drogach ma podnieść ustanowienie dwuletniego okresu próbnego. Każdy nowy kierowca (niezależnie od wieku) przez dwa pierwsze lata będzie musiał się liczyć z bardziej rygorystycznymi sankcjami prawnymi za wykroczenia na drodze, np. jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Kierowcy będą młodsi

Z kolei możliwość prowadzenia samochodu zyskają 17-latkowie. Kraje członkowskie będą mogły obniżyć próg wiekowy dla kategorii B do 17. roku życia. Takie osoby będą jednak mogły jeździć jedynie w towarzystwie doświadczonego kierowcy aż do ukończenia 18 lat. Ma to pozytywnie wpłynąć na poziom umiejętności nowych kierowców i tym samym na bezpieczeństwo drogowe.

Polska prezydencja i PE uzgodniły piętnastoletni okres ważności prawa jazdy dla kategorii A i B na obszarze całej UE. Na taki okres wydawane są już obecnie prawa jazdy w tych kategoriach w Polsce. Do 2033 r. Polska będzie musiała przeprowadzić wymianę bezterminowych dokumentów na ważne przez 15 lat.

W dyrektywie podniesiony zostanie wiek, w którym kraje członkowskie mogą zacząć sprawdzać stan zdrowia posiadacza prawa jazdy - z 50. do 65. roku życia. Natomiast nadal obowiązek przedstawienia zaświadczenia od lekarza lub samooceny (takie deklaracje obywatele składają dzisiaj w Szwecji i Holandii) będzie dobrowolny - państwa wciąż będą decydować o tym, czy chcą wprowadzenia takiego obowiązku. Obecnie w Polsce go nie ma.

Jak rozwiązać problem niedoborów?

Dodatkowo, prezydencja i PE uzgodniły obniżenie minimalnego wieku kierowców w kategorii D (a więc na autobusy) z 23 do 21 lat dla posiadaczy przyśpieszonego świadectwa kwalifikacji zawodowej. Ma to być odpowiedź na niedobór zawodowych kierowców.

Polska prezydencja i PE powrócą do rozmów, by wynegocjować przepisy dotyczące odbierania prawa jazdy.

W UE obowiązuje wzajemne uznawanie praw jazdy pomiędzy krajami, natomiast nie ma wspólnego ich cofania. Chodzi o to, by odebranie prawa jazdy obywatelowi jednego państwa w innym kraju członkowskim było respektowane w całej UE. Taka decyzja zostanie zapisana w systemie Resper i dlatego będzie widoczna - i honorowana - w innych państwach.

Okazuje się bowiem, że dzisiaj z egzekwowaniem takich decyzji jest duży problem i np. piraci drogowi, którzy stracili prawo do kierowania w jednym kraju, dalej jeżdżą autem. Kraj wydania będzie mógł jednak odstąpić od odebrania prawa jazdy, jeśli w prawie tego kraju za dane wykroczenie prawa jazdy się nie odbiera.

źr. wPolsce24 za PAP (Z Brukseli Magdalena Cedro)

 

Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Polska

To musiało być przeznaczenie. Uciekający po kolizji pijak bez prawka omyłkowo podjechał prosto pod komendę

opublikowano:
1-445751.webp
Skoro sam przyjechał na policję, został odpowiednio "ugoszczony" (Fot. Policja.pl)
Niektórzy kierowcy potrafią zaskoczyć, ale ten mężczyzna naprawdę przebił wszystkich. 45-latek z dożywotnim zakazem prowadzenia, niemal trzema promilami alkoholu we krwi i na dokładkę – świeżą kolizją na koncie – zakończył swoją ucieczkę w miejscu, które najmniej sprzyja takim eskapadom. Gdzie? Na policyjnym parkingu pod Komendą Stołeczną w Warszawie!
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.