Świat

Polscy inżynierowie dołączyli do poszukiwań na litewskich bagnach. Gdzie jest czwarty żołnierz?

opublikowano:
mid-25331394.webp
Wjazd na poligon wojskowy w Podbrodziu (fot. PAP/Valdemar Doveiko)
Do operacji poszukiwania ciała czwartego amerykańskiego żołnierza w bagnie na litewskim poligonie włączyli się polscy inżynierowie oraz jednostka estońskiej policji K9.

We wtorek rano Litewskie Siły Zbrojne poinformowały o tym, że do poszukiwań dołączyli polscy inżynierowie oraz estońska policja K9 z psami bojowymi. "Dziękujemy, drodzy przyjaciele" - napisało dowództwo litewskiej armii.

Podano również, że dziś użyta zostanie trzecia koparka amfibijna (pływająca) wyposażona w specjalne grabie.

W poniedziałek Dowództwo Armii USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF) poinformowało, że w wojskowym transporterze opancerzonym wyciągniętym z bagna znaleziono ciała trzech żołnierzy. Trwają poszukiwania czwartego wojskowego.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda złożył kondolencje rodzinom ofiar, podobnie jak sekretarz stanu USA Marco Rubio. 

"Stany Zjednoczone Ameryki są niezwykle wdzięczne za wsparcie naszych sojuszników na Litwie, którzy niestrudzenie prowadzili poszukiwania i nie szczędzili kosztów, aby pomóc nam znaleźć naszych żołnierzy" - napisał Rubio w serwisie X.

Czterech amerykańskich wojskowych zaginęło 25 marca podczas ćwiczeń na poligonie w Podbrodziu, oddalonym o około 15-20 km od granicy Litwy z Białorusią. Do akcji poszukiwawczo-ratowniczej skierowano litewskich i zagranicznych wojskowych, a także śmigłowce Sił Powietrznych i Państwowej Straży Granicznej Litwy. Do akcji brali też udział ratownicy z Polski.

Operacja wyciągania zatopionego w bagnie wozu zakończyła się w poniedziałek nad ranem. Pojazd znajdował się około czterech metrów pod powierzchnią wody, pod około dwumetrową warstwą błota.

źr. wPolsce24 za PAP (Z Wilna Aleksandra Akińczo)/RMF FM

 

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Polska

Ciężkie chwile w sztabie Rafała Trzaskowskiego

opublikowano:
trzask.webp
W obawie przed gniewem wyborców kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przez całą kampanię próbował odciąć się od Donalda Tuska, od porażek obozu rządzacego. I nie udało się. Podczas gdy gdy Karol Nawrocki spotykał się z w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Rafał Trzaskowski ściskał rękę Donaldowi Tuskowi w jego rodzinnym Sopocie.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.