LGBT i kapłaństwo kobiet. Co nowy papież myśli o zmianach w Kościele?

Kardynał Robert Francis Prevost był w ostatnich latach dość powściągliwy w wypowiedziach na tematy, które budziły szczególnie kontrowersje w czasie pontyfikatu Franciszka. Przed konklawe uważany był za purpurata umiarkowanego, znacznie mniej progresywnego niż np. kardynał Luis Antonio Tagle, ale nie tak konserwatywnego, jak kard. Robert Sarah.
Czy Leon XIV pójdzie śladami Franciszka?
Kardynał Prevost, od dziś Leon XIV, ma podobną wrażliwość jak Franciszek, jeśli chodzi o zaangażowanie w sprawy ubogich, migrantów czy walkę z nierównościami i niesprawiedliwością na świecie. Znaczne różnice można było jednak zauważyć w kwestiach moralności i obyczajowości, przede wszystkim jeśli chodzi o podejście do ruchu LGBT. Kard. Prevost ma także jednoznaczne stanowisko w doktrynalnych dyskusjach o zwiększeniu roli kobiet w Kościele.
Nie wspierać sympatii i praktyk sprzecznych z Ewangelią
W 2012 roku kardynał Robert Prevost w przemówieniu do biskupów skrytykował wspieranie „sympatii i praktyk sprzecznych z Ewangelią”, odnosząc to przede wszystkim do „homoseksualnego stylu życia” i „alternatywnych rodzin”, tworzonych przez pary jednopłciowe z dziećmi.
Klerykalizacja kobiet nie rozwiąże problemów
W październiku 2023 roku, podczas Synodu o synodalności, kardynał Prevost stwierdził, że „klerykalizacja kobiet” nie rozwiąże problemów w Kościele katolickim. Zaznaczył, że „tradycja apostolska została bardzo jasno określona, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię święceń kapłańskich kobiet”.
W którą stronę poprowadzi Kościół pierwszy amerykański papież? Przekonamy się w najbliższych latach.
źr. wPolsce24 za Outreach, New York Times