Krwawe żniwa! Makabryczna statystyka izraelskiego ataku na Strefę Gazy

Izrael w ostatnich dniach zintensyfikował ofensywę na Strefę Gazy, podkreślając, że jej celem jest zniszczenie Hamasu i uwolnienie zakładników. Każdego dnia ginie w niej ok. 100 osób, co budzi coraz większą krytykę społeczności międzynarodowej.
Szef Sztabu Generalnego izraelskiej armii gen. Ejal Zamir ogłosił we wtorek wieczorem, że wojsko rozszerzy ofensywę lądową, zajmując kolejne tereny i niszcząc infrastrukturę Hamasu, by zmusić go do kapitulacji.
W niedzielę Izrael zgodził się na wznowienie dostaw pomocy humanitarnej, które zostały wstrzymane na początku marca. Premier Benjamin Netanjahu przyznał, że robi to pod presją międzynarodową, by zapobiec głodowi.
Organizacje pomocowe alarmowały, że izraelska blokada pogłębiła kryzys humanitarny, w tym głód. ONZ ostrzegała, że sytuacja jest najgorsza od rozpoczęcia wojny jesienią 2023 r.
Izraelskie wojsko poinformowało, że w poniedziałek przepuściło pięć ciężarówek, a we wtorek - 93. W transportach jest m.in. mąka, jedzenie dla dzieci, sprzęt medyczny i leki.
Rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric przekazał jednak we wtorek, że jak na razie dostawy nie dotarły do potrzebujących Palestyńczyków z powodu utrudnień w ruchu, problemów logistycznych i kwestii bezpieczeństwa.
Przedstawiciele organizacji pomocowych powiedzieli dziennikowi "Haarec", że mimo wznowienia transportów sytuacja humanitarna pozostaje krytyczna, a dostawy będą niewystarczające i nie zawierają wielu podstawowych produktów, np. warzyw, owoców czy mięsa.
Podczas zerwanego przez Izrael w połowie marca zawieszenia broni do Strefy Gazy wjeżdżało ok. 600 ciężarówek dziennie. Według wyliczeń ONZ, by zaspokoić potrzeby mieszkańców Strefy Gazy, każdego dnia powinno do niej wjeżdżać co najmniej 500 ciężarówek. Organizacja poinformowała, że we wtorek Izrael zgodził się na przejazd ok. 100 samochodów.
Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy Hamas zaatakował południe Izraela, zabijając około 1200 osób, a 251 porywając. Według izraelskiej armii w niewoli pozostaje 23 zakładników i przetrzymywane są ciała 35 kolejnych. Jak informują kontrolowane przez Hamas władze lokalne, w wojnie zginęło ponad 53,4 tys. Palestyńczyków, a przeszło 120 tys. osób zostało rannych.
źr. wPolsce24 za PAP/Jerzy Adamiak