Świat

Sprawa Romanowskiego. Komisja Europejska murem za Tuskiem? Niekoniecznie

opublikowano:
AW_Romanowski_03072019_02.webp
Poseł Marcin Romanowski znalazł bezpieczną przystań na Węgrzech, gdzie sąd oceni czy istnieją przesłanki do tego, by nie egzekwować wobec niego Europejskiego Nakazu Aresztowania (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Komisja Europejska odniosła się do sprawy posła Marcina Romanowskiego, który uzyskał azyl polityczny na Węgrzech po wydaniu na niego Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) przez polski sąd. Wbrew narracji polskiego rządu, KE jasno wskazała, że wykonanie ENA nie jest automatyczne i podlega dokładnej analizie przez sąd w kraju, do którego wpłynął nakaz.

Rzecznik Komisji Europejskiej, Stefan de Keersmaecker, wyjaśnił, że państwa członkowskie Unii mają obowiązek rozpatrzenia Europejskiego Nakazu Aresztowania, ale zastrzegł, że decyzja o jego realizacji leży w gestii sądu.
– Węgierski sędzia będzie musiał przeanalizować ENA i stwierdzić, czy występują przesłanki, które pozwalają odmówić jego wykonania – powiedział.

Dodał również, że proces ten może potrwać nawet 60 dni, co oznacza, że nie ma mowy o natychmiastowym działaniu. – Azyl polityczny może być przyznawany tylko w bardzo wyjątkowych okolicznościach – przypomniał rzecznik, podkreślając jednak, że takie decyzje muszą być respektowane do czasu ich prawomocnego zakwestionowania.

Romanowski pod ochroną Węgier

Marcin Romanowski, podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nadużycia związane z Funduszem Sprawiedliwości, otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Władze tego kraju uznały, że jest on ofiarą prześladowań politycznych. – Politycznie motywowane działania Prokuratury Krajowej były powodem, dla którego mój klient zwrócił się o ochronę międzynarodową – poinformował jego pełnomocnik, mec. Bartosz Lewandowski.

KE nie potępia Węgier

Decyzja węgierskiego rządu wywołała ostrą reakcję w Polsce. Radosław Sikorski, szef polskiego MSZ, określił ją jako "akt nieprzyjazny wobec Rzeczpospolitej Polskiej i zasad Unii Europejskiej". Tymczasem wypowiedzi Komisji Europejskiej nie wskazują na jednoznaczną krytykę Budapesztu. Przeciwnie – KE podkreśliła, że każdy ENA musi być rozpatrywany indywidualnie, zgodnie z procedurami i prawem.

Co dalej?

Węgierski sąd ma teraz 60 dni na podjęcie decyzji, czy wydany ENA wobec Romanowskiego jest słuszny czy nie. Jeśli uzna, że przesłanki wskazane w ENA są niewystarczające lub sprzeczne z zasadami azylu politycznego, poseł może pozostać na Węgrzech. Tymczasem polski rząd stoi przed pytaniem, jak skutecznie egzekwować nakazy prawne w ramach Unii Europejskiej, w której poszanowanie procedur i suwerenności sądów krajowych pozostaje nadrzędne.

źr. wPolsce24 za interia.pl

Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Polska

Krzysztof Bosak: Nie uważam, aby KE odegrała jakąkolwiek pozytywną rolę we wzmacnianiu obronności i bezpieczeństwa Europejczyków

opublikowano:
WhatsApp Image 2025-03-14 at 21.26.17.webp
Krzysztof Bosak w programiie Polska Wybiera (fot. wPolsce24)
Krzysztof Bosak był gościem w programie „Polska Wybiera”, gdzie wypowiedział się m.in. na temat ostatniego głosowania ws. rezolucji dotyczącej obronności Europy oraz sporu na granicy polsko-niemieckiej ws. migrantów. Wicemarszałek Sejmu skomentował także obecne sondaże swojego partyjnego kolegi Sławomira Mentzena.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Polska

Rozporządzenie Tuska okazało się bublem. Niekompetencja, czy świadoma decyzja?

opublikowano:
1889146_5.webp
Tusk tak się spieszył, a wprowadził nieskuteczne prawo (fot. wPolsce24)
Rozporządzenie do ustawy ograniczającej prawo do azylu jest dziurawe jak sito. W dokumencie jest zapis mówiący o granicy naszego państwa z Białorusią. To oznacza, że wszyscy ci, którzy granice sforsują i zostaną przechwyceni przez służby na przykład kilkadziesiąt metrów dalej, nie będą już podlegać zasadom rozporządzenia.