Świat

Sprawa Romanowskiego. Komisja Europejska murem za Tuskiem? Niekoniecznie

opublikowano:
AW_Romanowski_03072019_02.webp
Poseł Marcin Romanowski znalazł bezpieczną przystań na Węgrzech, gdzie sąd oceni czy istnieją przesłanki do tego, by nie egzekwować wobec niego Europejskiego Nakazu Aresztowania (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Komisja Europejska odniosła się do sprawy posła Marcina Romanowskiego, który uzyskał azyl polityczny na Węgrzech po wydaniu na niego Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) przez polski sąd. Wbrew narracji polskiego rządu, KE jasno wskazała, że wykonanie ENA nie jest automatyczne i podlega dokładnej analizie przez sąd w kraju, do którego wpłynął nakaz.

Rzecznik Komisji Europejskiej, Stefan de Keersmaecker, wyjaśnił, że państwa członkowskie Unii mają obowiązek rozpatrzenia Europejskiego Nakazu Aresztowania, ale zastrzegł, że decyzja o jego realizacji leży w gestii sądu.
– Węgierski sędzia będzie musiał przeanalizować ENA i stwierdzić, czy występują przesłanki, które pozwalają odmówić jego wykonania – powiedział.

Dodał również, że proces ten może potrwać nawet 60 dni, co oznacza, że nie ma mowy o natychmiastowym działaniu. – Azyl polityczny może być przyznawany tylko w bardzo wyjątkowych okolicznościach – przypomniał rzecznik, podkreślając jednak, że takie decyzje muszą być respektowane do czasu ich prawomocnego zakwestionowania.

Romanowski pod ochroną Węgier

Marcin Romanowski, podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nadużycia związane z Funduszem Sprawiedliwości, otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Władze tego kraju uznały, że jest on ofiarą prześladowań politycznych. – Politycznie motywowane działania Prokuratury Krajowej były powodem, dla którego mój klient zwrócił się o ochronę międzynarodową – poinformował jego pełnomocnik, mec. Bartosz Lewandowski.

KE nie potępia Węgier

Decyzja węgierskiego rządu wywołała ostrą reakcję w Polsce. Radosław Sikorski, szef polskiego MSZ, określił ją jako "akt nieprzyjazny wobec Rzeczpospolitej Polskiej i zasad Unii Europejskiej". Tymczasem wypowiedzi Komisji Europejskiej nie wskazują na jednoznaczną krytykę Budapesztu. Przeciwnie – KE podkreśliła, że każdy ENA musi być rozpatrywany indywidualnie, zgodnie z procedurami i prawem.

Co dalej?

Węgierski sąd ma teraz 60 dni na podjęcie decyzji, czy wydany ENA wobec Romanowskiego jest słuszny czy nie. Jeśli uzna, że przesłanki wskazane w ENA są niewystarczające lub sprzeczne z zasadami azylu politycznego, poseł może pozostać na Węgrzech. Tymczasem polski rząd stoi przed pytaniem, jak skutecznie egzekwować nakazy prawne w ramach Unii Europejskiej, w której poszanowanie procedur i suwerenności sądów krajowych pozostaje nadrzędne.

źr. wPolsce24 za interia.pl

Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.