Polski sport pożegnał wybitne osobowości. Tych osób nie ma już z nami
Orest Lenczyk zmarł 11 czerwca 2024 roku
Nazywany nestorem polskich trenerów, swoją wysoką kulturą osobistą zapisał się w historii piłki nożnej w naszym kraju. Na swoim koncie ma 587 meczów w Ekstraklasie. Po tytuł mistrza Polski dwukrotnie sięgał z Wisłą Kraków i raz ze Śląskiem Wrocław. W swoim dorobku zapisał także zwycięstwo w Superpucharze Polski z GKS-em Katowice, a z Ruchem Chorzów dotarł do finału Pucharu Intertoto.
Wojciech Łazarek zmarł 13 grudnia 2023 roku
Dwukrotny zdobywca Pucharu Polski z Lechem Poznań. Z „Kolejorzem” sięgnął także po mistrzostwo Polski. W latach 1986-1989 pełnił rolę selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski. W latach 2002-2004 prowadził reprezentację Sudanu. Prowadził także m.in. Zawiszę Bydgoszcz, ŁKS Łódź, Widzew Łódź, Lechię Gdańsk, Śląsk Wrocław, Wisłę Kraków, Jagiellonię Białystok oraz kluby z Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Izrala.
Janusz Gortat zmarł 19 grudnia 2023 roku
Polski olimpijczyk, który dzięki znakomitej postawie bokserskiej przywoził brązowe medale z igrzysk w 1972 r. oraz 1976 r. Zdobył również wicemistrzostwo Europy z 1973 r. w wadze półciężkiej. Zdominował także polski boks, sześciokrotnie zdobywając tytuł mistrza kraju, a pięć razy został wicemistrzem. Jako reprezentant Polski wyszedł na ring 16 razy i tylko raz musiał uznać wyższość rywala. Koniec kariery w przypadku Janusza Gortata nie oznaczał rozstania z boksem. Jako trener prowadził m.in. Andrzeja Gołotę.
Janusz Filipiak zmarł 17 grudnia 2023 roku
W świcie sportu zaistniał jako biznesmen, współzałożyciel firmy informatycznej Comarch i jeden z najbogatszych Polaków. W 2002 r. wspomógł trzecioligową wówczas krakowską Cracovię. Drużyna potrzebowała zaledwie jednego sezonu, by awansować do 3. ligi, a dwa sezony później zawitała w najwyższej klasie rozgrywkowej. Janusz Filipiak zainwestował także w hokejową sekcję Cracovii, która kilkukrotnie zdobywała mistrzostwo Polski. W 2004 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a osiem lat później wręczono mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Został również pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Franciszek Smuda zmarł 18 sierpnia 2024 roku
Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski w latach 2009-2012, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych trenerów w kraju. Trzykrotny mistrz Polski prowadzący m.in. Lecha Poznań, Legię Warszawa, Wisłę Kraków, Górnik Łęczna oraz Widzew Łódź, z którym awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Ostatnim klubem Franciszka Smudy była Wieczysta Kraków.
źr. wPolsce24 za "Przegląd Sportowy"