Sport

Donald Trump z pokojową nagrodą? Amerykański prezydent jednym z faworytów

opublikowano:
Donald Trump typowany na pierwszego laureata Pokojowej Nagrody FIFA – decyzja ma zapaść 5 grudnia
Donald Trump typowany na pierwszego laureata Pokojowej Nagrody FIFA – decyzja ma zapaść 5 grudnia (fot.PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH)
Już 5 grudnia poznamy pierwszego laureata nowej nagrody ustanowionej przez FIFA. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej ogłosiła powstanie Pokojowej Nagrody FIFA, która ma wyróżniać osoby przyczyniające się do budowania porozumienia między ludźmi. Według spekulacji mediów, wśród kandydatów do tytułu wymienia się byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa.

FIFA poinformowała o wprowadzeniu nowego wyróżnienia – FIFA Peace Prize, które będzie wręczane corocznie. Celem inicjatywy jest docenienie działań na rzecz pokoju, dialogu i jedności w świecie coraz bardziej podzielonym konfliktami i napięciami. Premierowa edycja nagrody zostanie zaprezentowana 5 grudnia, podczas losowania grup mistrzostw świata 2026, które odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku.

Jak podkreślił prezydent FIFA Gianni Infantino, organizacja chce w ten sposób zwrócić uwagę na znaczenie współpracy ponad podziałami. „W czasach, gdy świat doświadcza wielu napięć, powinniśmy honorować tych, którzy dążą do pokoju i jednoczenia ludzi” – podkreślił Infantino w oficjalnym komunikacie.

W światowych mediach już pojawiły się spekulacje, że pierwszym laureatem nagrody może zostać Donald Trump. Argumentem mają być jego bliskie relacje z władzami FIFA oraz zaangażowanie jego córki, Ivanki Trump, w projekt edukacyjny współfinansowany z funduszy pochodzących ze sprzedaży biletów na mundial. Choć decyzja jeszcze nie zapadła, ogłoszenie pierwszego zwycięzcy budzi duże emocje zarówno w świecie sportu, jak i polityki.

źr.wPolsce24 za RMF24 

 

Sport

"Dobrze, że nie zdobył złota". Co ten dawny trener Kacpra Tomasiaka wygaduje?

opublikowano:
Kacper Tomasiak podczas powitania w Bystrej po powrocie z igrzys
Kacper Tomasiak podczas powitania w Bystrej po powrocie z igrzysk (Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz)
Kacper Tomasiak wrócił z igrzysk w Predazzo z trzema medalami i statusem największej nadziei polskich skoków. Srebro, brąz, kolejne srebro w duecie z Pawłem Wąskiem – jak na debiut olimpijski 19-latka to wynik, o którym wielu mogło tylko marzyć. Tym większe zdziwienie wywołały słowa jego pierwszego trenera, Jarosława Koniora.
Sport

"Absolutny syf i patologia", czyli dziwne pamiątki po maratonie w Krakowie

opublikowano:
Zwyciężczyni Kenijka Chelangat Sang na mecie TAURON 23. Cracovia Maratonu w stolicy Małopolski, a w tle obrazki z trasy
Zwyciężczyni Kenijka Chelangat Sang na mecie TAURON 23. Cracovia Maratonu w stolicy Małopolski, a w tle obrazki z trasy (Fot. PAP/Art Service/Facebook-Paweł Chodkiewicz)
Imprezy biegowe mają być wizytówką zdrowego stylu życia. Promują ruch, aktywność, wytrwałość i dbanie o siebie. Tyle w teorii. W praktyce coraz częściej pojawia się obraz, który z tym wszystkim ma niewiele wspólnego.
Sport

Finał Pucharu Polski, ale nie pod biało-czerwoną. To trwa już cztery lata...

opublikowano:
Stadion Narodowy od 4 lat jest pozbawiony pięknej, wielkiej, polskiej flagi. Szkoda...
Stadion Narodowy od 4 lat jest pozbawiony pięknej, wielkiej, polskiej flagi. Szkoda... (Fot. screenshot YouTube - wPolsce24)
Dziś, 2 maja, w całej Polsce obchodzone jest Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To dzień, w którym biało-czerwona powinna być szczególnie widoczna – także w miejscach o wyjątkowym znaczeniu symbolicznym. Tymczasem nad Stadion Narodowy w Warszawie od czterech lat flagi nie ma.
Polska

Cudowne nawrócenie Tuska – od ostrej krytyki Trumpa do pełnego proamerykanizmu

opublikowano:
Donald Tusk, premier Polski, przemawia na konferencji prasowej na lotnisku. Na ekranie widać nagłówki krytykujące politykę Tuska, a także licznik odliczający czas do marszu opozycyjnego. Fotografia pokazuje polityczne napięcia, publiczne wystąpienia szefa rządu oraz reakcje opinii publicznej w kontekście polskiej polityki
Donald Tusk (fot. wPolsce24)
Donald Tusk zaskakuje kolejną wolta w swojej polityce zagranicznej. Jeszcze niedawno premier ostro krytykował Donalda Trumpa, nazywając go „agentem rosyjskim” i oskarżając o codzienne kłamstwa. Teraz szef rządu głosi, że nie ma alternatywy dla przyjaźni i współpracy polsko-amerykańskiej, a transatlantyckie relacje są fundamentem bezpieczeństwa Polski.
Świat

Bliskie relacje, wielka polityka. Nawrocki i Trump rozmawiają o Polsce

opublikowano:
Spotkanie dwóch przywódców politycznych – lidera Polski i prezydenta USA – siedzących razem w eleganckim, ozdobnym wnętrzu podczas rozmów dyplomatycznych, ujęcie z transmisji telewizyjnej z paskiem informacyjnym o „osobistej przyjaźni i twardym sojuszu” oraz relacjach Polska–USA.
Nieoficjalna wizyta K.Nawrockiego w USA, potwierdza doskonałe stosunki z D.Trumpem (fot. wpolsce24)
Wizyta prezydenta Karola Nawrockiego w Stanach Zjednoczonych stała się okazją do nieformalnych, ale strategicznie istotnych rozmów na najwyższym szczeblu. Relacje polsko-amerykańskie, bezpieczeństwo regionu oraz obecność wojsk USA w Polsce - to tematy które zostały poruszone w rozmowach Trump-Nawrocki.
Polska

Strategiczne rozmowy Nawrockiego w USA. Rząd odpowiada atakiem i manipulacją

opublikowano:
Rafał Leśkiewicz udziela wywiadu mediom na temat wizyty prezydenta Nawrockiego w USA i relacji polsko-amerykańskich.
Rafał Leśkiewicz (fot. wPolsce24)
Wizyta prezydenta Karola Nawrockiego w Stanach Zjednoczonych skoncentrowała się na rozmowach dotyczących bezpieczeństwa Polski oraz wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w regionie i budowie stałej infrastruktury wojskowej. Jak podkreśla rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz, była to wizyta o wyjątkowym znaczeniu politycznym i dyplomatycznym. Jednocześnie mówił o „festiwalu kłamstw i manipulacji”, wypominając przedstawicielom rządu brak wsparcia dla działań głowy państwa i próbę ich podważania.