Polska

Zapytaliśmy w resorcie finansów o ministra Andrzeja Domańskiego. Odpowiedź i rozmowa... mocno zaskakują

opublikowano:
24b08486.webp
Minister finansów Andrzej Domański zapisze się w historii Polski dzięki gigantycznym deficytom (fot. PAP/Leszek Szymański)
Minister Andrzej Domański, na którym od kilku dni ciąży ogromna presja związana z uchwałą PKW i oczekiwaniami jego własnego obozu politycznego, jest niedostępny dla mediów. Nie widać jego aktywności także w mediach społecznościowych, a ostatni wpis szefa resortu finansów dotyczy... książki, która była prezentem na Boże Narodzenie. Czyżby minister Domański się tak mocno zaczytał, że zapomniał o swoich obowiązkach?

Postanowiliśmy sprawdzić, a niezwykłą rozmowę z działem prasowym ministerstwa publikujemy niżej. Przypomnijmy jednocześnie bieg zdarzeń, które - jak śmiemy domniemywać, mogły wpłynąć na tajemniczą medialną nieobecność szefa resortu finansów.

31 grudnia Państwowa Komisja Wyborcza, zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 11 grudnia, przyjęła - po wielu perturbacjach - sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r.

Stało się zatem jasne, że nie ma już żadnych formalnych podstaw do tego, aby dłużej wstrzymywać wypłatę subwencji Prawu i Sprawiedliwości. 

Z konieczności wykonania tej uchwały zdawał sobie sprawę sam minister Domański, który kilka dni wcześniej deklarował na antenie Polsat News:

- Minister finansów realizuje uchwały PKW, tu nie ma żadnej uznaniowości po mojej stronie.

- Nie jest moją rolą ocena działań PKW. Ja mam taką funkcję tutaj trochę techniczną. Realizuję po prostu to, co PKW uchwala. (...) To nie są decyzje uznaniowe, minister finansów na bazie prawa i tylko w jego granicach, więc czekam na uchwały PKW - tłumaczył szef resortu finansów. 

Tym samym stało się oczywiste, że nieprzekazanie środków przez ministra - bo to on odpowiada za wspomniany przelew - byłoby nadużyciem uprawnień przez funkcjonariusza publicznego - i wyczerpywałoby znamiona złamania art. 231kk. 

Wskazywał na to m. in. publicysta i dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik, który zasugerował jednocześnie, że gdyby minister przekazał pieniądze, to dowiódłby, że "w jednej z istotniejszych kwestii w przedmiocie rozliczeń PiS-u, obecnie rządzący nie dowieźli".

"Rządzący" doskonale to oczywiście rozumieli, dlatego niemal od razu rozpoczęto wywieranie politycznej presji na ministrze finansów. Donald Tusk na portalu X odniósł się do decyzji PKW, która przyjęła sprawozdanie komitetu PiS z wyborów parlamentarnych i napisał:

„Pieniędzy nie ma i nie będzie”. Na moje oko tyle wynika z uchwały PKW. 

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli natomiast, że w przypadku braku wypłaty subwencji na podstawie uchwały PKW ministra finansów czeka pozew do sądu.

Sam minister natomiast... zniknął. Zapadł się pod ziemię? Spróbowaliśmy go odnaleźć w ministerstwie finansów i mieliśmy więcej szczęścia niż koleżanki i koledzy z innych redakcji. Choć... nie do końca. 

Wiemy natomiast, że szef resortu finansów "generalnie pełni swoje obowiązki". 

Pozostaje więc oczekiwanie, prawda?

źr. wPolsce24

Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.
Polska

Wiadomości wPolsce24 20 lipca 2024. Pełne wydanie

opublikowano:
1997290_2.webp
(fot. wPolsce24)
Kolejny atak migranta z użyciem noża, pierwszy od lat przypadek cholery w Polsce i wojna rządu Donalda Tuska z Polakami, którzy protestują przeciwko nielegalnej migracji. Do tego nowe propozycje programowe PiS i zapowiedź wielkiej konwencji w październiku. To wszystko w nowym wydaniu "Wiadomości".