Polska

WOŚP przeżywa największy kryzys od początku istnienia? Te dane pokazują problem fundacji Jerzego Owsiaka

opublikowano:
_MIL3557_WOSP.webp
Z analizy treści przedstawianych w mediach społecznościowych wynika, że WOŚP mierzy się z kryzysem wizerunkowym. (fot.Fratria/Liudmyla Kazakova)
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy mierzy się z rosnącą krytyką. Według serwisu Polityka w sieci obecnie fundacja Jerzego Owsiaka przeżywa największy kryzys wizerunkowy w swojej historii.

Serwis Polityka w sieci przeprowadził analizę wizerunku WOŚP w mediach społecznościowych. Wynika z niej, że 40 proc. analizowanych treści wyraża poparcie dla fundacji, pozytywnie oceniając konkretne rezultaty jej działań. Jednocześnie nawet wśród osób wspierających WOŚP pojawiają się zastrzeżenia dotyczące obecnego zarządzania fundacją.

Z kolei aż 60 proc. komentarzy wyraża negatywny stosunek do fundacji. Krytycy zarzucają m.in. „brak przejrzystości finansowej”, „nadmiernych kosztów organizacji fundacji, które zdaniem krytyków pochłaniają znaczną część zebranych funduszy”. Inne opinie dotyczą „rzekomego upolitycznienia działań WOŚP, szczególnie w kontekście wypowiedzi Jerzego Oswiaka” oraz „osobistych korzyści Owsiaka”.

Negatywny odbiór WOŚP

Z analizy wynika, że odbiór WOŚP w sieci jest w 55 proc. przypadków negatywny. W mediach społecznościowych pojawiają się także ataki na Jerzego Owsiaka jako lidera oraz zarzuty o wykorzystywanie dzieci w wolontariacie. Tych argumentów nie podzielają internauci pozytywnie odbierający działania WOŚP, którzy doceniają pracę wolontariuszy oraz wspierają ideę jednoczenia społeczeństwa wokół akcji charytatywnej. Jest także najmniejsza grupa użytkowników mediów społecznościowych, którzy przy stawianiu zarzutów jednocześnie dostrzegają pozytywne strony funkcjonowania fundacji.

- Komentarze wyrażające zarówno uznania dla działań fundacji, jak i krytykę zarządzania lub sposobu komunikacji. Użytkownicy mają mieszane odczucia co do skuteczności WOŚP – pisze serwis Polityka w sieci.

Co piszą o WOŚP?

Autorzy analizy zwracają również uwagę, że w mediach społecznościowych dominują wyraźne trendy narracyjne, które wpłynęły na obecny kryzys wizerunkowy.

- Jerzy Owsiak stał się obiektem ostrych ataków personalnych, co dodatkowo polaryzuje opinie – podkreślono.

Inne przekazy to często zarzuty dotyczące „braku transparentności”. Serwis podkreśla, że tego rodzaju krytyka „dotyczy sposobu zarządzania funduszami i rzekomego ukrywania części działań finansowych”.

Często powtarzającą się narracją są także zarzuty wobec szefa fundacji „o wspieranie określonych ugrupowań politycznych i wykorzystywanie WOŚP do celów ideologicznych”.

Współpraca z rządem

Temat upolitycznienia WOŚP przybrał na sile po tym, jak fundacja Jerzego Owsiaka została ogłoszona przez premiera Donalda Tuska „krajowym koordynatorem działań pomocowych”. Wspomniana pomoc miała zostać przekazana na rzecz dotkniętych powodzią.

Kilka dni temu ogłoszono kolejną wspólną inicjatywę fundacji i rządu. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wsparło pomysł Jerzego Owsiaka i podczas 33. Finału WOŚP, który odbędzie się 26 stycznia, będzie można wylicytować złote serduszko, które wraz z polskim astronautą poleci w kosmos.

Fundacja otrzymuje także wsparcie od Orlenu. Część środków ze sprzedaży kawy na stacjach benzynowych przeznaczana jest na zbiórkę WOŚP. Natomiast podczas wyborów parlamentarnych w niektórych miastach pojawiły się bilbordy fundacji. Choć teoretycznie dotyczyły walki z sepsą, to wielu widziało w nich jednak głębszy polityczny przekaz.

źr. wPolsce24 za Polityka w sieci

Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.
Polska

Wiadomości wPolsce24 20 lipca 2024. Pełne wydanie

opublikowano:
1997290_2.webp
(fot. wPolsce24)
Kolejny atak migranta z użyciem noża, pierwszy od lat przypadek cholery w Polsce i wojna rządu Donalda Tuska z Polakami, którzy protestują przeciwko nielegalnej migracji. Do tego nowe propozycje programowe PiS i zapowiedź wielkiej konwencji w październiku. To wszystko w nowym wydaniu "Wiadomości".
Polska

"Gdybym się nie uchylił, to dziś bym tu nie stał". Wstrząsająca relacja mężczyzny zaatakowanego przez migranta nożem

opublikowano:
1998056_5.webp
Pan Krzysztof został zaatakowany przez Kolumbijczyka (fot. wPolsce24)
Reporter telewizji wPolsce24 Maciej Zemła dotarł do ofiary napadu z użyciem noża w Radomiu. Napastnikiem okazał się być Kolumbijczyk, który wraz z drugim mężczyzną kolumbijskiego pochodzenia, zostali zatrzymani podczas obywatelskiej interwencji za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.