Polska

WOŚP przeżywa największy kryzys od początku istnienia? Te dane pokazują problem fundacji Jerzego Owsiaka

opublikowano:
_MIL3557_WOSP.webp
Z analizy treści przedstawianych w mediach społecznościowych wynika, że WOŚP mierzy się z kryzysem wizerunkowym. (fot.Fratria/Liudmyla Kazakova)
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy mierzy się z rosnącą krytyką. Według serwisu Polityka w sieci obecnie fundacja Jerzego Owsiaka przeżywa największy kryzys wizerunkowy w swojej historii.

Serwis Polityka w sieci przeprowadził analizę wizerunku WOŚP w mediach społecznościowych. Wynika z niej, że 40 proc. analizowanych treści wyraża poparcie dla fundacji, pozytywnie oceniając konkretne rezultaty jej działań. Jednocześnie nawet wśród osób wspierających WOŚP pojawiają się zastrzeżenia dotyczące obecnego zarządzania fundacją.

Z kolei aż 60 proc. komentarzy wyraża negatywny stosunek do fundacji. Krytycy zarzucają m.in. „brak przejrzystości finansowej”, „nadmiernych kosztów organizacji fundacji, które zdaniem krytyków pochłaniają znaczną część zebranych funduszy”. Inne opinie dotyczą „rzekomego upolitycznienia działań WOŚP, szczególnie w kontekście wypowiedzi Jerzego Oswiaka” oraz „osobistych korzyści Owsiaka”.

Negatywny odbiór WOŚP

Z analizy wynika, że odbiór WOŚP w sieci jest w 55 proc. przypadków negatywny. W mediach społecznościowych pojawiają się także ataki na Jerzego Owsiaka jako lidera oraz zarzuty o wykorzystywanie dzieci w wolontariacie. Tych argumentów nie podzielają internauci pozytywnie odbierający działania WOŚP, którzy doceniają pracę wolontariuszy oraz wspierają ideę jednoczenia społeczeństwa wokół akcji charytatywnej. Jest także najmniejsza grupa użytkowników mediów społecznościowych, którzy przy stawianiu zarzutów jednocześnie dostrzegają pozytywne strony funkcjonowania fundacji.

- Komentarze wyrażające zarówno uznania dla działań fundacji, jak i krytykę zarządzania lub sposobu komunikacji. Użytkownicy mają mieszane odczucia co do skuteczności WOŚP – pisze serwis Polityka w sieci.

Co piszą o WOŚP?

Autorzy analizy zwracają również uwagę, że w mediach społecznościowych dominują wyraźne trendy narracyjne, które wpłynęły na obecny kryzys wizerunkowy.

- Jerzy Owsiak stał się obiektem ostrych ataków personalnych, co dodatkowo polaryzuje opinie – podkreślono.

Inne przekazy to często zarzuty dotyczące „braku transparentności”. Serwis podkreśla, że tego rodzaju krytyka „dotyczy sposobu zarządzania funduszami i rzekomego ukrywania części działań finansowych”.

Często powtarzającą się narracją są także zarzuty wobec szefa fundacji „o wspieranie określonych ugrupowań politycznych i wykorzystywanie WOŚP do celów ideologicznych”.

Współpraca z rządem

Temat upolitycznienia WOŚP przybrał na sile po tym, jak fundacja Jerzego Owsiaka została ogłoszona przez premiera Donalda Tuska „krajowym koordynatorem działań pomocowych”. Wspomniana pomoc miała zostać przekazana na rzecz dotkniętych powodzią.

Kilka dni temu ogłoszono kolejną wspólną inicjatywę fundacji i rządu. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wsparło pomysł Jerzego Owsiaka i podczas 33. Finału WOŚP, który odbędzie się 26 stycznia, będzie można wylicytować złote serduszko, które wraz z polskim astronautą poleci w kosmos.

Fundacja otrzymuje także wsparcie od Orlenu. Część środków ze sprzedaży kawy na stacjach benzynowych przeznaczana jest na zbiórkę WOŚP. Natomiast podczas wyborów parlamentarnych w niektórych miastach pojawiły się bilbordy fundacji. Choć teoretycznie dotyczyły walki z sepsą, to wielu widziało w nich jednak głębszy polityczny przekaz.

źr. wPolsce24 za Polityka w sieci

Polska

Prezydent Andrzej Duda przypomina o Polakach, którzy ratowali Żydów w czasie niemieckiej okupacji. "Wspólnie zamieszkiwaliśmy tę ziemię"

opublikowano:
1882952_6.webp
(fot. wPolsce24)
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką, w Kaplicy Pamięci Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
Polska

Zaproszenie na Konferencję w Sejmie z okazji Narodowego Dnia Życia

opublikowano:
2025.03.24-banerek konferencji 2025-03-21_14.54.33.webp
Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowej konferencji poświęconej ochronie życia i praw kobiet! Wydarzenie organizowane przez Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicję dla Życia i Rodziny zgromadzi ekspertów, parlamentarzystów, lekarzy oraz przedstawicieli organizacji pro-life. Konferencja odbędzie 24 marca w budynku Sejmu RP w godzinach 11-15.
Polska

Tusk chwali się, że był "wśród zwykłych Polaków". Szybko go wypunktowano

opublikowano:
1884061_3.webp
Premier podczas meczu (fot. wPolsce24)
O tym, że premier Tusk jest zapalonym kibicem piłki nożnej wiemy od dawna. O jego "harataniu w gałę" było głośno szczególnie podczas dwóch pierwszych kadencji. Wiek jednak robi swoje i teraz trudniej go zobaczyć na murawie. Nie oznacza to, że w ogóle zrezygnował z piłki. Ostatnio pochwalił się, że oglądał na żywo mecz Polska-Malta. Jak zauważył "wśród zwykłych Polaków". Zapomniał dodać, że w loży VIP.
Polska

Dolewała koleżance z pracy żrące chemikalia do herbaty. Wszystko nagrała ukryta kamera

opublikowano:
trucicielka.webp
(fot. za policja.pl)
To historia jak z książek Agaty Christie! Niestety, wydarzyła się naprawdę i to w samym centrum Warszawy. Zatrzymano w tej sprawie dwie kobiety. Pierwsza - dolewała koleżance z pracy trujące chemikalia do szklanek i butelek z napojami. Druga - wiedząc o wszystkim - nie przerwała przestępczego procederu i nikogo nie poinformowała. Wszystko zarejestrowała ukryta kamera!
Polska

Michał Wójcik: Ta władza nie cofnie się przed niczym. Na Zachodzie już to wiedzą

opublikowano:
1885678_6.webp
Michał Wójcik o sprawie Barbary Skrzypek (fot. wPolsce24)
- Sytuacja w Polsce stała się sytuacją międzynarodową i trudno się dziwić. Prokurator Wrzosek nie potraktowała problemów zdrowotnych przesłuchiwanego świadka poważnie. Pozwoliła na wielogodzinne przesłuchanie, odmawiając Skrzypek prawa do obecności pełnomocnika podczas przeprowadzenia czynności - pisze hiszpański dziennikarz Alvaro Penas w artykule na łamach The European Conservative. Do słów tych odniósł się poseł PiS Michał Wójcik.
Polska

Których ministrów Polacy nie lubią najbardziej?

opublikowano:
1885931_2.webp
Polacy coraz bardziej mają dość rządu Donalda Tuska (fot. wPolsce24)
Dziennikarze telewizji wPolsce24 zapytali mieszkańców o to, który z ministrów w pierwszej kolejności powinien pożegnać się ze swoim stanowiskiem. Odpowiedzi były różne, ale wniosek jest w zasadzie jeden. Rozczarowanie działaniami koalicji 13 grudnia jest coraz większe.