Polska

Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie legalności komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych

opublikowano:
AWIK_Trybunal_23042021_10.webp
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie komisji ds. wyborów korespondencyjnych. (fot. Fratria/ Andrzej Wiktor)
Ustawa Sejmu powołująca komisję śledczą ds. wyborów korespondencyjnych jest niezgodna z konstytucją. Tak w środę orzekł Trybunał Konstytucyjny.

7 grudnia 2023 roku powołana została sejmowa komisja śledcza zajmująca się korespondencyjnymi wyborami prezydenckimi, które w takiej formie miały się odbyć w 2020 roku. W lutym tego roku grupa posłów PiS wnioskowała do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie legalności wspomnianej komisji.

- Zwykłe powtarzalne czynności związane z organizacją wyborów, jakich dokonuje marszałek Sejmu, Sąd Najwyższy, posłowie i senatorowie czy rząd nie jest przedmiotem badań komisji śledczej, bo jest to efekt ustroju konstytucyjnego. Nie może być przedmiotem prac komisji śledczej zwykły powtarzalny tryb organizacji wyborów prezydenckich – podkreślali wnioskodawcy.

Komisja niezgodna z konstytucją

W środę TK w składzie trzech sędziów (Krystyna Pawłowicz, Bogdan Święczkowski i Julia Przyłębska) jednomyślnie wydał orzeczenie, oceniając, że uchwała Sejmu, na podstawie której w grudniu ub.r. powołano komisję śledczą ds. wyborów korespondencyjnych, jest niezgodna z konstytucją.

Rozprawa odbyła się pod nieobecność przedstawicieli Sejmu oraz Prokuratora Generalnego. Z kolei wnioskodawców reprezentował poseł PiS Przemysław Czarnek.

Ustalenia komisji

Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych pracowała od grudnia 2023 roku do 10 października br. W raporcie końcowym oceniono, że „ówczesny aparat władzy usilnie dążył do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych", aby doprowadzić do reelekcji prezydenta Andrzeja Dudy, który „według zdecydowanej większości sondaży mógł wygrać wybory już w pierwszej turze".

Członkowie komisji przegłosowali uchwałę w sprawie skierowania do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które dotyczą łącznie 19 osób. Wśród nich znaleźli się m.in. były premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz była marszałek Sejmu Elżbieta Witek. 

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Polacy bronią wyniku wyborów: Władza nie potrafi przegrywać

opublikowano:
wiadomości.webp
Sąd Najwyższy rozpatrywał w piątek protesty przeciw wyborowi prezydenta. Przed siedzibą trybunału zebrały się dwie grupy demonstrantów: mniej liczna domagała się unieważnienia wyborów, a liczniejsza potwierdzenia ich wyniku.
Polska

PiS wybrał prezesa. „Wierzę, że dam radę. Ten czarny okres musi się skończyć”

opublikowano:
mid-25628227 ok.webp
Jarosław Kaczyński na VII kongresie Prawa i Sprawiedliwości (fot. PAP/Piotr Polak)
Podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze Jarosław Kaczyński został wybrany na prezesa partii na kolejną kadencję. - Mam już swoje lata, ale wierzę, że dam radę; ten czarny okres, który w tej chwili przeżywamy musi się skończyć - podkreślił szef PiS.
Polska

Donald Tusk nie wierzy, że Polskę zalewają imigranci z Niemiec i grozi Bąkiewiczowi

opublikowano:
mid-25630087 ok.webp
PAP/Przemysław Piątkowski
To nieprawda, że Polska jest zalewana przez nielegalnych imigrantów ze strony zachodniej – mówił szef polskiego rządu, odpowiadając na pytanie dziennikarza telewizji wPolsce24 o sytuację na granicy polsko-niemieckiej. I pogroził aktywistom z Ruchu Obrony Granic: Zrobimy z tym porządek.
Polska

Polscy strażnicy na gwizdek niemieckiej policji odbierają migrantów. Zdumiewające relacje z zachodniej granicy

opublikowano:
Bąkiewicz.webp
Na zachodniej granicy sytuacja jest tragiczna: od wielu miesięcy Niemcy przerzucają nam migrantów, państwo polskie nie potrafi się przed tym bronić. Ba, nie chce się przed tym bronić – mówi w programie Budzimy Się wPolsce Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.
Polska

Prokuratorzy Bodnara w Sądzie Najwyższym. Chcą badać akta spraw z protestów wyborczych

opublikowano:
AW_Sady_05022020_01.webp
((fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej weszło do Sądu Najwyższego, domagając się dostępu do akt spraw z protestów wyborczych. Swoje żądania tłumaczyli poleceniem, jakie otrzymali od przełożonych.
Polska

Szymon Hołownia: Polsce należy się ciągłość władzy. Na 6 sierpnia zwołuję Zgromadzenie Narodowe

opublikowano:
mid-25702420 ok.webp
- Dziś oficjalnie informuję, że zwołam Zgromadzenie Narodowe na 6 sierpnia na godz. 10:00 w celu zaprzysiężenia Karola Nawrockiego – ogłosił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.