Polska

Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie legalności komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych

opublikowano:
AWIK_Trybunal_23042021_10.webp
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie komisji ds. wyborów korespondencyjnych. (fot. Fratria/ Andrzej Wiktor)
Ustawa Sejmu powołująca komisję śledczą ds. wyborów korespondencyjnych jest niezgodna z konstytucją. Tak w środę orzekł Trybunał Konstytucyjny.

7 grudnia 2023 roku powołana została sejmowa komisja śledcza zajmująca się korespondencyjnymi wyborami prezydenckimi, które w takiej formie miały się odbyć w 2020 roku. W lutym tego roku grupa posłów PiS wnioskowała do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie legalności wspomnianej komisji.

- Zwykłe powtarzalne czynności związane z organizacją wyborów, jakich dokonuje marszałek Sejmu, Sąd Najwyższy, posłowie i senatorowie czy rząd nie jest przedmiotem badań komisji śledczej, bo jest to efekt ustroju konstytucyjnego. Nie może być przedmiotem prac komisji śledczej zwykły powtarzalny tryb organizacji wyborów prezydenckich – podkreślali wnioskodawcy.

Komisja niezgodna z konstytucją

W środę TK w składzie trzech sędziów (Krystyna Pawłowicz, Bogdan Święczkowski i Julia Przyłębska) jednomyślnie wydał orzeczenie, oceniając, że uchwała Sejmu, na podstawie której w grudniu ub.r. powołano komisję śledczą ds. wyborów korespondencyjnych, jest niezgodna z konstytucją.

Rozprawa odbyła się pod nieobecność przedstawicieli Sejmu oraz Prokuratora Generalnego. Z kolei wnioskodawców reprezentował poseł PiS Przemysław Czarnek.

Ustalenia komisji

Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych pracowała od grudnia 2023 roku do 10 października br. W raporcie końcowym oceniono, że „ówczesny aparat władzy usilnie dążył do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych", aby doprowadzić do reelekcji prezydenta Andrzeja Dudy, który „według zdecydowanej większości sondaży mógł wygrać wybory już w pierwszej turze".

Członkowie komisji przegłosowali uchwałę w sprawie skierowania do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które dotyczą łącznie 19 osób. Wśród nich znaleźli się m.in. były premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz była marszałek Sejmu Elżbieta Witek. 

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.
Polska

Podliczono wszystkie głosy. Są wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych

opublikowano:
wyniki100.webp
Wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych. Większość Polski przedstawia się w niebieskich barwach (Karol Nawrocki), ale duże miasta dały zwycięstwo Trzaskowskiemu.