Tak wyglądał Jezus Chrystus? Polacy wykorzystali Sztuczną Inteligencję do odtworzenia wyglądu Syna Bożego na podstawie wizerunku z Całunu Turyńskiego

Zadania podjął się zespół polskich grafików, którzy dokonali rekonstrukcji twarzy Mesjasza na podstawie wizerunku utrwalonego na Całunie Turyńskim.
Przypomnijmy, Całun Turyński to tkanina, w którą według tradycji owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu. Aktualnie przechowywana jest w kaplicy w katedrze świętego Jana Chrzciciela w Turynie. Od lat jest przedmiotem badań i analiz, dokonywanych także przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki i technologii w celu ustalenia daty pochodzenia płótna i jego przeznaczenia.
Także od lat kolejne pokolenia badaczy fascynuje wizerunek utrwalony na płótnie. Jak wyglądał mężczyzna, który był w nie owinięty?
Tym razem do odpowiedzi na to pytanie włączono narzędzia dostępne dzięki Sztucznej Inteligencji.
- Za nami fascynująca podróż, która trwała przez ostatni czas i pozwoliła – przy użyciu nowoczesnych narzędzi sztucznej inteligencji – stworzyć najbardziej realistyczną rekonstrukcję wizerunku Chrystusa w oparciu o Całun - mówi szef zespołu, Marcin Rossa.
Na stronie internetowej, na której zaprezentowano efekty pracy grafików, czytamy także:
-Całun Turyński od wieków pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych i fascynujących artefaktów chrześcijaństwa. Wizerunek nagiego mężczyzny z widocznymi śladami męki przyciąga uwagę nie tylko wierzących, lecz także badaczy z wielu dziedzin – od teologii, przez historię, po nauki ścisłe. W naszej analizie podjęliśmy próbę odwzorowania oblicza Jezusa na podstawie danych antropologicznych, badań nad Całunem oraz wiedzy historycznej. Dzięki AI możliwe stało się stworzenie interpretacji, która nie tylko odwołuje się do symboliki i tradycji, lecz także przekracza granice klasycznego portretowania. Nie twierdzimy, że to jedyny prawdziwy obraz. Ale wierzymy, że jest to sposób, by przybliżyć się do tajemnicy, którą Całun nosi w sobie – i uczynić ją bardziej zrozumiałą oraz poruszającą dla współczesnego odbiorcy.
źr. wPolsce24 za behance.net/marcinrossa