Przepraszali Zełenskiego za odebranie Orderu. Polacy ocenili wszystko w sondażu

Aż 72 proc. respondentów opowiedziało się za przeprosinami ze strony Ukrainy (47 proc.„zdecydowanie tak” + 25 proc. „raczej tak”). Przeciwnego zdania było zaledwie 11 proc. badanych, a 17 proc. nie miało zdania.
To bardzo wyraźny sygnał. Polacy w ogromnej większości popierają twarde stanowisko prezydenta Karola Nawrockiego wobec gloryfikacji zbrodniarzy z UPA. Decyzja o odebraniu Zełenskiemu Orderu Orła Białego nie była więc „dyplomatyczną wpadką”, jak twierdzą niektórzy, lecz działaniem w pełni zgodnym z oczekiwaniami społeczeństwa.
Służalcze postawy bez odzewu
W ostatnim czasie pojawiło się sporo głosów — głównie ze środowisk liberalno-lewicowych i części koalicji rządzącej — które próbowały „przepraszać Ukraińców” za decyzję polskiego prezydenta. Sugerowano, że Nawrocki „zaostrza relacje”, „szkodzi interesom Polski” i „gra na rosyjską nutę”.Te narracje kompletnie nie chwyciły. Sondaż pokazuje, że Polacy mają głęboko w nosie tego typu służalcze, przepraszające postawy wobec Kijowa. Nawet w obliczu medialnej nagonki i histerii ze strony części mediów głównego nurtu, zdecydowana większość społeczeństwa stoi po stronie obrony polskiej godności i pamięci ofiar Wołynia.
Nawrocki zrobił tak, jak oczekiwali Polacy
To bardzo ważny sygnał. Pokazuje, że w kluczowych sprawach narodowych Polacy potrafią myśleć ponad partyjnymi podziałami. I że narracja „musimy ciągle przepraszać i ustępować”, promowana przez część elit, jest głęboko obca większości społeczeństwa. Prezydent Karol Nawrocki otrzymał w tej sprawie wyraźny mandat społeczny. Tym bardziej żenująco wyglądają kolejne próby podważania jego decyzji przez tych, którzy wolą klękać przed Zełenskim niż stanąć w obronie polskiej racji stanu.
źr. wPolsce24 za interia.pl











