Polska

Co z tym bitcoinem? Bodnarowska prokuratura przyjęła nietypowe poręczenie za wyjście z aresztu

opublikowano:
MK5_kntbtc_2023_fff_20230110_100316_1.webp
(Fot. Fratria)
Narodowy Bank Polski (NBP) oraz Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) od lat ostrzegają przed ryzykiem związanym z kryptowalutami. W swoich komunikatach podkreślają, że wirtualne "waluty" nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny, nie stanowią prawnego środka płatniczego i nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności. Mimo to, obrót kryptowalutami w Polsce jest legalny i nie narusza krajowego ani unijnego prawa.

W tym kontekście, decyzja organów ścigania o przyjęciu kaucji w formie bitcoinów od Pawła Sz., założyciela marki "Red is Bad", jest co najmniej nietypowa. Sz., jeden z zatrzymanych w tzw. aferze RARS (Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych) opuścił areszt po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 2,5 bitcoina, co w dniu zastosowania środka odpowiadało około milionowi złotych. Rzecznik Prokuratury Krajowej, Przemysław Nowak, przyznał, że choć taka forma kaucji nie jest typowa, jest dopuszczalna.

"Przepisy nie ograniczają tego przedmiotu zabezpieczenia do pieniędzy lub innych praw majątkowych - ten kawałek jest otwarty. Rzeczywiście nie jest to popularny środek, natomiast na pewno to nie pierwszy taki przypadek" - mówił Nowak. "Zabezpieczenie od Pawła Sz. w wysokości 2,5 bitcoina wpłynęło na "zewnętrzny portfel" prowadzony dla jednej z Prokuratur Regionalnych" - dodał.

NBP i KNF ostrzegają przed bitcoinem

Bitcoin, jako zdecentralizowana kryptowaluta, nie jest kontrolowany przez żaden bank centralny ani instytucję rządową. Jego wartość podlega dużym wahaniom, co może wpływać na stabilność finansową osób go posiadających. NBP i KNF w swoich ostrzeżeniach zwracają uwagę na możliwość utraty środków z powodu kradzieży czy oszustw oraz na brak gwarancji ze strony instytucji finansowych.

Dualizm działania administracji?

Przyjmowanie kaucji w formie bitcoinów przez organy państwowe może budzić pytania o spójność podejścia do kryptowalut. Z jednej strony, instytucje finansowe ostrzegają przed ich używaniem ze względu na brak gwarancji i wysokie ryzyko. Przykładowo wahanie kursu BTC wobec złotego w ciągu ostatnich 48 godzin wyniosło ponad 20 tysięcy złotych, czyli niemal 5 proc. wartości kryptowaluty. 

Z drugiej strony, akceptacja bitcoina jako formy poręczenia majątkowego w postępowaniu karnym może być postrzegana jako uznanie jego wartości i funkcjonalności w systemie prawnym.

Taka sytuacja ukazuje złożoność problematyki kryptowalut w kontekście prawnym i finansowym. Choć nie są one uznawane za oficjalny środek płatniczy i brak im gwarancji państwowych, ich rosnąca popularność i akceptacja w różnych sferach życia gospodarczego i prawnego wskazują na potrzebę wypracowania spójnych regulacji oraz podejścia do ich wykorzystania w obrocie prawnym.

źr. wPolsce24 

Polska

Ależ mocne przemówienie prezydenta Dudy z okazji 3 Maja. Oberwało się politykom koalicji rządzącej

opublikowano:
mid-25503238.webp
(fot. PAP/Marcin Obara)
Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie z okazji święta 3 Maja. Stwierdził, że dla Polaków to dzień dumy z naszego państwa. Nawiązał też do zbliżających się wyborów prezydenckich.
Polska

Zabytkowy most obłożony blachą i dyktą. Tak rząd "usuwa" skutki powodzi

opublikowano:
1923429_5.webp
Zabytkowy most w Lądku Zdroju obłożony blachą (fot. wPolsce24)
Choć od tragicznej w skutkach powodzi, która nawiedziła Dolny Śląsk i Opolszczyznę minęło już osiem miesięcy, w wielu miejscach wciąż dostrzegamy jej skutki. Mimo, że rząd powołał z misją specjalnego pełnomocnika, którego ściągnął aż z Brukseli to spektakularnych efektów jego działań nie widać. Chyba, że za takie uznamy obłożenie blachą zabytkowego mostu w Lądku Zdroju.
Polska

To nieprawda, że w Polsce nie ma wysokich drzew w szkółkach, czyli "patriotyzm" i "prawdomówność" Rafała

opublikowano:
videoframe_121471.webp
​W ramach rewitalizacji Placu Trzech Krzyży w Warszawie posadzono 24 duże drzewa – lipy i głogi – sprowadzone z Niemiec. Tymczasem w czasie kampanii prezydenckiej włodarz Warszawy Rafał Trzaskowski prezentuje siebie jako wielkiego patriotę, który namawia do kupowania polskich produktów. Hipokryzja czy niewiedza?
Polska

Powodzianie pozostawieni sami sobie. Lądek Zdrój wciąż wygląda jak pobojowisko

opublikowano:
Lądek.webp
Choć powódź przeszła przez Lądek Zdrój już kilka miesięcy temu, miasto wciąż wygląda tak jak po feralnym 15 września ubiegłego roku. - Nikt tu nie ma dobrej opinii na temat tego, w jaki sposób państwo polskie pomogło potrzebującym – mówią rozgoryczeni mieszkańcy.
Polska

Czy w kampanię przeciwko Karolowi Nawrockiemu zaangażowano służby?

opublikowano:
AWIK9936 ok.webp
- Wiele na to wskazuje, że do gry przeciwko Karolowi Nawrockiemu wykorzystywane są służby specjalne – mówił na antenie telewizji wPolsce24 Radosław Fogiel z PiS, pytany o głośną sprawę kawalerki Karola Nawrockiego.
Polska

Ciężkie chwile w sztabie Rafała Trzaskowskiego

opublikowano:
trzask.webp
W obawie przed gniewem wyborców kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przez całą kampanię próbował odciąć się od Donalda Tuska, od porażek obozu rządzacego. I nie udało się. Podczas gdy gdy Karol Nawrocki spotykał się z w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Rafał Trzaskowski ściskał rękę Donaldowi Tuskowi w jego rodzinnym Sopocie.