Czy będzie kolejny dzień wolny od pracy? Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą nowe święto

11 lipca zostanie oficjalnie wpisany do kalendarza jako dzień upamiętniający ofiary rzezi wołyńskiej. Ustawa przeszła przez Sejm i Senat niemal jednogłośnie – zarówno rządzący, jak i opozycja zgodzili się, że ta bolesna karta historii Polski zasługuje na szczególne upamiętnienie.
W treści ustawy przypomniano, że w latach 1939–1946 doszło do zbrodni ludobójstwa dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA oraz innych ugrupowań działających na Kresach Wschodnich. Ofiarami padło ponad sto tysięcy Polaków, głównie cywilów mieszkających na terenach dzisiejszej Ukrainy zachodniej oraz wschodniej Polski.
Kulminacją tej tragedii była tzw. „krwawa niedziela” – 11 lipca 1943 roku – kiedy w wyniku skoordynowanych ataków zginęli Polacy w blisko stu miejscowościach. Ten właśnie dzień został wybrany jako symboliczna data nowego święta państwowego.
Chociaż 11 lipca będzie oficjalnie obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci, nie będzie to dzień ustawowo wolny od pracy. Zarówno urzędy, jak i przedsiębiorstwa będą funkcjonować normalnie. Święto ma charakter symboliczny i służy oddaniu czci ofiarom tamtych wydarzeń.
źr.wPolsce24 za RMF24